BranżaRynek

Avenga z blisko 25% wzrostem przychodów w 2022 roku

Przychody firmy Avenga w Polsce wyniosły w ubiegłym roku 456 457 mln zł. W porównaniu z 2021 rokiem oznacza to rekordowy wzrost o niemal 25%. Mimo spowolnienia na rynku IT, obserwowanego już od połowy zeszłego roku, spółka planuje na 2023 rok dalsze wzrosty przychodów oraz zatrudnienia – poinformowali jej przedstawiciele.

Avenga z blisko 25% wzrostem przychodów w 2022 roku

Konkretne plany na 2023 rok zakładają wzrost przychodów do 507 950 mln zł, czyli o ponad 11%. W tym samym okresie zyski firmy mają wzrosnąć o 12% do 125 241 mln zł.

Jak się okazuje, w 2022 roku wzrosty w równym stopniu dotyczyły usług projektowych i staffingowych. Rekordowym zainteresowaniem cieszyły się kompetencje popularne już w poprzednich latach, czyli przede wszystkim development (Java, .NET, Front-end, Mobile), usługi chmurowe oraz szeroko rozumiane cyberbezpieczeństwo.

Odnotowano też wyraźny wzrost liczby projektów z obszaru Data, zarówno Data Engineering, jak i Business Intelligence oraz Data Science. “Prezentacje danych, czy podejmowanie decyzji biznesowych na podstawie raportów Power BI są coraz mocniejszym trendem w IT, a my wspieramy klientów w implementacji takich systemów” – mówi Piotr Bałys, Co-Managing Director Avenga w Polsce. Ponadto znacząco rosło też zainteresowanie usługami związanymi z platformą Microsoft 365 i projektami migracyjnymi.

“W szczytowym momencie 2022 roku zapotrzebowanie na usługi IT było trzykrotnie większe niż obecnie. Te rosnące potrzeby zgłaszali przede wszystkim nasi stali klienci. Udział nowych klientów w całościowym wyniku za zeszły rok wynosi zaledwie 15%” – szacuje Anna Szyperek, Co-Managing Director Avenga w Polsce.

Przeczytaj również
Nowa, elastyczna usługa Fujitsu pomoże w zabezpieczeniu danych bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów

Jak wskazują przedstawiciele spółki, duży udział we wspomnianych wzrostach mieli klienci z sektora finansowego, którzy inwestują w IT chociażby ze względu na uwarunkowania regulacyjne oraz bezpieczeństwo danych. Tradycyjnie za znacznymi inwestycjami w IT stoi też sektor farmaceutyczny, któremu wsparcie najnowszych technologii pomaga w prowadzeniu badań i rozwoju oraz analizie i ochronie danych. Rozwija się także sektora automotive, który obecnie więcej inwestuje w inteligentne rozwiązania IT niż w mechanikę – podkreślają specjaliści.

Jak utrzymać wzrost w 2023 roku?

Sposobem na utrzymanie wzrostu w 2023 roku ma być przede wszystkim skupienie się na rozwoju kompetencji, z których Avenga już jest znana w obszarach Fintech, Pharma i Automotive. Firma cały czas rozwija swoje partnerstwo z Microsoft, dodaje usługi w zakresie bezpieczeństwa informacji, poszerza kompetencje chmurowe. Między innymi w tym celu w 2022 roku ponad 50 specjalistów z Avenga przeszło proces certyfikacji AWS. Klienci coraz częściej traktują te certyfikaty jako warunek konieczny do rozpoczęcia współpracy.

Według przedstawiciel firmy, obserwowana już od połowy 2022 roku obawa przed inwestowaniem w nowe projekty IT nie powinna trwać długo. “Biznes cały czas stawia przed nami nowe wymagania, rynek jest bardzo konkurencyjny, a zwiększanie efektywności wyłącznie w oparciu o aktualne projekty rzadko pozwala za tymi potrzebami i wyzwaniami nadążyć” – uważa Anna Szyperek.

Rosnąca w zeszłym roku liczba projektów i klientów sprawiła, że Avenga w Polsce zatrudnia już ponad 1700 specjalistów. Przez cały 2022 rok firma zrekrutowała ponad 580 osób. Tegoroczne plany rekrutacyjne zakładają zatrudnienie 400 osób. Aktywnie poszukiwani będą zwłaszcza programiści popularnej Javy, C# czy .NET. Ale firma zamiera także rozbudowywać zespoły QA i DevOps. Na pewno rekrutowani będą również specjaliści od rozwiązań chmurowych i cyberbezpieczeństwa.

Przeczytaj również
Avenga: wygrają jakościowe transformacje cyfrowe
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *