Praca

Czy praca w IT w sektorze finansowym jest nudna i pozbawiona perspektyw?

Wokół pracy w IT dla sektora finansowego pojawiło się kilka mitów, m.in. że jest ona nudna i mało perspektywiczna. Temat postanowił sprawdzić mBank, który wspólnie z ARC Rynek i Opinia przepytał specjalistów IT, a wnioski z badania opublikował w raporcie „Technologie, które się liczą”. 

Czy praca w IT w sektorze finansowym jest nudna i pozbawiona perspektyw?

Jak wynika ze wspomnianego badania, w rzeczywistości sektor finansowy jest oceniany przez specjalistów IT jako prestiżowe miejsce pracy przez 70% ankietowanych, a 89% przedstawicieli profesji IT jest gotowych rozważyć ofertę pracy w zespole pracującym nad cyfrowymi finansami.

Z badania wyłania się bardzo pozytywy obraz bankowości w Polsce – 65% specjalistów IT oceniło, że pod kątem cyfryzacji jest on na światowym poziomie. Z kolei 76% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że wykorzystywane przez banki systemy i narzędzia są nowoczesne. Najlepszymi ocenami cieszyły się platformy bankowości online oraz bankowe aplikacje mobilne – pozytywnie oceniło je odpowiednio 79% i 81% badanych. Osoby specjalizujące się w IT doceniają rozwiązania dostępne w polskim sektorze bankowym oraz fakt, że powstają one w kraju.

Z badania wynika również, że specjalizacja w obszarze finansów, chociaż wymaga znaczących umiejętności, jednocześnie umożliwia ich skuteczne zdobycie. Dodatkowo, zdaniem ankietowanych, praca w dziale IT w bankowości uczy efektywnego zarządzania projektami i otwiera liczne możliwości rozwoju. Według 69% badanych, stanowi doskonałą okazję do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Z kolei 65% specjalistów IT deklaruje chęć poszerzania kompetencji w obszarze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

“Cyfrowe finanse ewoluują wraz ze zmieniającymi się trendami, ale także same tworzą te trendy w wielu dziedzinach. Wszystko to może mieć wpływ na wysoką pozycję bankowości wśród preferowanych branż pod względem rekrutacji. Nowoczesne, pełne innowacyjnych rozwiązań  bankowość i finanse, w które wierzymy w mBanku od lat, jawią się zatem jako atrakcyjne miejsce rozwoju w IT. To bardzo nas cieszy, bo dowodzi słuszności tytułu naszego raportu: mówimy o technologiach, które się liczą” – skomentował Krzysztof Dąbrowski, wiceprezes zarządu ds. operacji i informatyki mBanku.

Przeczytaj również
60% polskich firm uważa, że koszty pracy są za wysokie - jak je zredukować?

Co interesujące, 70% ankietowanych uważa, że z karierą IT w finansach i bankowości wiąże się prestiż. Wśród częstych skojarzeń znalazły się też atrakcyjne wynagrodzenia, ciekawe projekty i nowoczesne technologie, a także możliwość pracy zdalnej czy dostęp do szkoleń.

Raport mBanku „Technologie, które się liczą” można znaleźć na stronie: https://itwmbanku.pl/experts/. Tam publikowane są również oferty pracy w mBanku dla specjalistów IT.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *