Branża ITRynekPolecane tematy

Cisco zapowiada kolejną falę zwolnień

Według zapowiedzi koncern zamierza zmniejszyć zatrudnienie o ok. 8%. Oznacza to, że pracę stracić może nawet 6 tys. osób. Redukcje zatrudnienia będą częścią restrukturyzacji mającej na celu wzmocnienie pozycji rynkowej Cisco.

Cisco zapowiada kolejną falę zwolnień

Duże redukcje zatrudnienia władze Cisco zapowiedziały już w 2011 roku. Wówczas zwolnienia objąć miały ponad 11 tys. osób. Dwa lata później zapowiedziano kolejne cięcia zatrudnienia. Pracę stracić miało ok. 4 tys. osób zatrudnionych wówczas w firmie Cisco. Kolejna, trzecia już fala zwolnień ma pozwolić na zwiększenie elastyczności organizacji biznesowej Cisco oraz umożliwić dostosowanie firmy do zmian rynkowych.

Zdaniem analityków tempo zmian zachodzących obecnie w strukturach Cisco jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. Nie powinno też dziwić, że kolejny etap redukcji zapowiedziano krótko po ujawnieniu wyników finansowych za czwarty kwartał roku finansowego koncernu. Cisco notuje spadki sprzedaży rozwiązań sieciowych oraz na rynkach rozwijających się – m.in. w Chinach i Brazylii. Strategiczna restrukturyzacja ma pomóc w odwróceniu tych trendów i wzmocnić pozycję rynkową koncernu w innych obszarach. Zapowiadana jest też dywersyfikacja oferty. Cisco zamierza oferować m.in. szereg usług i rozwiązań w modelu cloud computing. Kojarzona głównie z rozwiązaniami sieciowymi firma posiada oferuje także m.in. systemy wideokonferencyjne i technologie bezpieczeństwa.

Jednocześnie w czwartym kwartale roku obrachunkowego Cisco przychody ze sprzedaży przełączników sieciowych spadły o 4% w skali roku. O 7% mniejsze były natomiast wpływy ze sprzedaży routerów. O 30% wzrosły natomiast obroty działu rozwiązań dla centrów danych. Większe były także przychody ze sprzedaży systemów bezpieczeństwa – to w dużej mierza zasługa sfinalizowanego w zeszłym roku przejęcia firmy Sourcefire. W zamkniętym pod koniec lipca kwartale łączne obroty Cisco wyniosły 12,36 mld USD wobec 12,4 mld USD w analogicznym kwartale poprzedniego roku finansowego. Zysk netto sięgnął 2,25 mld USD i był o 20 mln USD niższy niż rok wcześniej. W całym 2014 roku obrachunkowym koncern Cisco zanotował obroty na poziomie 47,1 mld USD. Zysk netto wyniósł 7,9 mld USD. To odpowiednio 3% i 21% mniej niż wpływy i zysk osiągnięte rok wcześniej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *