RynekPolecane tematy

Czy Nokia kupi Juniper Networks?

Według niepotwierdzonych doniesień władze Nokii przymierzają się do złożenia oferty zakupu firmy Juniper Networks. Przejęcie amerykańskiej spółki miałoby wzmocnić ofertę rozwiązań sieciowych fińskiego koncernu, który – po zamknięciu transakcji sprzedaży działów związanych z produkcją telefonów komórkowych firmie Microsoft – będzie koncentrował się głównie na technologiach infrastrukturalnych oraz lokalizacyjnych.

Czy Nokia kupi Juniper Networks?

Istotnym źródłem wpływów koncernu Nokia, poza sprzedażą sprzętu telekomunikacyjnego i rozwiązań związanych lokalizacją i nawigacją satelitarną, ma być też rozwój i sprzedaż licencji dla różnego rodzaju technologii IT. Jednocześnie, to obszar rozwiązań infrastrukturalnych ma być trzonem działalności fińskiej firmy.

Z informacji – przekazanych m.in. przez agencję Reuters – niemieckiego serwisu Manager Magazin, wynika, że podczas zorganizowanego pod koniec ubiegłego roku rozmów, przedstawiciele kierownictwa obu firm dyskutowali na temat zacieśnienia współpracy w obszarze rozwiązań telekomunikacyjnych. To wówczas pojawić miałby się pomysł fuzji obu firm. Obecnie obie firmy współpracują w obszarze rozwoju i sprzedaży sprzętu sieciowego dla operatorów. Juniper Networks to drugi – po Cisco – światowy producent sprzętu sieciowego.

Według cytowanych przez agencję Reuters analityków tego typu transakcja jest prawdopodobna. Ich zdaniem, firmy takie jak NSN (wcześniej znana pod nazwą Nokia Siemens Networks, dziś należąca w całości do Nokii) będą decydować się na podobne inwestycje w obszarze rozwiązań sprzętowych, ponieważ tylko w ten sposób będą w stanie skutecznie konkurować z większymi dostawcami, dysponującymi dużo większymi nakładami na prace badawczo-rozwojowe. Dzisiejsza kapitalizacja firmy przekracza 14,1 mld USD. Nokia jest zaś warta niemal dwukrotnie więcej.

Według nieujawnionych, cytowanych przez Reutersa źródeł, niewykluczone jest też nawiązanie podobnej, strategicznej współpracy między Nokią oraz firmą Alcatel-Lucent. Doniesienia na temat prowadzonych w tej sprawie rozmów pojawiają się od roku. Przedstawiciele firmy NSN zapowiadają z kolei zamiar zwiększenia inwestycji i skali działań konkurencyjnych wymierzonych przeciwko większym dostawcom – z koncernami Ericsson i Huawei na czele. Warto wspomnieć, że według oficjalnych planów warta 7,4 mld USD i ogłoszona we wrześniu zeszłego roku, transakcja sprzedaży biznesu mobilnego Nokii firmie Microsoft ma zostać sfinalizowana pod koniec marca.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *