Wywiad EVP - BEST100 edycja 2019

Aruba Cloud: Dla europejskich firm najlepszą strategią jest multicloud

Executive ViewPoint

Z Marcinem Zmaczyńskim, dyrektorem regionalnym Aruba Cloud w Europie Środkowo–Wschodniej, rozmawiamy o zmieniających się priorytetach związanych z wyborem usług cloud computing; roli chmury obliczeniowej w zwiększeniu konkurencyjności; rozwoju europejskiego rynku; konieczności korzystania z kilku dostawców chmury w ramach strategii multicloud i nowej ofercie, takiej jak – oferowane w modelu usługowym – bazy danych, oprogramowanie Kubernetes i Jelastic, czy narzędzia Big Data i Machine Learning.

Aruba Cloud: Dla europejskich firm najlepszą strategią jest multicloud

Warto zwrócić uwagę na wyniki ostatniego badania Dell Technologies. Najwłaściwszą strategią budowy infrastruktury IT w dzisiejszych czasach jest multicloud złożony z 2–3 dostawców. Jeden z nich powinien zaś być dostawcą europejskim. W dobie rywalizacji USA i Chin jedna decyzja polityczna którejkolwiek ze stron, jak chociażby miało to miejsce w przypadku Huawei, może mieć olbrzymi wpływ na całą europejską gospodarkę. Oparcie się na dostawcach europejskich, podlegających tutejszej jurysdykcji, pozwoli uniknąć nam stania się przypadkową ofiarą przepychanki pomiędzy dwoma mocarstwami. Providerzy z Europy świadczą usługi na praktycznie takim samym poziomie jak ich amerykańscy odpowiednicy.

Kto dziś przychodzi po chmurę: IT czy biznes?

Nadal IT, choć biznes wprowadza inne znaczenie IT w swojej głównej działalności. Po części więc IT przychodzi po chmurę w jego imieniu. Biznes mówi, co chce, a coraz więcej problemów biznesowych można szybko rozwiązać poprzez aplikację lub infrastrukturę udostępnianą w modelu cloud computing. Kiedyś podstawowym powodem migracji do chmury były oszczędności kosztów, eliminowanie długu technologicznego, łatwy dostęp do infrastruktury, czyli kwestie ekonomiczne. Dziś jest to wciąż istotny czynnik, dopiero uczymy się, jak liczyć realne koszty własnej infrastruktury IT. Rośnie jednak znaczenie narzędzi dostępnych w chmurze. Usługi takie jak Big Data, Machine Learning, analiza danych czy analiza preferencji klientów stanowią niezbędne elementy działalności firmy i lepszego rozumienia klientów.

Niedawno Aruba Cloud uczestniczyła w Europejskim Kongresie Finansowym, czyli – jakby nie było – konferencji biznesowej. O czym na nim dyskutowano?

Mówiło się dużo i dobrze właśnie o chmurze obliczeniowej. Zdaniem uczestników EKF, jest to trend nieodwracalny i coraz lepiej postrzegany w branży bankowo-finansowej. Mówiono też o usługach cloud computing, m.in. w kontekście sektora FinTech. Firmy te – jak Revolut, który opowiedział o swoich doświadczeniach na ostatniej konferencji ITwiz „Cloud computing – jak dobrze przygotować migrację do chmury” – nie chcą już inwestować we własną infrastrukturę, lecz w rozwój oferowanych usług.

Co ważne, firm FinTech nie obejmują obostrzenia, które dotyczą np. banków. Te ostatnie obserwują zaś rosnącą konkurencję ze strony tego sektora. Kiedyś robiły to z przymrużeniem oka. Dziś – widząc przykłady sukcesu FinTechów – dostrzegają, że dodają one do swojej oferty coraz więcej usług, które były dotąd zarezerwowane tylko dla banków. W niedalekiej przyszłości FinTechy będą kreowały rynek finansowy właśnie dzięki swojej uniwersalności, elastyczności i prostocie. Dzięki temu, że infrastrukturę IT w całości oparły one na chmurze, korzystają w sposób łatwy i szybki z najnowszych rozwiązań technologicznych, takich jak sztuczna inteligencja i Machine Learning. Tymczasem banki muszą budować odpowiednie rozwiązania samodzielnie. Widać jednak zmiany.

Europejski System Nadzoru Finansowego coraz bardziej przychylnie odnosi się do chmury obliczeniowej. Polska Komisja Nadzoru Finansowego podąża tą samą drogą. Już 30 września 2019 roku wejdą w życie nowe wytyczne European Banking Authority w sprawie outsourcingu, a także cloud computingu. Nowe wytyczne EBA nie rewolucjonizują sytuacji instytucji finansowych, ale z pewnością je zmieniają. Duży nacisk jest kładziony na kwestię oceny wiarygodności dostawcy usługi. EBA wskazuje także, że instytucje finansowe powinny unikać zbytniej centralizacji swoich funkcji w ramach usług jednego dostawcy, czyli w przypadku chmury realizować strategię multicloud.

Jak dziś wygląda rynek usług cloud computing w Europie?

Zdaniem Aruba Cloud, wśród europejskich dostawców chmury powinno dojść do nawiązania ścisłej współpracy. Powinni to robić w ramach organizacji CISPE. Powinni też – wspólnie z Komisją Europejską – zbudować mocną, europejską chmurę, aby przeciwstawić się dominacji dostawców ze Stanów Zjednoczonych i Chin. Musimy zbudować w Europie mocną alternatywę dla marek zza Oceanu, która będzie atrakcyjną – cenowo i jakościowo – alternatywą i uzupełnieniem dla tzw. Wielkiej Piątki. Jest to ważne również w kontekście rozpoczętej właśnie rywalizacji USA i Chin o hegemonię w świecie technologii. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu na tegorocznym Europejskim Kongresie Finansowym prof. Nouriel Roubini, to znacznie większy problem dla Europy niż Brexit.

Jaką więc strategię powinna przyjąć Europa i działające na tym rynku firmy?

Warto zwrócić uwagę na wyniki ostatniego badania Dell Technologies. Najwłaściwszą strategią budowy infrastruktury IT w dzisiejszych czasach jest multicloud złożony z 2–3 dostawców. W dobie rywalizacji USA i Chin jedna decyzja polityczna którejkolwiek ze stron, jak chociażby miało to miejsce w przypadku Huawei, może mieć olbrzymi wpływ na całą europejską gospodarkę. Oparcie się na dostawcach europejskich, podlegających tutejszej jurysdykcji, pozwoli uniknąć nam stania się przypadkową ofiarą przepychanki pomiędzy dwoma mocarstwami. Providerzy z Europy świadczą usługi na praktycznie takim samym poziomie jak ich amerykańscy odpowiednicy, choć z pewnością nie będziemy mieli oferty identycznej w 100%. Nawet usługi Amazona i Google różnią się.

W jakich usługach chce się specjalizować Aruba Cloud?

Aruba ma bardzo mocną pozycję w usługach IaaS, Backup- as-a-Service i Disaster Recovery-as-a-Service. Niedługo jednak rozbudujemy ofertę o – oferowane w modelu usługowym – oprogramowanie Kubernetes i bazy danych, a w przyszłości także Big Data i Machine Learning. Te ostatnie rozwiązania są dziś niezbędne w kontekście wykorzystania gromadzonych przez firmy danych. Obecnie wiele firm nie wie bowiem, jak spożytkować przechowywane informacje jako paliwo dla własnych aplikacji.

W najbliższej przyszłości będziemy też udostępniać narzędzia Jelastic, które pozwalają łączyć usługi PaaS i CaaS (Contener-as-a-Service – przyp. red.). Jelastic daje np. możliwość uruchomienia wielu niezbędnych w dzisiejszych czasach usług, takich jak Hadoop-as-a-Service. Bazujemy na gotowym rozwiązaniu. W I etapie usługi te dostępne będą w naszych centrach danych we Włoszech, później w pozostałych krajach.

Stawiamy też na bezpieczeństwo i stabilność biznesową. Wszystkie nasze data center mają certyfikaty TIER poziomu 3 i 4. Ściśle współpracujemy również w tym zakresie z Unią Europejską i Komisją Europejską. Powyższy opis nie wyczerpuje naszej całej mapy produktowej, mamy w zanadrzu jeszcze kilka niespodzianek, ale za wcześnie byłoby o tym mówić. Ogólnie wychodzimy z założenia, że dostawcy europejscy nie powinni tylko gonić liderów chmury, ale też proponować usługi, które będą możliwe do zaoferowania dzięki temu, że jesteśmy firmą europejską.

Jak wygląda oferta Aruba Cloud w Polsce? Czy lokalni klienci wybierają – uruchomione w 2018 roku – warszawskie data center?

Zdecydowana większość klientów z naszego rynku korzysta z polskiego data center. Jest ono dla nich pierwszym wyborem. Gdy jednak uśredniliśmy ceny w całej Europie, okazało się, że polscy klienci kupują także usługi w naszych centrach danych w Czechach, Niemczech i we Włoszech. Co ciekawe, duża część klientów warszawskiego data center Aruba Cloud jest spoza Polski, zwłaszcza organizacje, które mają oddziały w Polsce, ale są to też np. firmy programistyczne z Ukrainy.

Przy tak szybko rosnącej liczbie klientów już dziś widać, że w roku 2019 będziemy musieli zwiększyć powierzchnię w partnerskim DC w Warszawie. Tym bardziej że mamy bardzo niską retencję klientów, na poziomie kilku procent. Ponadto obecni klienci dokupują dodatkowe usługi. Generuje to dwucyfrowy wzrost wykorzystanej powierzchni rok do roku.

Jakie jeszcze trendy wpływają na rozwój usług cloud computing?

Jednym z najważniejszych jest fakt, że brakuje coraz większej liczby specjalistów, zwłaszcza tych z umiejętnościami kreatywnymi, np. od analiz Big Data. „Maszyny” – tzw. sztuczna inteligencja – nie potrafią przełożyć danych na kwestie biznesowe. Nie stoi za nimi ludzkie doświadczenie. Te osoby będą zatem musiały pracować zdalnie na rzecz np. kilku oddziałów. Będą musiały być coraz bardziej mobilne. Pojawiać się będzie coraz więcej cyfrowych nomadów, pracujących z dowolnego miejsca, zwłaszcza w przypadku specjalistów wysokiego szczebla. Oni zaś muszą mieć bezpieczny dostęp do danych. Do tego typu zastosowań chmura jest idealnym rozwiązaniem.

Jednocześnie stoimy przed bardzo ciekawym wyzwaniem. Tak szybko jak będą rosły nowe stanowiska pracy, które wymagają kreatywności, tak samo szybko będą marginalizowane stanowiska powtarzalne, zastąpione przez roboty, automatyzację, Robotic Process Automation. W efekcie, rosnąć będzie jednak zużycie energii. Na to nakładają się rosnące koszty energii elektrycznej. To problem nie tylko właścicieli komercyjnych data center, ale i naszych klientów mających własne centra danych.

Europa zaś coraz bardziej stawia na ochronę klimatu i ekologiczność stosowanych rozwiązań. Ważnym trendem jest więc wykorzystanie tzw. Green Energy. Przejście na zieloną energię to duże wyzwanie dla całej Europy. Aruba Cloud we Włoszech całkowicie przeszła na odnawialne źródła energii. Nasze data center w 100% zasilane są z fotowoltaiki, energetyki wodnej i energii geotermalnej. Co ważne dla ochrony klimatu, inteligentne centra danych, zoptymalizowane pod kątem zużycia energii – takie jak nasze – potrafią również w odpowiedni sposób wykorzystać tworzoną w data center energię cieplną.

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2019. Zapraszamy do lektury pełnej wersji Raportu. Wydanie drukowane lub cyfrowe można zamówić bezpośrednio na stronie:
https://itwiz.pl/produkt/raport-itwiz-best100-edycja-2019/
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *