InfrastrukturaRynek

Cisco przejmuje Acacia Communications i rozwija ofertę systemów optycznych

Za firmę Acacia Communications – producenta komponentów i systemów optycznych, Cisco zamierza zapłacić kwotę 2,6 mld USD. Transakcja ma wzmocnić ofertę Cisco i umożliwić skuteczniejsze konkurowanie m.in. w segmencie rozwiązań optycznych.

Cisco przejmuje Acacia Communications i rozwija ofertę systemów optycznych

Acacia Communications specjalizuje się w projektowaniu i produkcji optycznych rozwiązań sieciowych, których rolą jest realizowanie połączeń pomiędzy centrami danych, a także – operatorami usług chmurowych oraz dostawcami usług. Warto podkreślić, że obie firmy z sukcesami od dawna współpracują – Cisco od 5 lat pozostaje jednym z głównych klientów i odbiorów produktów Acacia. Według ostatnich doniesień współpraca z Cisco jest źródłem blisko 20% przychodów firmy Acacia. Przejmowana właśnie firma współpracuje również z innymi ważnymi graczami z sektora sieciowego – m.in. koncernami Nokia, Huawei oraz ZTE.

„Wraz z szybko postępującym wzrostem prędkości sieci w erze rozwiązań multicloud, sieciowe technologie optyczne stają się coraz bardziej strategiczne. Przejęcie Acacia w połączeniu z naszym doświadczeniem w dziedzinie sieci, routerów, przełączników i optyki pozwolą nam spełnić wymagania naszych najbardziej wymagających klientów” – mówi David Goeckeler, wiceprezes Cisco i szef działu sieciowego firmy.

Przedstawiciele Cisco nie ukrywają, że najbardziej cennym zasobem Acacia są technologie pozwalające na przesyłanie sygnału optycznego na duże odległości. Ich zastosowanie ma pozwolić na tworzenie bardziej efektywnych, łatwiejszych do wdrożenia i tańszych niż obecnie sieci optycznych. Acacia może się również pochwalić znaczącymi dokonaniami w zakresie fotoniki krzemowej – Cisco ma nadzieję wykorzystać efekty tych pracy do zbudowania nowej generacji optycznego sprzętu sieciowego, który będzie w stanie przesyłać dane szybciej, dalej i przy użyciu mniejszej ilości energii niż jest to możliwe przy użyciu dominujących obecnie technologii. Formalnie proces przejęcia ma zostać sfinalizowany w drugiej połowie roku fiskalnego 2020 Cisco. Po zakończeniu tego procesu Acacia zostanie włączona w struktury działu Cisco Optical Systems and Optics. Nie wiadomo obecnie, co przejęcie firmy Acacia przez Cisco oznaczać będzie dla jej innych klientów – przedstawiciele stron transakcji nie wypowiadają się na ten temat.

Warto odnotować, że przejęcie Acacia Communications nie jest pierwszym działaniem Cisco mającym wzmocnić ofertę firmy w dziedzinie sieci optycznych, które zostało zrealizowane w tym roku. U lutym br. za 660 mln USD sieciowy gigant przejął firmę Luxtera, producenta układów optycznych, który również rozwijał technologie z zakresu fotoniki krzemowej. Przedstawiciele Cisco nie ukrywają zresztą, że to właśnie tę technologię postrzegają jako fundamentalną do rozwoju kolejnej generacji swoich optycznych produktów sieciowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *