CDOAnalityka

Citizen Data Scientists, czyli analityka w powszechnym użyciu

Z Yigitem Karabag, dyrektorem działu Business Solutions w regionie Middle East & Eastern Europe w SAS Institute, do którego zalicza się Polska, rozmawiamy o rozwoju narzędzi analitycznych; zmieniających się potrzebach, zwłaszcza użytkowników biznesowych; nowej kategorii odbiorców narzędzi BI – Citizen Data Scientists; powodach wprowadzenia do oferty platformy SAS Viya i oferowanych przez nią nowych funkcjach.

Citizen Data Scientists, czyli analityka w powszechnym użyciuGenerujemy coraz większą ilość danych. W samym 2017 roku powstało ich więcej niż przez ostatnie 5000 lat ludzkiej historii. W jakim kierunku rozwijają się dziś narzędzia analityczne i jaka będzie ich przyszłość?

Różnorodność pozyskiwanych, przechowywanych i przetwarzanych obecnie informacji wymusza ewolucję narzędzi analitycznych. Rozwiązania te stają się coraz bardziej powszechne. W dobie cyfrowej transformacji muszą być wykorzystywane w coraz większym stopniu przez pracowników, którzy nigdy wcześniej nie zajmowali się w swojej pracy zaawansowaną analizą danych. Drugim kierunkiem jest rozszerzenie zastosowań analityki na dziedziny i sektory, w których nie była ona dotychczas wykorzystywana lub obszary, które istnieją od niedawna. Przykładem takich nowych obszarów są analizy aktywności w mediach społecznościowych lub obszar Internetu Rzeczy – czyli analizy danych generowanych przez czujniki zamontowane w podłączonych do sieci urządzeniach.

Coraz więcej osób zaczyna wykorzystywać systemy analityczne w codziennej pracy. Kiedyś była to domena wysokiej klasy specjalistów, osób z wykształceniem matematycznym, posiadających wiedzę z zakresu programowania czy statystyki, które zajmowały się złożonymi analizami. Oczywiście są oni nadal bardzo potrzebni i to się w żaden sposób nie zmieni. Będą jednak zajmować się coraz bardziej zaawansowanymi problemami z zakresu Data Science. Jednocześnie obserwujemy powstawanie nowej klasy użytkowników bez przygotowania technicznego, którzy nie posiadają zaawansowanych umiejętności analitycznych – nazwanych przez analityków firmy Gartner Citizen Data Scientists.  Według prognoz Gartnera, w najbliższych latach liczba tego typu specjalistów będzie rosła 5 razy szybciej niż zaawansowanych analityków.

W jaki sposób wspomniani przez Pana Citizen Data Scientists będą korzystać z narzędzi analitycznych?

Nowe generacje narzędzi analitycznych pozwolą im uzyskiwać wyniki bazujące na zaawansowanej analizie danych, ale nie będą wymagały od nich umiejętności matematycznych i statystycznych, jak w przypadku „tradycyjnych” Data Scientists.

Różnorodność pozyskiwanych, przechowywanych i przetwarzanych obecnie informacji wymusza ewolucję narzędzi analitycznych. Rozwiązania te stają się coraz bardziej powszechne. W dobie cyfrowej transformacji muszą być wykorzystywane w coraz większym stopniu przez pracowników, którzy nigdy wcześniej nie zajmowali się w swojej pracy zaawansowaną analizą danych. Drugim kierunkiem jest rozszerzenie zastosowań analityki na dziedziny i sektory, w których nie była ona dotychczas wykorzystywana lub obszary, które istnieją od niedawna.

Posłużę się tutaj przykładem. Kiedyś projekt segmentacji klientów wymagał udziału wysokiej klasy specjalistów i dostępności zaawansowanych narzędzi. W dzisiejszym świecie analityk biznesowy z podstawowymi umiejętnościami w zakresie analizy danych będzie mógł to zrobić znacznie szybciej, dzięki narzędziom, które intuicyjnie przeprowadzą go poprzez ten proces wskazując m.in. konkretny kontekst biznesowy. Nie będzie do tego potrzebna dogłębna znajomość zaawansowanych algorytmów albo języków programowania. Wystarczy, że pracownik określi o jakie zachowania klientów mu chodzi.

Narzędzia nowej generacji dokonają segmentacji prawie automatycznie, zapewniając wgląd w szczegóły zaawansowanych procesów analitycznych odbywających się tle. Jednocześnie, jeśli wystąpi taka potrzeba, użytkownicy będą mogli wykonywać bardziej szczegółowe i dogłębne analizy. W SAS od dawna oferujemy tego typu narzędzia.

Podczas SAS Forum wspomnieli Państwo o rosnącym problemie braku programistów i analityków na rynku pracy. Czy nowe funkcje narzędzi analitycznych mogą pomóc w jego rozwiązaniu?

Jest to jeden z naszych celów. Po pierwsze wspomniane już przeze mnie nowe narzędzia dla Citizen Data Scientist pozwalają na rozszerzenie grona pracowników, którzy mogą samodzielnie wykonywać analizy i efektywnie korzystać z ich wyników. Po drugie nowe narzędzia dedykowane dla zaawansowanych użytkowników odciążą ich od rutynowo wykonywanych prac lub zadań związanych z implementacją wyników modelowania czy też zarządzaniem całością procesu. Pozwoli to im skupić się na sednie problemu analitycznego, czyli tym w czym ich unikalne kompetencje mogą być najbardziej efektywnie wykorzystane.

Czym jest platforma SAS Viya?

Dla obecnych użytkowników naszej technologii SAS Viya to nowy zestaw funkcjonalności dodanych jako swego rodzaju „rozszerzenie” do używanej przez nich od dawna platformy SAS. Nowości uwzględniają zmiany technologiczne i organizacyjne, które dokonały się w ciągu ostatniej dekady.

Kiedyś projekt segmentacji klientów wymagał udziału wysokiej klasy specjalistów i dostępności zaawansowanych narzędzi. W dzisiejszym świecie analityk biznesowy z podstawowymi umiejętnościami w zakresie analizy danych będzie mógł to zrobić znacznie szybciej, dzięki narzędziom, które intuicyjnie przeprowadzą go poprzez ten proces wskazując m.in. konkretny kontekst biznesowy. Nie będzie do tego potrzebna dogłębna znajomość zaawansowanych algorytmów albo języków programowania. Wystarczy, że pracownik określi o jakie zachowania klientów mu chodzi.

Może zacznę od nowości ważnych z punktu widzenia odbiorców biznesowych. Należy wspomnieć o dodawaniu do narzędzi analitycznych tzw. use case’ów. Dotyczy to np. sektora publicznego, w tym ochrony zdrowia, transportu czy bezpieczeństwa publicznego. Ale nowe zastosowania dotyczą także rynków telekomunikacyjnego czy bankowo-finansowego. W tym ostatnim przypadku będziemy mogli analizować np. to, w jaki sposób komfort użycia serwisu internetowego, czy też obsługa na infolinii, wpływa na ogólną opinię klienta na temat banku. Z kolei dla operatora ciekawa może być analiza tego, w jaki sposób jakość funkcjonowania sieci wpływa na jakość życia i zadowolenie użytkownika. W SAS od dawna pracujemy nad uwzględnieniem w naszych narzędziach tego typu scenariuszy analiz.

Przechodząc do nowości dedykowanych dla zaawansowanych analityków należy podkreślić, że dzięki SAS Viya nie muszą oni ograniczać się do korzystania z określonego języka programowania, aby pracować w środowisku SAS. Nasza platforma oferuje dostęp do technologii open source. Analitycy mogą pracować w naszym, skalowalnym i bezpiecznym środowisku, a jednocześnie wykorzystywać język programowania, do którego się przyzwyczaili np. Python, R, Java, Lua.

Ponadto w SAS Viya implementujmy także nowe algorytmy obejmujące Deep Learning i inne techniki Machine Learning, wykorzystywane np. do analizy obrazów, ale także do tradycyjnych zadań, np. wspierających proces oceny ryzyka lub analiz, dlaczego klienci lubią konkretny produkt.

Wreszcie od strony zmian dotyczących wykorzystania infrastruktury IT należy podkreślić rozwój naszych rozwiązań bazujących na przetwarzaniu i analizie danych w trybie in-memory, wykorzystanie skalowalnych środowisk bazujących na przetwarzaniu rozproszonym, a także nowości związane z rozszerzaniem naszego wsparcia dla modelu cloud computing.

Klienci coraz częściej wykorzystują zaawansowane narzędzia analityczne w modelu cloud, aby „wynająć” je tylko na czas potrzebny np. do analizy dużych zbiorów danych. Czy SAS Viya jest dostępna w tym modelu?

Wszystkie nasze narzędzia udostępniamy w coraz szerszym zakresie nie tylko w modelu on-premise, ale i w chmurze. Dzięki temu klienci mogą korzystać z nich, gdy np. w krótkim czasie potrzebują znaczącego zwiększenia mocy infrastruktury IT na potrzeby przeprowadzenia konkretnej analizy. To jedno z kluczowych założeń, które było przyjęte w fazie projektowania platformy SAS Viya.

Nowe narzędzia dla Citizen Data Scientist pozwalają na rozszerzenie grona pracowników, którzy mogą samodzielnie wykonywać analizy i efektywnie korzystać z ich wyników. Po drugie nowe narzędzia dedykowane dla zaawansowanych użytkowników odciążą ich od rutynowo wykonywanych prac lub zadań związanych z implementacją wyników modelowania czy też zarządzaniem całością procesu. Pozwoli to im skupić się na sednie problemu analitycznego, czyli tym w czym ich unikalne kompetencje mogą być najbardziej efektywnie wykorzystane.

W jaki sposób obecni klienci SAS Institute mogą wykorzystywać te nowe funkcjonalności SAS Viya?

Należy pamiętać, że nie jest to rozwiązanie rozwijane przez nas równolegle albo zamiast dotychczasowej platformy SAS. SAS Viya stanowi rozszerzenie dostępnych wcześniej funkcjonalności. Z naszego oprogramowania korzysta ponad 83 tys. klientów na całym świecie. Wykorzystywane przez nich narzędzia zostają rozszerzone o nowe funkcje, które zapewnia SAS Viya. Obecni klienci mogą wybrać te funkcje, które są im aktualnie potrzebne i używać je w integracji z dotychczas wykorzystywanymi systemami, dzięki którym np. przeciwdziałali praniu brudnych pieniędzy, czy poprawiali efektywność kampanii marketingowych. Dostają nowe narzędzia uwzględniające aktualny rozwój technologiczny.

W jakich jeszcze kierunkach będą się rozwijać narzędzia SAS?

Chcemy zachować pozycję lidera rynku rozwiązań analitycznych. Rozbudowujemy naszą platformę o nowe funkcjonalności z zakresu Machine Learning, Artificial Intelligence, przetwarzania języka naturalnego, analizy danych IoT. Jesteśmy jedynym dostawcą, który w ramach jednej platformy analitycznej dostarcza rozwiązania odpowiadające na potrzeby różnorodnych grup użytkowników: od analityków biznesowych, poprzez twórców raportów w systemach BI i menedżerów, po Data Scientists i nową grupę Citizen Data Scientists. Z drugiej strony nasza platforma wspiera kluczowe obszary biznesowe, takie jak zarządzanie marketingiem i sprzedażą, zarządzanie doświadczeniem klienta, zarządzanie ryzykiem, przeciwdziałanie nadużyciom, cyberbezpieczeństwo, prognozowanie popytu, zarządzanie łańcuchem dostaw i wiele innych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *