Branża ITRynek

Branża IT motorem napędowym rynku nieruchomości w Warszawie

Tylko w I połowie 2020 roku branża informatyczna wynajęła 17 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w Warszawie, co oznacza, że stolica Polski jest w czołówce miast Europy Środkowo-Wschodniej, w których międzynarodowe firmy IT najchętniej otwierają swoje biura – wskazuje raport CBRE „Sektor IT na warszawskim rynku biurowym”. Inwestycji tego sektora nie zahamowało nawet upowszechnienie się w ostatnich miesiącach modelu pracy zdalnej.

Branża IT motorem napędowym rynku nieruchomości w Warszawie

Wspomniane 17 tys. mkw. wynajętych biur w pierwszych sześciu miesiącach tego roku w Warszawie to wynik lepszy niż np. w Wiedniu czy Bratysławie. Z kolei w całym 2019 roku firmy IT wynajęły tu 55 tys. mkw. Od 2016 roku nasza stolica znajduje się w czołówce miast w CEE, razem z Bukaresztem, Budapesztem i Pragą. Na lidera regionu pod względem popytu na biura wśród firm informatycznych wyrasta natomiast stolica Rumunii, w której w I połowie 2020 roku sektor IT wynajął 23 tys. mkw. Rekordowy dla Bukaresztu był rok 2019, gdy wszystkie zawarte umowy objęły 170 tys. mkw. Miasto zawdzięcza to międzynarodowym korporacjom, które ulokowały w nim swoje europejskie centra operacyjne.

„Sektor IT jest jednym z tych, na które pandemia wywarła relatywnie najmniejszy negatywny wpływ. Usługi informatyczne dobrze się rozwijają, ograniczenie kontaktów twarzą w twarz wymusza większą informatyzację. Widzimy, że coraz więcej firm IT rozważa lub decyduje się na relokację centrów do naszego regionu, w tym do Warszawy. To pozwala im usprawnić łańcuch dostaw i zmniejszyć koszty, przy zachowaniu wysokiej jakości działalności. Przewidujemy, że ten trend będzie rósł, zwłaszcza wśród firm outsourcingowych, zajmujących się IT w ramach centrów usług wspólnych” – twierdzi Rafał Wdowczyk, dyrektor w dziale powierzchni biurowych, CBRE.

Jeszcze jakiś czas temu firmy informatyczne w Warszawie poszukiwały tańszych lokalizacji poza centrum i umieszczały tam wsparcie dla centrali położonych na zachodzie Europy. Z biegiem czasu zaczęły poszukiwać bardziej prestiżowych biur w centrum miasta, co było związane z ekspansją firm na naszym rynku, uważają eksperci CBRE. Obecnie branża IT jest motorem napędowym rynku nieruchomości w stolicy. Oprócz dużego odsetka umów zawieranych przez ten sektor na istniejące już biurowce, wyróżniają się umowy przednajmu, podpisywane na etapie projektu lub budowy budynku. W minionym roku odpowiadały za 15% całej wartości transakcji branży informatycznej – wskazują autorzy raportu.

„Rosnące zainteresowanie biurami wśród firm informatycznych widzimy już od 2005 roku, z niewielkimi spadkami popytu w odstępach 3-4-letnich. Nawet podczas kryzysu w 2009 roku branża potrzebowała tylko roku, żeby odrobić straty z nawiązką. Wszystko wskazuje na to, że obecne zawirowania gospodarcze nie wpłyną na sektor komputerowy, który obroni się i uzyska lepsze wyniki niż pozostałe branże” – podsumowuje Rafał Wdowczyk.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *