Infrastruktura

Co to jest chmura internetowa?

Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa – czasem określana jako chmura internetowa – staje się jedną z najbardziej popularnych technologii wykorzystywanych w świecie IT.

Co to jest chmura internetowa?

Wiele osób, które po raz pierwszy stykają się z tym pojęciem, zastanawia się, co to właściwie jest chmura w Internecie. To jednak bardzo proste – to usługa, dzięki której Twoje dane mogą być przechowywane na serwerze usługodawcy, nie zabierają więc przestrzeni na dysku Twojego komputera. Dzięki temu możemy też mieć dostęp do swoich plików (mogą to być nie tylko multimedia, zdjęcia, ale też oprogramowanie) z każdego dowolnego sprzętu z dostępem do Internetu, z którego skorzystamy. Nie jesteśmy ograniczeni urządzeniem fizycznym.

Potocznie chmurę obliczeniową nazywa się wirtualnym dyskiem i tego typu usługę oferują już dostawcy poczty elektronicznej jak na przykład Google Gmail. Również Microsoft zadbał o to, aby oferować swoim klientom darmowe miejsce na OneDrive. Chmury internetowe oferowane są także przez DropBox czy iCloud. Technologia chmury obliczeniowej , jak i poszczególne usługi chmury internetowej różnią się jednak między sobą – nie tylko pojemnością wirtualnego dysku, ale także prędkością działania, zastosowanymi zabezpieczeniami oraz dodatkowymi funkcjami, jak na przykład przywracanie usuniętych plików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *