Branża ITRynekPolecane tematy

Czy Qualcomm zapłaci milliard euro za korumpowanie Apple?

Komisja Europejska wymierzyła firmie Qualcomm karę w wysokości 997 mln euro. Producent procesorów będzie musiał zapłacić za to, że nielegalnie nakłaniał firmę Apple do wyłączonego stosowania swoich układów LTE w urządzeniach iPad i iPhone. Zdaniem przedstawiciele europejskiego regulatora w ostatnich latach firma Qualcomm różnymi sposobami przekazała Apple środki sięgające nawet miliardów dolarów.

Czy Qualcomm zapłaci milliard euro za korumpowanie Apple?

Moduły LTE firmy Qualcomm przez 5 lat pozostawały jednym z kluczowych komponentów urządzeń Apple. Unijni prokuratorzy twierdzą, że producent procesorów bardzo dbał o zachowanie takiego stanu rzeczy, regularnie przekazując firmie Apple stosowne gratyfikacje finansowe. “Qualcomm nielegalnie blokował swoich konkurentów w segmencie układów LTE przez ponad 5 lat, cementując tym samym swoją dominację rynkową. Środki przekazywane Apple nie miały postaci wyłącznie zniżek – przekazywano je wyraźnie deklarując, że w zamian za nie Apple będzie montował w iPadach i iPhone’ach tylko układy Qualcomma” – wyjaśnia Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej

Zdaniem przedstawicieli Komisji Europejskiej, takie działania sprawiły, że inni producenci układów pozwalających na obsługę technologii LTE nie mieli szans na uczciwe konkurowanie na rynku – niezależnie od tego, jak dobre były ich produkty. Oznacza to, że działania podejmowane przez pracowników firmy Qualcomm skutecznie blokowały konkurentom dostęp do jednego z najbardziej pożądanych kontrahentów na rynku. Co więcej, Margrethe Vestager podkreśla również, że w wyniku nielegalnych działań firmy Qualcomm poszkodowanymi zostali nie tylko inni producenci procesorów, ale również zwykli konsumenci, którym korupcyjne działania producenta procesorów znacząco ograniczały dostęp do innowacji i wybór dostępnych urządzeń. „Takie działania są w Unii Europejskiej absolutnie nielegalne, dlatego też zmuszeni byliśmy podjąć taką, a nie inną decyzję” – podkreśla unijna komisarz.

Podczas postępowania w tej sprawie europejscy urzędnicy analizowali m.in. wewnętrzne dokumenty Apple, z których wynikało, że sumy wpłacane przez Qualcomm skutecznie zniechęcały firmę do zainteresowania się modułami LTE innych producentów. Tego typu działania realizowano przez cały okres formalnej współpracy obu firm, czyli od 2011 do 2016 roku.

Gdy przed dwoma laty współpraca została zakończona, Apple natychmiast zdywersyfikował dostawców układów LTE – i zaczął wykorzystywać m.in. procesory koncernu Intel, który – zdaniem wielu obserwatorów – jest głównym poszkodowanym w wyniku działań firmy Qualcomm. Smaczku całej sprawie dodaje jednak fakt, że także sam Intel był przed dekadą ukarany grzywną w wysokości 1,3 mld USD za bardzo podobne postępowanie. Bezprawne działania koncernu dotyczyły wówczas współpracy z producentami komputerów osobistych.

Przedstawiciele firmy Qualcomm zapowiedzieli złożenie apelacji od werdyktu Komisji Europejskiej – zdaniem przedstawicieli firmy kara została wymierzona bezpodstawnie, a wszystkie jej działania były w pełni zgodne z regulacjami Unii Europejskiej. Amerykański producent wyraził też opinię, że w postępowaniu odwoławczym spodziewa się oddalenia zarzutów i anulowania kary.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *