CDORynekPolecane tematy

8 obszarów digitalizacji przemysłu kluczowych w 2020 roku

Postępująca automatyzacja produkcji, rosnąca rola oprogramowania, a także nowe możliwości kodowania informacji oraz personalizacji – to tylko niektóre z obszarów, w których druk 3D i wytwarzanie cyfrowe mają szansę osiągnąć swój prawdziwy potencjał jeszcze 2020 roku. Jak przewidują eksperci HP Inc. ich udział w produkcji powinien przyczynić się zwłaszcza do dalszego rozwoju Przemysłu 4.0. Pomóc ma w tym wpływ nowego i rozszerzonego oprogramowania, usług oraz rozwiązań.

8 obszarów digitalizacji przemysłu kluczowych w 2020 roku

W ubiegłym roku podobny raport wskazał wśród prognoz m.in. potrzebę integracji uczenia maszynowego z drukiem 3D oraz znaczący rozwój tej technologii w medycynie. „Działalność jednego z naszych klientów – firmy Glaze Prosthetics, może być dowodem na ich sprawdzalność. Dzięki wprowadzeniu do procesu wytwarzania technologii HP Multi Jet Fusion, polski producent protez może oferować dziś lżejsze i bardziej wytrzymałe produkty, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów” – komentuje Marcin Olszewski, Dyrektor Zarządzający w HP Inc Polska.

Jakie trendy przyniesie 2020 rok według ekspertów HP? Oto najistotniejsze z nich:

1. Automatyzacja linii montażowych

Zmodernizowany proces montażu ma oferować możliwość integracji wieloczęściowych podzespołów, w tym kombinacji elementów 3D z metalu i plastiku. Mogłoby to pomóc w przemyśle motoryzacyjnym, pozwalając producentom m.in. na nadrukowywanie metali na części plastikowe czy wbudowywanie w nie przewodników lub silników.

2. Rozwój kodowania informacji cyfrowych w teksturach 3D

Jak wskazują prognozy organizacje będą mogły zapisywać dane na powierzchni produkowanych elementów z wykorzystaniem zaawansowanego druku 3D. Pozwoli to przekazywać większa liczbę danych, niż w samym numerze seryjnym. To jeden ze sposobów znakowania w sposób jawny lub ukryty tak, aby ludzie i maszyny mogły odczytywać dane na podstawie kształtu lub nierówności znajdujących się na powierzchni przedmiotu.

3. Zrównoważona produkcja jako niezbędny element biznesu

Transformacja procesów wytwórczych w kierunku druku 3D pozwoli na ograniczenie emisji CO2, ilości odpadów, czy gromadzonych zapasów. Cykl życia produktu będzie mógł być dostosowany tak, aby jego wytworzenie wymagało mniej materiału, czy też lżejszych części. Jak przewidują specjaliści HP powinno to zredukować wagę pojazdów i samolotów, tym samym poprawiając efektywność paliwową i wspierając ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz zużycie energii.

4. Większy popyt na specjalistów

Uniwersytety będą otwierać nowe kierunki kształcące studentów z zakresu druku 3D i wytwarzanie cyfrowe. Powinno to przyczynić się do lepszego przygotowania ich do objęcia wielu stanowisk, które powstaną w branży druku na przestrzeni kolejnych 10 lat.

5. Personalizacja nowym impulsem do rozwoju w branży obuwniczej, okulistycznej i dentystycznej.

Konsumencki sektor zdrowotny stanie się katalizatorem wzrostu dla wytwarzania cyfrowego. Technologia druku 3D już teraz zyskuje na popularności w branżach obuwniczej, okulistycznej czy dentystycznej. Według SmartTech, w ciągu następnych 10 lat druk obuwia w 3D może wygenerować nawet 6,3 mld dolarów przychodów.

6. Więcej elektrycznych samochodów

Producenci samochodów coraz częściej wykorzystują Druk 3D i wytwarzanie cyfrowe, coraz częściej wykorzystywane są przez producentów samochodów do zwiększania ich konkurencyjność. Typowa dla branży motoryzacyjnej duża liczba niezbędnych elementów, w połączeniu z szybkim prototypowaniem i wytarzaniem oferowanym przez druk 3D, pozwolić ma według ekspertów HP na realizację  produkcji, która jeszcze do niedawna nie była możliwa.

7. Druk 3D przyczyni się do zwiększenia efektywność łańcucha dostaw

Koncepcja cyfrowego dostarczania i lokalnej produkcji nie zawsze sprawdza się w praktyce. W ostatecznym rozrachunku producenci muszą przeanalizować, w którym punkcie łańcucha dostaw umieścić produkcję, aby był on możliwie najbardziej efektywny – czy blisko użytkowników końcowych, czy blisko źródła materiałów. Analogią ze świata druku 2D są w tym przypadku opakowania. Rynek kartonów jest bowiem mocno zlokalizowany, a produkcja pudełek odbywa się w promieniu 250-300 kilometrów od miejsc, w których niegdyś rosły niezbędne do ich wytworzenia drzewa.

8. Oprogramowanie wyznaczy nowe granice wytwarzania cyfrowego

Specjaliści HP przewidują, że w 2020 roku zniknie luka między możliwościami oferowanymi przez drukarki 3D i wytwarzanie cyfrowe a wsparciem ze strony ekosystemu oprogramowania. Postęp w tym obszarze umożliwić ma poprawę zarządzania systemem oraz jakością części, co z kolei pozwoli osiągnąć producentom lepsze wyniki. Obecnie firmy opracowują interfejsy API chcąc stworzyć płynny ekosystem dla klientów i partnerów, pozwalający tworzyć zindywidualizowane produkty na zamówienie.

Wiele wskazuje na to, że tradycyjne gałęzie produkcji będą stopniowo wypierane przez zaawansowane rozwiązania. Wynika to z faktu, że wielu producentów dostrzega obecnie korzyści płynące z zastosowania druku 3D oraz wytwarzania cyfrowego w swoich procesach produkcyjnych. Jak podkreślają przedstawiciele HP 2020 rok będzie więc beze wątpienia należał do tych dwóch branż.

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *