WydarzeniaBranża ITSztuczna inteligencjaRynek

AMD zaprezentowało nowy ekosystem rozwiązań AI

Podczas konferencji Advancing AI, przedstawiciele firmy ADM ogłosili dostępność rodziny akceleratorów AMD Instinct MI300 oraz otwartego ekosystemu programistycznego ROCm 6. Ponadto zapowiedziano procesory AMD Ryzen serii 8040, które mają umocnić pozycję firmy na rynku rozwiązań mobilnych oraz ogłoszono pierwszy konkurs w dziedzinie Pervasive AI dla deweloperów.

AMD zaprezentowało nowy ekosystem rozwiązań AI
dr Lisa Su, dyrektor generalna AMD Źródło: AMD

Podczas głównego wystąpienia dr Lisa Su, dyrektor generalna AMD przedstawiła wielu partnerów – z firm takich jak Dell, HPE, Lenovo, Microsoft, Oracle Cloud – którzy używają już sprzętu AMD przeznaczonego dla rozwiązań sztucznej inteligencji. Ci z kolei opowiedzieli m.in. o:

  • maszynach wirtualnych Microsoft Azure ND MI300X v5, które są zoptymalizowane dla zadań AI wykorzystując zgodnie z nazwą akceleratory AMD Instinct MI300X;
  • superkomputerze El Capitan, który ma osiągnąć 2 EksaFLOPS mocy obliczeniowej dzięki procesorom APU – AMD Instinct MI300A;
  • serwerach Dell PowerEdge XE9680, które wykorzystują akceleratory AMD Instinct MI300X;
  • serwerach blade HPE Cray Supercomputing EX255a, które napędzane są procesorami APU – AMD Instinct MI300A.

AMD Instinct MI300X to akceleratory skonstruowane w oparciu o nową architekturę AMD CDNA 3, które zapewniają niemal 40% więcej jednostek obliczeniowych, 1,5-krotnie większą pamięć oraz 1,7-krotnie wyższą przepustowość pamięci w porównaniu do poprzedniej generacji.

Z kolei AMD Instinct MI300A to, jak zapewniają przedstawiciele producenta, pierwszy na świecie procesor APU do superkomputerów i AI, który wykorzystuje warstwową konstrukcję składając się z jednostek obliczeniowych AMD CDNA 3, rdzeni AMD Zen 4 i 128 GB pamięci HBM3, dzięki czemu jest łatwym w programowaniu, wydajnym obliczeniowo, szybkim i zarazem bardzo efektywnym energetycznie rozwiązaniem do AI.

Natomiast AMD Instinct Platform to platforma do generatywnego AI, która wykorzystuje ustandaryzowany format OCP i 8 akceleratorów MI300X, dzięki czemu oferuje aż 1,5 TB pamięci HBM3. “W porównaniu do Nvidia H100 HGX może zaoferować 1,6-krotnie wyższą przepustowość we wnioskowaniu LLM i jest jedyną opcją na rynku, która umożliwia wnioskowanie na modelu o 70 miliardach parametrów na pojedynczym akceleratorze MI300X” – informują przedstawiciele AMD.

Podczas konferencji zapowiedziano ponadto, że w I kwartale 2024 roku powinny pojawić się laptopy z procesorami AMD Ryzen serii 8040, które będą rozwijać ofertę systemów komputerowych wzmocnionych sprzętową akceleracją AI firmy AMD (Ryzen AI). Wśród producentów, którzy wprowadzą takie systemy są m.in. Acer, Asus, Dell, HP oraz Lenovo. Udostępniono także pakiet programistyczny Ryzen AI Software 1.0, dzięki któremu łatwiej będzie można rozwijać oprogramowanie zgodne z Ryzen AI.

AMD przygotowało również pierwszy konkurs w dziedzinie Pervasive AI dla deweloperów. W jego ramach można zgłaszać prace w 3 kategoriach: generatywnego AI, AI w robotyce oraz AI dla PC. Nagroda główna w każdej z nich to 10 000 USD. Ponadto przewidziano też nagrody specjalne dla studentów oraz projektów przygotowanych w głównej mierze przez kobiety. Chętni mogą się również ubiegać o bezpłatne udostępnienie sprzętu AMD. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie hackster.io. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *