Branża ITRynek

2. edycja Dnia kariery kobiety w IT już 28 października

W ramach kampanii społecznej #Woman Update, 28 października odbędzie się druga edycja Dnia kariery kobiety w IT– tym razem w formule online. Podczas całodniowej, bezpłatnej konferencji uczestniczki wezmą udział w warsztatach doradztwa kariery, spotkaniach z pracodawcami, mentorkami oraz ekspertkami. Spotkanie organizuje firma Future Collars z Fundacją Mamo Pracuj i NESsT Polska.

2. edycja Dnia kariery kobiety w IT już 28 października

W programie wydarzenia zaplanowano m.in. sesje speed mentoringu, czyli spotkania z mentorkami różnych zawodów, ról i stanowisk w IT. O swoich doświadczeniach opowiedzą prezeski firm, członkinie zarządów, dyrektorki, managerki i ekspertki branży. Nie zabraknie również interesujących warsztatów, np. z programowania, sztucznej inteligencji, personal brandingu czy doradztwa kariery. Z kolei w wirtualnej Strefie Pracy i Rozwoju będzie okazja do poznania pracodawców, którzy stawiają na rozwój kompetencji cyfrowych i chcą wspierać kobiety w ich rozwoju.

W pierwszej edycji Dnia kariery kobiet w IT udział wzięło ponad 300 pań, które przyjechały na wykłady, warsztaty i sesje mentoringowe z chęcią zmienienia swojego życia zawodowego. „W tym roku wydarzenie odbędzie się online i mamy nadzieję, że spotka się z równie dużym, a nawet większym zainteresowaniem” – mówi Beata Jarosz, prezes Future Collars, inicjatorka wydarzenia.

Raport „Cyfrowy klucz do przyszłości zawodowej. Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego”, opracowany w ramach kampanii #WomanUpdate przez instytut badawczy Uniwersytetu Warszawskiego Digital Economy Lab (DELab) oraz Instytut Innowacyjna Gospodarka (INGOS) pokazuje, że w branżach zagrożonych kryzysem pracuje w Polsce 3 mln kobiet. W samym handlu jest ich aż 1,2 miliona, czyli większość tej branży. „Właśnie dlatego trzeba budować wśród nich świadomość zachodzących zmian i wskazywać nowe ścieżki oraz możliwości zawodowe” – dodaje Joanna Pruszyńska-Witkowska, wiceprezes Future Collars.

Wspomniany raport wskazuje, że kobiety muszą być gotowe na zmianę. W tym wypadku, bardzo korzystny jest fakt, że mają one na ogół wysoko rozwinięte kompetencje emocjonalne, które pozwalają im radzić sobie właśnie ze zmianami i niepewnością. Przy odpowiednim informowaniu i komunikacji możliwe jest, że odsetek kobiet w IT – będący na poziomie ok. 15% – zwiększy się.

Z kolei według badania „Kobiety w IT 2020”, przygotowanego przez No Fluff Jobs, ponad 40% kobiet pracujących obecnie w IT, przebranżowiło się, aby znaleźć zatrudnienie w branży nowych technologii. Także podczas wydarzenia, które odbędzie się 28 października, będzie można poznać panie, które odważyły się na taką zmianę i pozytywnie odmieniły swoje życie zawodowe.

Wiele firm z branży IT przeszło w czasie pandemii na całkowity tryb pracy zdalnej, dzięki czemu rynek ten otworzył się na grupy, które do tej pory wydawały się „wykluczone”. Trudnym wyzwaniem jest choćby powrót do pracy po urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym. Mamy obawiają się, że ciężko im będzie znaleźć zajęcie, które będą mogły połączyć z wychowywaniem dziecka. Praca w nowych technologiach, zwłaszcza w formie zdalnej, to także dobre rozwiązanie dla osób z mniejszych miejscowości, które czasem borykają się z różnymi trudnościami.

„Widzimy, że pandemia jeszcze pogarsza sytuację kobiet na rynku pracy, dokładając im z jednej strony dodatkowych obowiązków opiekuńczych, a z drugiej – przyspieszając negatywne zmiany w sektorach, które do tej pory przede wszystkim je zatrudniały, takich jak np. handel czy turystyka. Potrzeba podnoszenia kompetencji cyfrowych jako narzędzia do poprawy sytuacji życiowej kobiet jest więc teraz dla nas jeszcze bardziej widoczna niż przed wybuchem kryzysu” – podsumowuje Filip Wadowski z NESsT, współorganizator wydarzenia.

Aby wziąć udział w 2. Edycji Dnia kariery Kobiety w IT, wystarczy zarejestrować się na stronie:   https://futurecollars.com/pl/dzien-kariery-kobiety-w-it/

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *