Rynek

W 2017 roku kupiliśmy prawie 9 mln smartfonów

Z analiz IDC wynika, że w ciągu całego 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 8,8 mln. smartfonów. Oznacza to wzrost o ponad 10 proc. w skali roku. Dziewięć na dziesięć sprzedanych na polskim rynku urządzeń tego typu to smartfony pracujące pod kontrolą systemu Android.

W 2017 roku kupiliśmy prawie 9 mln smartfonów

Z szacunków IDC wynika, że – w ujęciu ilościowym – największym udziałem rynkowym w czwartym kwartale 2017 roku dysponował koncern Samsung. Według analityków IDC niemal 40 proc. sprzedanych wówczas w Polsce smartfonów to urządzenia południowokoreańskiego producenta. Drugą pozycję, z udziałem rynkowym na poziomie niecałych 25 proc. zajął koncern Huawei. W pierwszej piątce największych producentów smartfonów znalazły się też kolejno: Apple (8,7 proc.), LG (6,7 proc.) oraz Xiaomi (6,2 proc.). Pozostałym producentom przypadło w udziale ok. 14,5 proc.

Jednocześnie, szacunki IDC pokazują, że większość (91,5 proc.) smartfonów, które w zeszłym roku znalazły nabywców na polskim rynku, to urządzenia oparte na platformie Android. W porównaniu do poprzedniego roku udział systemu Google wzrósł o 4 punkty procentowe. „W minionym roku wzrósł udział smartfonów z przedziału cenowego 500 – 1100 złotych. W 2017 roku stanowiły one ponad połowę wszystkich sprzedanych urządzeń” – mówi Marek Kujda, analityk IDC.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *