BranżaRynek

ASBIS wchodzi na rynek robotyki

Dystrybutor zdecydował się na strategiczny ruch i uruchomienie nowej dywizji biznesowej związanej z robotyką – ASBIS Robotic Solutions (AROS). Jak poinformowali przedstawiciele spółki, podstawowa działalność biznesowa AROS oparta będzie na dwóch głównych segmentach – dystrybucji robotów współpracujących (cobotów) wiodących światowych marek oraz własnych platform zrobotyzowanych.

ASBIS wchodzi na rynek robotyki

AROS zamierza wejść na rynki Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski, do końca 2022 roku i jeszcze bardziej zwiększyć swą obecność w przyszłym roku. Nowa spółka skoncentruje się na dystrybucji w selektywnej sieci autoryzowanych sprzedawców z wartością dodaną – wskazali przedstawiciele ASBIS.

Grupa podpisała już pięć pierwszych umów dystrybucyjnych z następującymi firmami: Aubo, Dobots, DH Robotics (DH grippers), Gaussium i Kennon. Z kolei pierwszych robotów współpracujących pod własną marką CRON Robotics należy spodziewać się na rynkach europejskich w pierwszej połowie 2023 roku.

Przypomnijmy, że roboty współpracujące i autonomiczne platformy zrobotyzowane zaprojektowane są do fizycznej interakcji z ludźmi w środowisku pracy, biura lub miejsc publicznych, dzięki czemu mogą dzielić wspólną przestrzeń. Wspólna praca i interakcja między robotami a ludźmi staje się więc łatwiejsza. Według zapowiedzi, AROS skupić się ma na wielu rozwiązaniach opartych na cobotach, robotach, autonomicznych zrobotyzowanych platformach mobilnych, aby przygotować rozwiązania wielu problemów i odpowiedzieć na potrzeby firm w obszarach produkcji, sprzątania, usług, bezpieczeństwa oraz logistyki.

Zgodnie z prognozami rynkowymi, do 2030 roku globalny sektor robotyki notować ma silny wzrost na poziomie około 20% rocznie. W samym 2021 roku wspomniany sektor wzrósł o 40%. Oczekuje się, że do 2026 roku wartość globalnego rynku cobotów wyniesie 225 miliardów dolarów.

Przeczytaj również
Dobre wyniki finansowe Grupy Atende za 2020 rok

“Wchodzimy w bardzo perspektywiczny sektor, który nie jest już rynkiem niszowym, a za kilka lat będzie wart kilkaset miliardów dolarów. To bardzo fascynujący temat, który wpisuje się w nasze innowacyjne DNA. Już niedługo będziemy mogli dzielić się własnymi cobotami. Ich rozwój jest już na bardzo zaawansowanym etapie” – skomentował Siergiej Kostevitch, prezes Grupy ASBIS.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *