RynekPolecane tematy

W 2019 roku nie będzie targów CeBIT

Przedstawiciele Targów Hanowerskich poinformowali o zakończeniu dotychczasowej formuły targów CeBIT. Począwszy od przyszłego roku targi skupione wokół nowych technologii informatycznych, oprogramowania, sprzętu i rozwiązań IT dla biznesu będą m.in. częścią hanowerskich targów przemysłowych. Decyzja ma być podyktowana zmieniającą się rolą tego rodzaju wydarzeń, upowszechnieniem różnego rodzaju elektroniki użytkowej – i zupełnie nowym potrzebom osób podejmujących decyzje dotyczące inwestycji w technologie IT.

W 2019 roku nie będzie targów CeBIT

Decyzja organizatorów oznacza, że po 32 latach targi CeBIT znikają z kalendarza wydarzeń branży IT. Przedstawiciele Targów Hanowerskich podkreślają, że decyzja o zmianie charakteru targów CeBIT ma na celu m.in. uporządkowanie oferty targowej. I tak, odbywające się dotąd podczas targów CeBIT prezentacje rozwiązań i technologii związanych z produkcją, logistyką i energetyką mają zostać włączone do organizowanych w Hanowerze targów dla sektora przemysłowego. Podobnie w przypadku innych branż – zagadnienia informatyczne prezentowane dotąd na targach CeBIT od 2019 roku będą częścią różnego rodzaju wydarzeń skierowanych do przedstawicieli różnych sektorów gospodarki. Oznacza to, że Targi Hannowerskie rezygnują z organizacji dedykowanych targów branży informatycznej, na rzecz szerszego włączenia tematyki IT do wydarzeń branżowych skupiających potencjalnych nabywców takich technologii. Wedle zapowiedzi powstaną również nowe wydarzenia, najpewniej o odmiennym od targów charakterze. Przedstawiciele hanowerskich targów podkreślają jednocześnie, że marka CeBIT będzie wykorzystywana podczas różnego rodzaju wydarzeń organizowanych na całym świecie.

W oficjalnym komunikacje organizatorzy targów przyznają jednak, że decyzja o rezygnacji z targów CeBIT 2019 jest podyktowana niższym od oczekiwanego zainteresowaniem wystawców, a także systematycznym spadkiem liczby osób odwiedzających te, niegdyś największe targi informatyczne. W odwróceniu tego trendu nie pomogła m.in. wprowadzona kilka lat temu odświeżona koncepcja targów, która – poza prezentacjami i powierzchnią wystawienniczą – uwzględniała również konferencję branżową poświęconą najbardziej aktualnym trendom rynkowym, a także elementy rozrywkowe. Warto dodać, że odwołana, przyszłoroczna edycja targów miała koncentrować się m.in. wokół trendów związanych z cyfrową transformacją biznesu, a także wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz technologii Blockchain. Państwem partnerskim targów CeBIT 2019 miała być Szwecja. Sześć lat temu strategicznym partnerem targów była Polska.

Przeczytaj również
Grupa Euvic zainwestowała w agencję FFW Communication

Spadek zainteresowania targami informatycznymi skupionymi przede wszystkim na rozwiązaniach skierowanych do klientów biznesowych ma mieć związek m.in. z postępującym upowszechnieniem się technologii IT, wzrostem świadomości nabywców takich technologii, a także – rosnącą skalą wykorzystania nowych kanałów kontaktu między dostawcami i nabywcami rozwiązań teleinformatycznych. Wraz z rozwojem technologii IT zainteresowanie typowymi, branżowymi targami spadło.

Faktycznie, od kilku lat zaobserwować można było, że targi CeBIT cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem – zarówno ze strony globalnych dostawców, jak i nabywców i użytkowników technologii IT z całego świata. Co więcej, CeBIT z roku na rok stawał się wydarzeniem o charakterze lokalnym, skoncentrowanym na rynku niemieckim. I, choć CeBIT przegrywał konkurencję z innymi targami technologicznymi, jak choćby Mobile World Congress czy IFA, to nadal były to targi przynajmniej w części poświęcone rozwiązaniom biznesowym.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *