AplikacjeBranżaBiznes

Empik zbudował usługę streamingu w oparciu o technologie Euvic

W ostatnich dniach Empik uruchomił cyfrową usługę strumieniowania muzyki – Empik Music. Projekt, którego partnerem technologicznym była firma Euvic, w znacznej mierze realizowany był w trybie pracy zdalnej podczas pandemii koronawirusa. To dowód, iż wprowadzanie innowacji możliwe jest w każdych czasach.

Empik zbudował usługę streamingu w oparciu o technologie Euvic

Z usług streamingowych codziennie korzysta kilka milionów osób. To ogromny rynek, z jeszcze większymi potrzebami i wymaganiami. Wprowadzenie na rynek usługi Empik Music – która konkurować będzie z takimi serwisami jak Spotify, Tidal czy Apple Music – stanowi kolejny krok w strategii cyfrowej ekspansji marki, wskazują przedstawiciele firmy. Nowa usługa zintegrowana jest z innymi aplikacjami znajdującymi się w ekosystemie Empiku, takimi jak Mój Empik, Empik Bilety i Going. Rejestracja i logowanie odbywają się przez Empik.com. Obecni i nowi użytkownicy usługi Empik Premium mogą skorzystać z bezpłatnego dostęp do Empik Music przez 60 dni.

Jak informują przedstawiciele Empik, stworzoną wspólnie z Euvic aplikację Empik Music wyróżnia dostęp do katalogu milionów utworów muzycznych z Polski i całego świata, brak reklam, oryginalne playlisty i rekomendacje stworzone przez znanych artystów, postacie polskiego świata kultury (m.in. Wojciecha Manna) i ekspertów Empiku.

Aplikacja jest też w pełni zsynchronizowana z historią zakupów i daje możliwość dodawania muzyki zakupionej w Empik.com do katalogu “Moja muzyka”. Zapewnia także tworzenie i importowanie playlist, możliwość słuchania muzyki w trybie offline (bez dostępu do Internetu) oraz wygodny model subskrypcyjny (za który można zapłacić również w salonach Empik). Dostarcza również informacje o koncertach i spotkaniach z artystami, a dzięki nieustannie poszerzanej bazie tekstów piosenek umożliwia przeprowadzenie karaoke, wskazują specjaliści Empik.

Przeczytaj również
Od podejścia Everything as a Code do Monitoring as a Code

Jak to działa?

Nowe rozwiązanie to narzędzie intuicyjne, gwarantujące najwyższą jakość streamingu plików audio w technologii HLS z wykorzystaniem kodeka AAC/AAC+ do 320 kbps, przekonują przedstawiciele Empik. Aplikacja została stworzona w ciągu niespełna ośmiu miesięcy i przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Za jej prawidłowe działanie odpowiada kilkadziesiąt maszyn wirtualnych, natomiast ruch sieciowy generowany w ramach usługi Empik Music jest równomiernie rozkładany na wszystkie instancje serwerów aplikacyjnych oraz streamingowych. Aby zapewnić płynną i bezpieczną obsługę wszystkich użytkowników, dodatkowo wykorzystano usługę CloudFlare. Całość rozwiązania była tworzona i rozwijana w środowisku developerskim stworzonym przez Euvic w chmurze Microsoft Azure i z wykorzystaniem Azure DevOps.

Obecnie usługa dostępna jest tylko w formie aplikacji mobilnej dla systemów Android i iOS, jednak w perspektywie kilku miesięcy pojawi się ona jeszcze w dwóch wersjach: przeglądarkowej, a także na urządzeniach Smart TV, zapewniają przedstawiciele Empik.

Praca nad projektem w cieniu pandemii

Ostatnie miesiące realizacji projektu okazały się szczególnie trudne – przyjęty porządek prac zakłóciła pandemia Covid-19, która zupełnie niespodziewanie zmieniła dotychczasową rzeczywistość. “Zespół odpowiedzialny za realizację aplikacji Empik Music musiał całkowicie dostosować się do nowych warunków. Konieczność pracy zdalnej, rozproszenie członków zespołu w różnych lokalizacjach i brak możliwości realnych spotkań, choć nie sprzyjają powstawaniu innowacji, jak się przekonaliśmy, nie są też dla nich barierą nie do pokonania” – mówi Grzegorz Mazur, dyrektor techniczny Euvic.

Pomimo znacznie utrudnionych warunków pracy, zespół Euvic (kierownik projektu, 2 product ownerów, 11 liderów technicznych oraz współpracujący z nimi szeroki team developerów) zrealizował projekt zgodnie z wymaganiami Empik, dotrzymując przy tym wszystkich przyjętych pierwotnie terminów. Nie byłoby to jednak możliwe bez wysoce efektywnej pracy zdalnej, odpowiedniego know-how oraz wysokiego zaangażowania wszystkich członków zespołu, zarówno po stronie Empik, jak i Euvic, podsumowują przedstawiciele obu firm.

Przeczytaj również
Liferay: Najważniejsze trendy w projektowaniu stron internetowych
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.