InfrastrukturaRynek

Do 2027 roku trzykrotnie wzrośnie popyt na zielone centra danych

Tak prognozują analitycy Grupy IMARC. Według przygotowanego przez nich raportu pt. „Wielkość rynku zielonych centrów danych: globalne trendy, udział, wielkość, wzrost i prognoza 2022-2027”, wspomniany rynek będzie zyskiwał średnio 22,9% rok do roku, aż w 2027 osiągnie wartość 200,84 mld dolarów. Z kolei na koniec 2021 roku analitycy ocenili jego wartość na 59,32 mld dolarów.

Do 2027 roku trzykrotnie wzrośnie popyt na zielone centra danych
Źródło: Beyond.pl

W związku z rozwojem cyfrowym przedsiębiorstwa wymagają dodatkowej przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowych, jak i urządzeń, które kompleksowo wspierają poprawne działanie infrastruktury IT. Do tego dochodzą aspekty bezpieczeństwa serwerowni i ciągłości usług. To w połączeniu z rosnącymi cenami komponentów komputerowych i kosztami budowy firmowych serwerowni przekłada się na popyt na wyspecjalizowane usługi data center.

Dodatkowo, z powodu transformacji energetycznej rośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami przy utrzymywaniu firmowych zasobów IT. Firmy chcą się zabezpieczyć przed rosnącymi kosztami energii i jej ewentualnym brakiem. Usługi zielonych data center – które cechują się wysoką efektywnością energetyczną oraz korzystają z OZE, aby nie emitować gazów cieplarnianych – obniżają ryzyka z tym związane i pozwalają zoptymalizować koszty, wskazują specjaliści. Do tego coraz więcej organizacji zaczyna zwracać uwagę na ślad węglowy, który powstaje w wyniku ich działalności.

Zielona energia

Nowoczesne centra danych oferują te same funkcje i możliwości, co konwencjonalne centra danych, jednak wymagają mniej energii z racji wysokiej efektywności energetycznej. Lepiej zarządzają obciążeniem, stosują energooszczędne systemy zasilania, wysokosprawne systemy HVAC i oświetlenie LED. Przy ich projektowaniu bierze się pod uwagę m.in. wpływ na środowisko użytych do budowy materiałów, recykling odpadów, czy wykorzystanie okolicznych warunków naturalnych, czy ukształtowania terenu.

“Koszt obsługi centrum danych, w tym chłodzenia, można obniżyć na wiele sposobów. Na świecie są znane bardzo różne, czasami wręcz zaskakujące, rozwiązania. W Beyond.pl korzystamy m.in. z nowoczesnego chłodzenia adiabatycznego oraz wykorzystujemy ciepło wyprodukowane w komorach serwerowych do ogrzewania biurowca zlokalizowanego obok data center. Znane są jednak bardziej „niekonwencjonalne” rozwiązania, jak umieszczenie serwerów w nieczynnej kopalni albo próby zanurzenia ich w wodzie. Przede wszystkim kluczowe jest jednak, by starsze data centers uruchomiły projekty modernizacyjne, wdrażały technologie obniżające konsumpcję energii i przechodziły na zasilanie z odnawialnych źródeł” – tłumaczy Wojciech Stramski z Beyond.pl.

Zdaniem analityków, kluczowymi dostawcami zielonych technologii dla rynku data center są obecnie: Schneider Electric SE, Siemens AG, Vertiv Co., Cisco Technology Inc., Dell EMC Inc., Eaton Corporation, Ericsson Inc., Fujitsu Limited (Grupa Furukawa), HCL Technologies Limited, Hitachi Ltd, HP Inc., Huawei Technologies Co. Ltd., IBM oraz Microsoft Corporation.

Wspomniany raport IMARC dostępny jest pod tym adresem.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *