Praca

Branża IT nie tylko dla programistów

Sektor IT drastycznie potrzebuje pracowników, ale na celowniku rekruterów są nie tylko programiści. Rosnąca popularność usług chmurowych – umożliwiających przechowywanie i analizę danych, uczenie maszynowe czy rozwiązania IoT – wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania na pracowników low-tier, czyli tych z tzw. “dolnej drabinki”. O kogo chodzi?

Branża IT nie tylko dla programistów

Przede wszystkim o specjalistów wsparcia technicznego, który zajmują się konfiguracją i zarządzaniem usługami w danym środowisku oraz rozwiązywaniem problemów po stronie klienta. Ich zadaniem jest również dbanie o to, aby infrastruktura działała sprawnie, zapewniała bezpieczeństwo danych oraz była dostępna dla użytkowników.

Co ważne, nie zawsze wymagane jest doświadczenie. Pracodawcy coraz częściej biorą pod uwagę kandydatów nieidealnych. Szybszym i często tańszym sposobem na pozyskanie pracownika okazuje się wdrożenie osób, które, choć nie mają doświadczenia, skrywają potencjał, przejawiający się odpowiednimi umiejętnościami i kompetencjami. O tym, czy kandydat odnajdzie się w IT coraz częściej decyduje to, jakie tzw. umiejętności miękkie posiada.

“Rozpoczęcie pracy związanej z branżą technologii chmurowych może być pomostem do kariery w branży IT. To ważne dla osób, które marzą o takiej ścieżce zawodowej, ale dotychczas nie mają doświadczenia w tym obszarze” – mówi Sławomir Czuz, general manager LTIMindtree Polska. “Sama bariera wejścia nie jest zbyt wysoka. Wystarczy znajomość języka angielskiego w stopniu średniozaawansowanym (B2), dobre zdolności komunikacyjne, umiejętność pracy w zespole i zacięcie techniczne, pasja do technologii” – podkreśla.

Organizacje stawiają na talent creation

Pomimo że branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, współczesny rynek IT charakteryzuje się niedopasowaniem. Zdaniem wielu pracodawców, młode osoby, które wchodzą na rynek pracy, nie mają zazwyczaj odpowiednich umiejętności. W tej sytuacji talent acquisition nie wystarcza, potrzebne jest talent creation. To obecnie jeden z najważniejszych trendów w IT. Umożliwia sięganie po wartościowych pracowników spoza środowiska, a także bardziej efektywne wykorzystanie i dopasowanie kompetencji. Inicjatywy mające na celu dopasowanie istniejących zasobów do własnych potrzeb podejmuje coraz więcej firm.

Jedną z nich jest spółka LTIMindtree, partner Microsoft Azure, która postanowiła inwestować w pracowników spoza środowiska. I tak, razem z platformą Codecool, firma ta prowadzi 3-tygodniowe kursy, które przygotowują ludzi do pracy przy rozwiązaniach chmurowych. Po ukończeniu kursu uczestnicy dostają ofertę zatrudnienia, a następnie przechodzą 3-miesięczny okres przygotowania, umożliwiający lepsze poznanie pracy w środowisku Azure.

“Mamy za sobą dwie edycje programu, obie zostały bardzo dobrze przyjęte. Na każde dostępne 15 miejsc przypadało średnio 28 chętnych. W pierwszej edycji wpłynęło 250 zgłoszeń, podczas drugiej aż 600” – mówi Sławomir Czuz.

Co ważne, aby wziąć udział w kursie, nie jest wymagana wiedza techniczna. Barierą wejścia jest posiadanie odpowiednich umiejętności miękkich. Paradoksalnie to one stają się coraz bardziej kluczowe.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *