Branża ITPracaProgramowanieRynek

Branża IT odnotowuje wzrosty w II kwartale 2021 roku

W porównaniu do I kwartału bieżącego roku liczba ofert dla branży IT zwiększyła się o ponad 2 tys. ogłoszeń – w sumie było ich ponad 17 tys. (od przeszło 3,6 tys. pracodawców). Jak wynika z raportu inhire.io IT Market Snapshot Q2 2021, wzrosły też średnie stawki dla juniorów, midów i seniorów i to we wszystkich analizowanych językach programowania. Pracodawcy wciąż poszukują doświadczonych specjalistów, jednocześnie coraz częściej dając szansę na rozwój juniorom.

Branża IT odnotowuje wzrosty w II kwartale 2021 roku

Specjaliści branży IT mogą spać spokojnie – zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników wciąż rośnie. W porównaniu z I kwartałem (15 410 ofert)  – w Q2 zanotowano wzrost ofert o 13,1% (17 436  ofert). Co ciekawe, wśród proponowanych miejsc pracy częściej zaczęły pojawiać się te, skierowane do najmniej doświadczonych pracowników. I tak, liczba ofert dotyczących juniorów wzrosła z 5,12% w Q1 do 6,72% w Q2. Wśród miast w czołówce najczęściej oferowanych miejsc pracy dla branży IT wciąż przoduje Warszawa, Kraków i Wrocław.  W porównaniu z ubiegłym kwartałem we wszystkich miastach znajdujących się na podium odnotowano spory wzrost ogłoszeń rekrutacyjnych (Warszawa Q1 4898/ Q2 5 324, Kraków Q1 2 388/ Q2 2 528, Wrocław Q1 2 021/ Q2 2 263). Najmniej ofert pracy pojawiło się w Gdyni (228).

“Drugi kwartał okazał się dla branży IT pomyślny. Liczba ofert dla specjalistów IT wciąż rośnie. W przypadku ogłoszeń skierowanych do juniorów odnotowaliśmy nieznaczny wzrost. Mamy nadzieję, że nie jest to tylko efekt pojawiających się ofert na wakacyjne staże. W większości przypadków pracodawcy nadal stawiają na doświadczonych specjalistów, czyli głównie midów i seniorów” – skomentował Michał Gąszczyk, CEO ihire.io.

Branża IT odnotowuje wzrosty w II kwartale 2021 roku

Brak widełek płacowych a stawki nadal rosną

Patrząc na treść publikowanych ofert pracy, wciąż niestety brakuje w nich widełek płacowych. W porównaniu z ubiegłym kwartałem zanotowano w tym obszarze wzrost jedynie o 1%. W porównaniu z analogicznym okresem w 2020 roku – informacja na temat pułapu płacowego wzrosła o 6%. Jak podkreślają twórcy raportu, to wciąż za mało, by w pełni cieszyć się zadowalającą jakością rekrutacji. Z każdym kwartałem rynek jest coraz bardziej konkurencyjny co oznacza, że brak istotnych informacji może skutkować stratą cennego czasu i utratą szansy na zatrudnienie dobrego pracownika. Wciąż brakuje jawności siatki płac, która w wypadku kandydatów jest kluczowa w procesie decyzyjnym o zmianie miejsca pracy, uważają specjaliści.

Ze wspomnianego raportu wynika, że II kwartał przyniósł ze sobą podwyżkę oferowanego wynagrodzenia dla każdego szczebla doświadczenia. Na wzrost dochodów mogą liczyć zarówno specjaliści pracujący w oparciu o umowę cywilnoprawną, jak również pracownicy kontraktowi. W popularnym obecnie modelu hybrydowym bardziej opłacalnym finansowo rozwiązaniem jest praca zdalna. Największe dysproporcje w porównaniu z tradycyjnym modelem pracy najbardziej widoczne są w przypadku midów (16 692 zł vs 17 997 zł) i seniorów (22 359 zł vs 21 050 zł. Juniorzy pracujący w systemie remote zarabiają natomiast średnio o 177 zł więcej od kolegów pracujących w trybie stacjonarnym.

“Myślę, że rosnące stawki na remote są spowodowane tym, że większość pracodawców przyjęła pracę zdalną lub hybrydową jako nieodłączny aspekt nowej rzeczywistości i przeszła ze zmianą modelu pracy do porządku dziennego. Naturalnym następstwem tego procesu jest wyrównanie stawek. Tym bardziej, że kandydaci przyzwyczaili się już do pracy zdalnej, przez co niechętnie podchodzą do pomysłu powrotu do tradycyjnej pracy z biura” – dodaje Michał Gąszczyk.

Wzrost wartości języków programowania

W II kwartale 2021 roku wciąż najpopularniejszym językiem programowania jest JavaScript jednak w  porównaniu z Q1 zapotrzebowanie na programujących w JS pracowników spadło o 3%, czytamy w badaniu. Podobnie jak w ubiegłym kwartale w czołówce znajdują się takie technologie jak: Java (21%), Python (15%) i Typescript (11%). Najmniej popularnym językiem programowania w Q2 jest Scala (1%).

Branża IT odnotowuje wzrosty w II kwartale 2021 roku

Wśród wszystkich analizowanych w raporcie technologii w ofertach pracy zaobserwowano wzrost oferowanych stawek w Q2. W porównaniu z I kwartałem na najwyższy wzrost zarobków mogą liczyć programiści posługujący się językiem C++ (+1 686 zł), PHP (+1 467 zł), Typescript (+1 465 zł), JavaScript (+1 362 zł) i Ruby (+1 298 zł).  Najmniejszą różnicę w oferowanych stawkach w porównaniu z Q1 zanotowała Scala (+206 zł), wynika z analizy ihire.io.

Pełny raport IT Market Snapshot Q2 2021 można bezpłatnie pobrać klikając w link: https://bit.ly/3dXV0ZH

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *