Sztuczna inteligencjaBranża ITPraca

AI pobudza rynek pracy IT – dwukrotny wzrost ofert dla specjalistów AI/ML

Jak wynika z danych justjoin.it, w I kwartale 2025 roku pracodawcy z sektora IT opublikowali niemal 20% więcej ofert pracy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Obecnie największy popyt jest na specjalistów od takich języków programowania, jak Python, Java i JavaScript. Pod względem liczby ofert pracy zainteresowaniem cieszą się też Data Scientists. Największy procentowy przyrost ofert widać jednak wśród pracowników wykorzystujących sztuczną inteligencję, w tym uczenie maszynowe.

AI pobudza rynek pracy IT – dwukrotny wzrost ofert dla specjalistów AI/ML

Z danych justjoin.it wynika, że spore zapotrzebowanie jest także na inżynierów i projektantów CAD, grafików lub graphic designerów, a także dla pentesterów oraz specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Zapotrzebowanie na pracowników AI/ML zwiększyło się dwukrotnie

Połączone kategorie Prompt Engineer, AI Specialist oraz Machine Learning Engineerów istotnie zyskały na znaczeniu. Ponadto, liczba ogłoszeń na stanowiska w obszarach AI/ML wzrosła na przełomie lutego i marca niemal dwukrotnie, co pokazuje wzrost zapotrzebowania akurat na stanowiska, które wykorzystują w codziennej pracy rozwiązania AI oraz uczenie maszynowe.

Analiza ostatniego roku, co znajduje również potwierdzenie w Q1 2025 roku, wskazuje, że branża IT coraz wyraźniej kieruje się w stronę AI – technologii, która wspiera procesy analityczne i automatyzację. Powstały nowe specjalizacje oparte na sztucznej inteligencji, jak AI Prompt Engineer, Machine Learning Engineer czy AI Architect.

Kategoria AI/ML – udostępniona na justjoin.it w minionym roku – rośnie w siłę, oferując jedne z najwyższych stawek na rynku. Dane pokazują, że eksperci w tym obszarze będą coraz bardziej pożądani przez pracodawców.

„Branża IT wkracza w okres intensywnych przemian. Inwestycje firm koncentrują się głównie wokół sztucznej inteligencji, analityki danych i automatyzacji, przy czym kluczowym kryterium staje się zdolność pracowników do generowania wymiernych korzyści biznesowych. Dla profesjonalistów IT oznacza to konieczność nieustannego rozwoju kompetencji, ze szczególnym naciskiem na efektywne wykorzystanie narzędzi AI w praktyce” – uważa Paweł Baraniewicz, Head of Engineering portali z ofertami pracy justjoin.it & rocketjobs.pl.

Polski przemysł stawia na rozwój analityki i AI

Interesujące wnioski płyną też z badania firmy NTT DATA Business Solutions pt. „Cyfryzacja przemysłu: rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkcyjnych w Polsce”. Spółka ta analizowała planowany w 2025 roku rozwój technologii wśród firm produkcyjnych. I tak, badani na pierwszym miejscu wskazywali analitykę big data (84%) oraz kwestię danych. Dla porównania, zapotrzebowanie na rozwój sztucznej inteligencji wymieniało „zaledwie” 44% przedstawicieli firm wytwórczych.

„Wniosek może być jeden: polskie firmy najpierw chcą zadbać o odpowiednią jakość danych, a w dalszej kolejności rozwijać kwestie AI. Bez dobrej analityki nie będą w pełni wykorzystywać potencjału sztucznej inteligencji” – komentuje Andrzej Wiglusz, dyrektor HR i Administracji w Komputronik S.A.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *