ERPBranża ITRynek

Comarch największym polskim dostawcą systemów ERP

W raporcie IDC „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2022 Vendor Shares” firma zajęła drugie miejsce wśród dostawców systemów ERP, a pierwsze wśród polskich producentów. Comarch posiada obecnie blisko 24% rynku, generując przychody na poziomie 75,84 mln USD. Spółka utrzymała też pozycję lidera w segmencie małych firm (52,4% rynku).

Comarch największym polskim dostawcą systemów ERP
Piotr Krajewski – Fotografia Architektury / Architectural Photography

Analitycy z IDC oszacowali, że całkowita wartość rynku rozwiązań informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem w Polsce w 2022 roku wynosiła 321,67 mln USD, co stanowi spadek o 3,6% w porównaniu z 2021 rokiem. Ocenia się, że jest to spowodowane przede wszystkim wahaniami kursów walut związanymi z wojną w Ukrainie. W raporcie czytamy, że „pomimo różnych napięć, rynek pozostaje silny, napędzany stosunkowo pozytywnym stanem gospodarki – PKB Polski wzrósł o 5,1% w 2022 roku – oraz licznymi inicjatywami transformacji cyfrowej polskich organizacji”.

“Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych polski rynek oprogramowania dla przedsiębiorstw ma nadal duże możliwości rozwoju. W czasach niepewności, organizacje na nowo weryfikują efektywność swoich procesów biznesowych i częściej decydują sie na ich cyfryzację. To co jest obecnie najbardziej poszukiwane to rozwiązania zapewniające stabilność, bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami, jednocześnie umożliwiające elastyczne działania i dynamiczne dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości” – skomentowała Edyta Kosowska, Product Manager IDC Europe.

Autorzy raportu wśród głównych czynników wpływających na polski rynek systemów ERP wymieniają:

  • transformację cyfrową zapoczątkowaną podczas pandemii Covid-19, w wyniku której polskie przedsiębiorstwa kontynuują inwestycje w celu digitalizacji procesów i poprawy konkurencyjności,
  • rozwój systemów ERP – obecnie przedsiębiorstwa koncentrują się na zakupie oprogramowania nowej generacji, opartego na chmurze, które szybko można skalować w odpowiedzi na rozwój firmy,
  • nadchodzący obowiązek raportowania do Krajowego Systemu e-Faktur, co sprawia, że producenci oprogramowania muszą dostosować swoje systemy do przepisów, a przedsiębiorstwa mogą wykorzystać moment konieczności spełnienia wymogów regulacyjnych, jako okazję do wprowadzenia zmian zwiększających efektywność biznesową,
  • niedobór wykwalifikowanych pracowników w niektórych obszarach i rosnąca presja na podnoszenie wynagrodzeń sprawia, że firmy chętnie inwestują w rozwiązania IT zwiększające efektywność, w tym rozwiązania  do automatyzacji procesów oparte o Robotic Process Automation (RPA) czy sztuczną inteligencję,
  • rozwój technologii generatywnej sztucznej inteligencji – oczekuje się, że w przyszłości będzie on miał znaczący wpływ na rynek ERP.

Jednocześnie obserwuje się zewnętrzne czynniki, wpływające na popyt na oprogramowanie, takie jak niepewność gospodarcza i spadek wzrostu PKB w Polsce w 2023 roku. Może to spowodować konieczność odroczenia w czasie inwestycji w oprogramowanie IT. Dodatkowo spowolnienie gospodarcze doprowadziło do wydłużenia cykli sprzedaży rozwiązań ERP, na co producenci również muszą być gotowi.

Comarch ERP

W ubiegłym roku Comarch jako jedyny z trzech największych producentów systemów ERP zwiększył swój udział w krajowym rynku tych rozwiązań – z 22,5% do 23,6%.

“Oferujemy szereg produktów i modeli cenowych, co pozwala na dostosowanie ich do potrzeb danej organizacji. Jesteśmy też bardziej elastyczni w porównaniu do globalnych systemów ERP i mamy nad nimi przewagę cenową. Koszty utrzymania systemów Comarch ERP są niższe głównie dzięki rozbudowanej sieci partnerów oraz wycenianiu naszych licencji i usług w PLN, a nie obcych walutach, co chroni klientów przed wahaniami kursów walut” – skomentował Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch i dyrektor Sektora ERP.

Firma oferuje szeroką gamę produktów, w tym dodatkowe rozwiązania takie jak e-commerce, punkty sprzedaży (POS), elektroniczna wymiana dokumentów, analizy Business Intelligence, obsługa PPK, zarządzanie magazynem (WMS), optyczne rozpoznawanie tekstu (OCR), systemy zarządzania dokumentami, czy backup baz danych. Dodajmy, że w połowie 2023 roku na rynku zadebiutowała także platforma sprzedażowa wszystko.pl, która jest zintegrowana z systemami Comarch ERP.

“Jako producent oprogramowania przykładamy dużą wagę do działań R&D, aby stale ulepszać istniejące produkty i wprowadzać nowe rozwiązania takie jak Comarch sPrint (narzędzie do wydruków), czy usprawnienia z zakresu AI i RPA. Jednocześnie intensywnie pracujemy nad rozwojem funkcjonalnym obecnych rozwiązań, szczególnie pod kątem procesów biznesowych w firmach produkcyjnych. Naszą przewagą jest również troska o bieżące dostosowywanie systemów w związku ze zmianami w prawie, aby zachować zgodność, np. z nadchodzącymi przepisami dotyczącymi obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur” – podsumował Zbigniew Rymarczyk.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *