Rynek

Fenomen NFT, czyli najdroższe transakcje dokonane w 2021 roku

Dzięki celebrytom i influencerom technologia NFT staje się przedmiotem wielu dyskusji. Eksperci zapewniają, że inwestycja w tokeny nie wymaga aż tak mocnych nerwów jak śledzenie kursu kryptowalut, które w ostatnich tygodniach – w przeciwieństwie do NFT – zaliczyły kolejny duży spadek wartości. Standardem dla wielu domów aukcyjnych i azylem dla inwestorów staje się tokenizacja dzieł sztuki.

Fenomen NFT, czyli najdroższe transakcje dokonane w 2021 roku

Co mają wspólnego Paris Hilton, Jimmy Fallon, Steph Curry i Eminem? Wszyscy są członkami Bored Ape Yacht Club, co oznacza, że wszyscy kupili kolekcję 10 000 małp człekokształtnych NFT o różnych cechach i atrybutach. Co zaś sprawia, że Bored Ape Yacht Club jest tak bardzo popularny? Na początku minimalny koszt wejścia to 93 etery, czyli około 224 000 $, a liczba dostępnych NFT jest ograniczona do 10 tysięcy. Z tego względu, że NFT kupują znane i lubiane osoby ich sprzedaż jest postrzegana jako coraz bardziej wartościowa i prestiżowa.

Bored Ape Yacht Club NFT działa zarówno jako awatary, jak i bilety wstępu do internetowego klubu społecznościowego. Został wprowadzony na rynek w kwietniu ubiegłego roku za 0,08 eteru za sztukę (około 190 dolarów). Ten elitarny klub nie skupia jednak tylko celebrytów. Podjął współpracę z marką Adidas i w styczniu uruchomił grę mobilną BAYC. Ponadto w zeszłym roku małpa z klubu pojawiła się na okładce magazynu Rolling Stone.

Najdroższe transakcje NFT w ubiegłym roku

Rynek dzieł sztuki, choć wciąż w warunkach silnej pandemii, w zeszłym roku odnotował wzrost sprzedaży i rekordowe wyniki aukcji. NFT również wypadły dobrze, z rekordową sprzedażą i ogólnym szaleństwem wokół tego wciąż nowego sektora sztuki. Pojawiły się nowe platformy, a tradycyjne domy sztuki i domy aukcyjne oraz platformy wprowadziły NFT do swoich składów.

Przeczytaj również
NOVENTIQ to nowa marka spółki powstałej z podziału Softline Holding

Wśród najdroższych prac NFT w 2021 roku znalazło się kilka nowości autorstwa CryptoPunks i Beeple, a wiodącym wydarzeniem była rekordowa sprzedaż Beeple’s Everydays — The First 5000 Days. To, jak duży zysk jest obracany w krótkim czasie dzięki NFT, jest najlepiej widoczne, jeśli porównamy tylko ceny sprzedaży z poprzednich lat z 2021 rokiem. Na przykład, NFT A Coin For the Ferryman firmy XCOPY sprzedał się w listopadzie za 6 milionów dolarów, podczas gdy jego pierwotna cena po wydaniu w 2018 roku wynosiła zaledwie 139 dolarów.

Do jednych z najdroższych transakcji na rynku w ubiegłym roku należą między innymi:
1. Mike Winkelmann, znany również jako Beeple, który jest grafikiem i artystą NFT, sprzedał swój pierwszy NFT w zeszłym roku za rekordowe 69 milionów dolarów. Z kolei jego drugi kawałek, Ocean Front, sprzedał się za kwotę 6 milionów dolarów, co czyni go jednym z najbardziej utytułowanych artystów NFT na rynku.
2. Kawałek monety wybitej dla przewoźnika w 2018 roku przez XCOPY został sprzedany w listopadzie za 6 milionów dolarów na SuperRare. Praca jest jednym z najwcześniejszych dzieł wykonanych przez znanego artystę kryptograficznego XCOPY, pioniera w dziedzinie sztuki kryptograficznej, poruszającego tematy śmierci, apatii, dystopii oraz ironicznie odnoszące się do aktualnego stanu rynku sztuki i mediów społecznościowych.
3. Podczas Art Basel Miami w grudniu 2021 roku platforma SuperRare uruchomiła aukcję Ross Ulbricht Genesis Collection. Kolekcja zawierała oryginalne pisma, dzieła sztuki i animacje Ulbrichta, skompilowane w jednym NFT przy użyciu protokołu KSPEC firmy Kanon, który sprzedano za 5,93 miliona dolarów.
4. Obraz twarzy Edwarda Snowdena oskarżonego o program masowej inwigilacji wykonany ze stron orzeczenia sądu zamienił się w NFT zatytułowany Stay Free, który w kwietniu 2021 r. sprzedał się za 5,4 miliona dolarów.

Przeczytaj również
Fujitsu będzie odpowiadać za cyfrową transformację Mazda Motor Europe

Zarówno rynek NFT, jak i Bored Ape Yacht Club powodują wiele kontrowersji. Małpy wzbudzają zazdrość wśród tych, którzy posiadają i handlują sztuką NFT, a także dezorientację i podejrzliwość wśród osób, które tego nie robią. Podobnie jak kryptowaluty, NFT są bardzo zmienne i niestabilne, dlatego też krytycy przewidują w niedalekiej przyszłości ich ostateczny upadek.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *