Rynek

AMD chce 30-krotnie podnieść efektywność energetyczną swoich procesorów

Do 2025 roku firma AMD zamierza 30-krotnie zwiększyć efektywność energetyczną procesorów AMD EPYC i akceleratorów AMD Instinct w aplikacjach AI i HPC działających na akcelerowanych węzłach obliczeniowych. Jak poinformowali przedstawiciele producenta, ten ambitny cel o 150% przekracza trend branżowy w zakresie poprawy efektywności we wspomnianych obszarach, w porównaniu do poprzednich 5 lat.

AMD chce 30-krotnie podnieść efektywność energetyczną swoich procesorów

Akcelerowane węzły obliczeniowe to najpotężniejsze i najbardziej zaawansowane systemy obliczeniowe, wykorzystywane do badań naukowych i symulacji superkomputerowych na dużą skalę. Zapewniają one możliwości obliczeniowe wykorzystywane przez naukowców do osiągania przełomowych odkryć w wielu dziedzinach, takich choćby jak: prognozy klimatyczne, genomika, odkrywanie leków czy energia alternatywna. Przyspieszone węzły są również integralną częścią szkolenia sieci neuronowych sztucznej inteligencji, wykorzystywanych obecnie do takich działań jak rozpoznawanie mowy czy tłumaczenie języków. Celem wspomnianej inicjatywy AMD ma być zaoszczędzenie potężnej ilość energii elektrycznej, przy jednoczesnym obniżeniu kosztu energetycznego pojedynczego obliczenia o 97% w ciągu 5 lat.

„Biorąc pod uwagę to, jak komputeryzacja staje się wszechobecna – od brzegu, przez rdzeń, po chmurę – AMD zajęło odważne stanowisko na temat efektywności energetycznej swoich procesorów, tym razem w zakresie zastosowań dot. sztucznej inteligencji i superkomputerów, które korzystają z akceleracji sprzętowej” – powiedział Addison Snell, dyrektor generalny Intersect360 Research. “Przyszłe ulepszenia są coraz trudniejsze, a postępy w imię Prawa Moore’a znacznie spowolniły. 30-krotne zwiększenie efektywności energetycznej w ciągu 5 lat to będzie imponujące osiągnięcie techniczne, które odpowiednio zademonstruje siłę technologii AMD oraz nacisk firmy na zrównoważony rozwój środowiskowy” – podkreślił.

Ogłoszona inicjatywa AMD jest częścią nowych założeń firmy nakreślonych przy okazji opublikowania najnowszego raportu korporacyjnej odpowiedzialności spółki. Poza zrealizowanymi założeniami z lat poprzednich i priorytetami na kolejne lata – do 2025, a nawet 2030 roku – tegoroczny raport przedstawia 4 kluczowe obszary, w jakich firma planuje podejmować dalsze działania. Są nimi: cyfrowy wpływ, zarządzanie środowiskowe, odpowiedzialność za łańcuch dostaw oraz różnorodność, przynależność i integracja.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *