SprzętRynek

CES 2022: Lenovo ogłosiło nową serię laptopów ThinkPad

Jak poinformowali przedstawiciele producenta, nowa, specjalna konstrukcja urządzeń marki ThinPad przełamuje schematy i wprowadza premierowe kolory oraz materiały z recyklingu do ​oferty laptopów biznesowych klasy premium. Ponadto ThinkPad Z13 i  ThinkPad Z16 będą jednymi z pierwszych laptopów wyposażonych w najnowsze procesory AMD Ryzen PRO 6000 do urządzeń mobilnych wraz z układem bezpieczeństwa Microsoft Pluton.

CES 2022: Lenovo ogłosiło nową serię laptopów ThinkPad
Źródło: Lenovo

Nowy design ThinkPad Z13 i  Z16 odzwierciedla zmieniające się podejście do technologii, jej wpływu na środowisko i  pochodzenia podstawowych komponentów. Świadczy o tym nie tylko stylistyka z nowymi kolorami (brąz i arktyczna szarość), ale też zastosowane materiały, o bardziej zrównoważonym wpływie środowiskowym. Wśród nich znajdują się m.in. aluminium z recyklingu czy wegańska skóra. Jak podkreślają przedstawiciele Lenovo, zrównoważony rozwój przy projektowaniu ThinkPadów serii Z jest widoczny także w innych elementach, jak opakowanie wykonane w 100% z nadających się do recyklingu i kompostowania bambusa i trzciny cukrowej oraz w zawierającym 75% materiałów pokonsumenckich (PCC) zasilaczu sieciowym.

“Innowacje są w naszym DNA od projektowania i rozwoju po inżynierię i łańcuch dostaw. Będziemy nadal przesuwać granice, wprowadzać zmiany i współpracować z bliskimi partnerami, takimi jak AMD i Microsoft, aby zapewniać innowacyjne i bezpieczniejsze produkty, takie jak nowe ThinkPady Z13 i Z16, które zostały zaprojektowane tak, aby przekraczać potrzeby obecnych i przyszłych klientów” – skomentował Jerry Paradise, wiceprezes Global Commercial Product Portfolio, Lenovo PC and Smart Devices.

Forma spotyka się z funkcjonalnością

Jak już wspomniano, ThinkPad Z13 i ThinkPad Z16 będą jednymi z pierwszych laptopów wyposażonych w najnowsze procesory AMD Ryzen PRO 6000 do urządzeń mobilnych wraz z układem bezpieczeństwa Microsoft Pluton. Opierając się na warstwowym podejściu do zabezpieczeń AMD PRO, seria AMD Ryzen 6000 to pierwsze procesory x86, które integrują układ zabezpieczeń Microsoft Pluton, zapewniając potężne możliwości w zakresie zabezpieczenia w szerokim obszarze od chipa do chmury na komputerach z systemem Windows 11 – wskazują specjaliści Lenovo.

Przeczytaj również
Jak branża IT zareagowała na rosyjską inwazję?

ThinkPad Z13 w połączeniu z procesorem AMD Ryzen 7 PRO 6860Z3 zapewnić ma doskonałe wrażenia podczas pracy zdalnej. Procesor jest tak zoptymalizowany, aby zagwarantować płynną wydajność audio i wideo, zmaksymalizować responsywność oraz zapewnić żywotność baterii w aplikacjach takich jak Teams i Zoom, tłumaczą przedstawiciele producenta. ThinkPad Z16 może z kolei zostać skonfigurowany z nową kartą graficzną AMD Radeon RX 6500M z inteligentnymi technologiami AMD, które zwiększają produktywność, umożliwiają tworzenie zaawansowanych treści i cyfrową rozrywkę. W połączeniu z procesorami Ryzen, AMD Smart Shift Max zapewnia natychmiastowy wzrost mocy zarówno dla CPU, jak i GPU, a Smart Shift Eco pozwala na maksymalizację wydajności baterii – dodają eksperci.

Ekrany nowych laptopów zostały ulepszone dzięki ultrawąskim ramkom i skutecznym w codziennym użytkowaniu współczynnikom proporcji 16:10. W nowym panelu komunikacyjnym znajduje się ulepszona kamera internetowa FHD z większym sensorem 1,4 µm i  dwoma mikrofonami kierunkowymi. Wprowadzono również większy szklany panel dotykowy ForcePad o średnicy 120 mm, który płynnie łączy się z całkowicie szklaną podpórką pod nadgarstki. Nową funkcją jest dwukrotne dotknięcie TrackPoint-a, które uruchamia Communication QuickMenu, pozwalające uzyskać szybki dostęp do ustawień kamery i mikrofonu.

CES 2022: Lenovo ogłosiło nową serię laptopów ThinkPad
Źródło: Lenovo

Najważniejsze zmiany w nowych modelach ThinkPad Z13 i Z16 to:

 • Pochodzące z recyklingu materiały: czarna wegańska skóra i  aluminium oraz nadające się do recyklingu opakowania z bambusa i trzciny cukrowej.
 • Communications Bar integrujący kamerę FHD z większym sensorem, elektroniczną zasłoną chroniącą prywatność i podwójnymi mikrofonami.
 • Najwyższy stosunek powierzchni ekranu do obudowy (STB) w portfolio ThinkPad – 91,6% (Z13) i 92,3% (Z16).
 • Większy dotykowy ForcePad o szerokości 120 mm.
 • Nowe ekrany o żywych barwach, w tym dotykowy OLED 2,8K w Z13 i 4K OLED w Z16, oba z obsługą Dolby Vision i słabszą emisją światła niebieskiego.
 • System głośników zgodny z Dolby Atmos i technologią redukcji szumów Dolby Voice AI.
 • Nowa funkcja podwójnego dotknięcia w przycisku TrackPoint uruchamia Communication QuickMenu, zapewniające szybki dostęp do ustawień kamery i mikrofonu.
 • Z13 jest napędzany przez procesory AMD Ryzen PRO z serii U ze zintegrowaną grafiką AMD Radeon i  z układem bezpieczeństwa Microsoft Pluton. Z13 jest również dostępny z ekskluzywnym procesorem AMD Ryzen PRO 6860Z.
 • Z16 jest napędzany przez procesory AMD Ryzen PRO serii H z układem bezpieczeństwa Microsoft Pluton oraz ze zintegrowaną grafiką AMD Radeon lub opcjonalną samodzielna kartą graficzną AMD Radeon RX 6500M.
 • Procesory AMD Ryzen PRO 6000 z technologią Qualcomm FastConnect 6900 oferują zaawansowane możliwości zarządzania i wiodącą w branży łączność Wi-Fi w modelach Z13 i  Z16. Dodatkowo, 4-strumieniowy Qualcomm Dual Band Simultaneous (DBS) w procesorach AMD Ryzen PRO z serii 6000 zapewnia utrzymanie potencjału niskich opóźnień w przypadku Wi-Fi Dual Station, natywnie obsługiwanej w systemie Windows 11.
 • Fabrycznie zainstalowany system Windows 11.
Przeczytaj również
W jaki sposób uwolnić kreatywność administratora?
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.