Rynek

3S Data Center inwestuje w nowe centra danych

Przedstawiciele firmy 3S Data Center poinformowali o rozpoczęciu budowy trzeciego, największego jak dotąd, własnego centrum danych w Katowicach. Należąca do Grupy 3S spółka uruchomi też nowe centra danych w Bytomiu, Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Rozwój infrastruktury centrów danych stanowi realizację założeń strategii biznesowej firmy.

3S Data Center inwestuje w nowe centra danych

Wedle zapowiedzi kolejne, katowickie centrum danych 3S Data Center będzie dysponowało powierzchnią serwerową rzędu 2,2 tys. mkw. Nowy ośrodek będzie spełniał wymagania klasy Tier 3+ i zostanie dołączony do istniejącego kompleksu dwóch centrów danych 3S w Katowicach. Plany zakładają, że nowy ośrodek zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2023 roku. Projekt przewiduje m.in. maksymalizację wykorzystania zielonej energii i technologii pozwalających na redukcję śladu węglowego.

Jednocześnie, w ostatnią fazę prac adaptacyjnych wchodzi należące do 3S Data Center centrum danych w Bytomiu. Wedle zapowiedzi, ten ośrodek będzie gotowy do użytku najpóźniej na początku przyszłego roku. Plany zakładają, że ośrodek w Bytomiu będzie wykorzystywany m.in. na świadczenia usług w modelach IaaS oraz PaaS. Zlokalizowane w Bytomiu centrum danych będzie też stanowić zaplecze dla środowisk Disaster Recovery dla środowisk obsługiwanych w katowickich centrach danych 3S Data Center.

Prowadzone są też rozmowy związane z uruchomieniem kolejnych lokalizacji – w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. W Gdańsku i Wrocławiu Grupa 3S posiada własną sieć światłowodową i świadczy usługi telekomunikacyjne, ale planuje rozwinąć działalność także w obszarze usług związanych z infrastrukturą IT oraz modelem chmury obliczeniowej. Plany rozbudowy dotyczą również Warszawy, gdzie 3S posiada już jedno centrum danych.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że inwestycje w rozwój sieci centrów danych są konsekwencją przyjętej strategii rozwoju, wzrostu popytu oraz finalizacji komercjalizacji obecnych obiektów. “Rynek rośnie, pozyskujemy nowe kontrakty, a nasi aktualni klienci planują rozbudowę swoich obecnych środowisk. To dobry moment na budowę nowych data center — Jesteśmy również otwarci na rozmowy z właścicielami obiektów typu DC w miastach, gdzie posiadamy lub mamy w planach budowę własnej sieci światłowodowej. Cieszę się, że decyzje o nowych inwestycjach zbiegły się w czasie z jubileuszem 10-lecia uruchomienia naszego pierwszego centrum danych” – podkreśla Monika Roś-Gruszczyk, członek zarządu odpowiedzialna za sprzedaż w Grupie 3S. W maju 2021 roku mija 10 lat od otwarcia pierwszego profesjonalnego Data Center 3S. W 2011 roku powołana specjalnie do tego celu spółka uruchomiła swoje komercyjne centrum danych o powierzchni 800m2 w zaadaptowanym budynku w Katowicach.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *