Cyberbezpieczeństwo

6 wskazówek pomagających chronić swoją tożsamość na wakacjach

Cyberbezpieczeństwo powinno pozostać najwyższym priorytetem, niezależnie od tego, czy przebywa się w domu, podróżuje po Europie, czy odwiedza bardziej egzotyczne miejsca. Dlaczego? Cyberprzestępcy i oszuści nigdy nie odpoczywają. Nieustannie próbują wykraść dane użytkowników sieci. Zwłaszcza latem, kiedy wykorzystują rozproszenie uwagi turystów. Jak zatem chronić swoją tożsamość na wakacjach?

6 wskazówek pomagających chronić swoją tożsamość na wakacjach

Urlop to czas, w którym jesteśmy szczególnie narażeni na cyberniebezpieczeństwa, ponieważ podczas odpoczynku często zapominamy o podstawowych zasadach cyberhigieny.

“Będąc za granicą, zdarza nam się zostawiać niezabezpieczone urządzenia na plaży lub w hotelu oraz bezrefleksyjnie łączyć się z publicznymi sieciami Wi-Fi i hotspotami oferowanymi przez hotele. Niestety niesie to za sobą niebezpieczeństwo ze strony hakerów, którzy mogą w łatwy sposób monitorować naszą aktywność w sieci. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o tym, aby podczas połączeń z nieznanymi punktami Wi-Fi korzystać z sieci VPN” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

W jaki sposób podniesiesz poziom swojego cyberbezpieczeństwa podczas wakacji? Poniżej 6 pomocnych wskazówek przygotowanych przez zespół Bitdefender:

1. Przygotuj urządzenia, które zabierzesz ze sobą na wakacje. Upewnij się, że wszystkie są chronione hasłem i mają zainstalowane wszelkie dostępne aktualizacje zabezpieczeń. Zainstaluj rozwiązanie zabezpieczające, aby chronić się przed złośliwymi atakami i phishingiem. Nie zapomnij wykonać kopii zapasowej danych na wypadek kradzieży lub utraty urządzenia. Możesz także dowolnie skonfigurować funkcje, które pozwolą Ci śledzić zagubione urządzenia lub usuwać wszelkie poufne dane, aby uniemożliwić innym wgląd w prywatne treści. W ramach dodatkowego środka ostrożności wyłącz automatyczną łączność Bluetooth, aby uniemożliwić szpiegom łączenie się z Twoim urządzeniem.

2. Przejrzyj konta online, aby upewnić się, że wszystkie mają ustawione solidne i unikalne hasła oraz dodaj dodatkowe warstwy zabezpieczeń, włączając 2FA lub MFA. Podczas wakacji monitoruj swoje konta pod względem podejrzanej aktywności. Możesz dodać menedżer haseł, aby zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich swoich kont i chronić poufne informacje.

3. Unikaj udostępniania informacji o swojej podróży w mediach społecznościowych – cyfrowi złoczyńcy czerpią korzyści z udostępnianych informacji. Nie publikuj szczegółów swoich planów podróży, ponieważ może to dać przestępcom przewagę (mogą próbować włamać się do Twojego domu lub wykorzystać informacje, które publikujesz, aby oszukać krewnych i przyjaciół).

4. Nie łącz się z bezpłatnym publicznym Wi-Fi w celu przeprowadzania transakcji finansowych lub wykonywania obowiązków służbowych. Używaj tylko sieci chronionych hasłem i korzystaj z VPN, aby uniemożliwić innym monitorowanie Twojej aktywności online.

5. Zachowaj czujność – trzymaj urządzenia zawsze przy sobie lub zamknij je w sejfie w hotelu. Jeśli planujesz pracę zdalną, rozważ użycie ekranu ochronnego w celu zachowania prywatności i ochrony danych przed hakowaniem wizualnym.

6. Monitoruj swoje konta pod względem naruszeń i wycieków danych. Korzystaj z usług ochrony tożsamości, aby zostać poinformowanym o ewentualnym naruszeniu bezpieczeństwa Twoich danych osobowych podczas urlopu. Umożliwi to natychmiastowe działanie i ograniczenie potencjalnych szkód, dzięki czemu nadal będziesz mógł cieszyć się zasłużonym wypoczynkiem.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *