InfrastrukturaBranża ITRynek

Czy Intel kupi GlobalFoundries?

Wedle nieoficjalnych doniesień rozmowy w tej sprawie już trwają. Jak donosi Reuters, koncern Intel jest skłonny zapłacić za firmę oferującą usługi zleconej produkcji mikroprocesorów za kwotę rzędu 30 mld USD. Co ciekawe, GlobalFoundries produkuje układy m.in. dla firmy AMD.

Czy Intel kupi GlobalFoundries?

Przypomnijmy, firma GlobalFoundries powstała w 2009 roku na bazie wydzielonych z koncernu AMD struktur zajmujących się wytwarzaniem procesorów. Pierwotnie spółka świadczyła usługi związane z produkcją układów m.in. właśnie dla firmy AMD. Obecnie AMD jest jednym z klientów GlobalFoudries, podobnie jak koncern IBM, który w 2014 roku sprzedał GlobalFoudries własny dział produkcji procesorów.

Z oficjalnych informacji wynika, że obecnie GlobalFoundries jest jedynym producentem mikroprocesorów, który prowadzi działalność w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Zatrudnia ponad 15 tys. pracowników w 14 krajach. Zakup GlobalFoundries z pewnością pozwoliłby na wzmocnienie mocy produkcyjnych firmy Intel, co wpisuje się w aktualną strategię koncernu i nabiera szczególnego znaczenia w obliczu coraz większych niedoborów mikroprocesorów na światowych rynkach.

Dodatkowo, firma GlobalFoundries dysponuje m.in. nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi zdolnymi do wytwarzania układów w oparciu o najnowsze procesy technologiczne. Posiada także prawa patentowe dla licznych rozwiązań technologicznych. Co ciekawe, dwa lata temu przedstawiciele kierownictwa GlobalFoundries zapowiadali, że w 2022 roku akcje spółki zostaną wprowadzone do obrotu publicznego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *