RynekPolecane tematy

W 2019 roku nie będzie targów CeBIT

Przedstawiciele Targów Hanowerskich poinformowali o zakończeniu dotychczasowej formuły targów CeBIT. Począwszy od przyszłego roku targi skupione wokół nowych technologii informatycznych, oprogramowania, sprzętu i rozwiązań IT dla biznesu będą m.in. częścią hanowerskich targów przemysłowych. Decyzja ma być podyktowana zmieniającą się rolą tego rodzaju wydarzeń, upowszechnieniem różnego rodzaju elektroniki użytkowej – i zupełnie nowym potrzebom osób podejmujących decyzje dotyczące inwestycji w technologie IT.

W 2019 roku nie będzie targów CeBIT

Decyzja organizatorów oznacza, że po 32 latach targi CeBIT znikają z kalendarza wydarzeń branży IT. Przedstawiciele Targów Hanowerskich podkreślają, że decyzja o zmianie charakteru targów CeBIT ma na celu m.in. uporządkowanie oferty targowej. I tak, odbywające się dotąd podczas targów CeBIT prezentacje rozwiązań i technologii związanych z produkcją, logistyką i energetyką mają zostać włączone do organizowanych w Hanowerze targów dla sektora przemysłowego. Podobnie w przypadku innych branż – zagadnienia informatyczne prezentowane dotąd na targach CeBIT od 2019 roku będą częścią różnego rodzaju wydarzeń skierowanych do przedstawicieli różnych sektorów gospodarki. Oznacza to, że Targi Hannowerskie rezygnują z organizacji dedykowanych targów branży informatycznej, na rzecz szerszego włączenia tematyki IT do wydarzeń branżowych skupiających potencjalnych nabywców takich technologii. Wedle zapowiedzi powstaną również nowe wydarzenia, najpewniej o odmiennym od targów charakterze. Przedstawiciele hanowerskich targów podkreślają jednocześnie, że marka CeBIT będzie wykorzystywana podczas różnego rodzaju wydarzeń organizowanych na całym świecie.

W oficjalnym komunikacje organizatorzy targów przyznają jednak, że decyzja o rezygnacji z targów CeBIT 2019 jest podyktowana niższym od oczekiwanego zainteresowaniem wystawców, a także systematycznym spadkiem liczby osób odwiedzających te, niegdyś największe targi informatyczne. W odwróceniu tego trendu nie pomogła m.in. wprowadzona kilka lat temu odświeżona koncepcja targów, która – poza prezentacjami i powierzchnią wystawienniczą – uwzględniała również konferencję branżową poświęconą najbardziej aktualnym trendom rynkowym, a także elementy rozrywkowe. Warto dodać, że odwołana, przyszłoroczna edycja targów miała koncentrować się m.in. wokół trendów związanych z cyfrową transformacją biznesu, a także wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz technologii Blockchain. Państwem partnerskim targów CeBIT 2019 miała być Szwecja. Sześć lat temu strategicznym partnerem targów była Polska.

Spadek zainteresowania targami informatycznymi skupionymi przede wszystkim na rozwiązaniach skierowanych do klientów biznesowych ma mieć związek m.in. z postępującym upowszechnieniem się technologii IT, wzrostem świadomości nabywców takich technologii, a także – rosnącą skalą wykorzystania nowych kanałów kontaktu między dostawcami i nabywcami rozwiązań teleinformatycznych. Wraz z rozwojem technologii IT zainteresowanie typowymi, branżowymi targami spadło.

Faktycznie, od kilku lat zaobserwować można było, że targi CeBIT cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem – zarówno ze strony globalnych dostawców, jak i nabywców i użytkowników technologii IT z całego świata. Co więcej, CeBIT z roku na rok stawał się wydarzeniem o charakterze lokalnym, skoncentrowanym na rynku niemieckim. I, choć CeBIT przegrywał konkurencję z innymi targami technologicznymi, jak choćby Mobile World Congress czy IFA, to nadal były to targi przynajmniej w części poświęcone rozwiązaniom biznesowym.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *