RynekPolecane tematy

Gartner: Światowe wydatki na IT spadają. Winny silny dolar

W 2015 roku globalne wydatki na rozwiązania IT mają wynieść 3,66 bln dolarów. Oznacza to spadek o 1,3% względem minionego roku. Co ważne, według styczniowych szacunków skala wydatków miała przekroczyć 3,8 bln dolarów. Nowa prognoza uwzględnia obecny, wysoki kurs dolara względem innych walut.

Gartner: Światowe wydatki na IT spadają. Winny silny dolar

Wcześniejsze prognozy analityków firmy Gartner zakładały, że w 2015 roku wartość światowego rynku IT wzrośnie o 2,4%. Obecnie eksperci zwracają jednak uwagę na efekty rosnącego kursu dolara względem innych, znaczących walut. Wzmocnienie kursu amerykańskiego dolara wpłynie na realny spadek mocy nabywczej klientów z wielu regionów świata, a tym samym może spowodować ograniczenie popytu na nowe rozwiązania. Obecny kurs dolara amerykańskiego do euro wynosi 0,94, podczas gdy rok temu oscylował w granicach 0,72. Warto nadmienić, że dolar jest bazową walutą w cennikach wielu – nie tylko amerykańskich – dostawców rozwiązań i usług IT. Co ciekawe, zdaniem ekspertów w przypadku niektórych segmentów rynku – zwłaszcza tych, charakteryzujących się wysoką konkurencją – dojść może do ogólnego wzrostu cen. Strategii równania cen w górę towarzyszyć ma jednak poszerzenie oferty ujętych w umowie usług komplementarnych.

Według aktualnych prognoz firmy Gartner o 1,2% w skali roku spadnie sprzedaż sprzętu konsumenckiego – komputerów osobistych, urządzeń przenośnych i drukarek. Wartość tego segmentu na koniec 2015 roku ma sięgnąć 685 mld USD. Nieznaczny spadek – z 948 mld USD w 2014 roku do 942 mld USD w roku obecnym – dotyczyć ma sprzedaży usług IT. O 2,6% zmniejszy się natomiast skala globalnych wydatków na usługi telekomunikacyjne. Prognozowana wartość wydatków na tego typu usługi w 2015 roku wyniesie 1,57 bln USD.

Prognozy nie uwzględniające zmian kursowych nadal zakładają, że globalne wydatki na rozwiązania IT w 2015 roku będą wyższe niż rok wcześniej.

Wzrosty spodziewane są natomiast w segmencie rozwiązań dla centrów danych oraz na rynku oprogramowania biznesowego. Prognozowana wartość wydatków na rozwiązania przeznaczone dla centrów danych w 2015 roku wynosi 142 mld USD, co oznacza wzrost rzędu 0,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Większy wzrost skali wydatków ma być zaś obserwowany w segmencie oprogramowania biznesowego. Wartość tego segmentu przekroczy 320 mld USD i wedle prognozy Gartnera będzie o 2,3% wyższa niż w roku 2014. Będzie to jednak wzrost niższy od prognozowanego wcześniej. Analitycy firmy Gartner podkreślają jednak, że struktura światowych wydatków na oprogramowanie dla biznesu ulega zmianie wraz z popularyzacją modelu cloud computing – przychody ze sprzedaży rozwiązań chmurowych charakteryzują się niższą wysokością w krótkiej skali czasu.

Prognozy nie uwzględniające zmian kursowych nadal zakładają, że globalne wydatki na rozwiązania IT w 2015 roku będą wyższe niż rok wcześniej. Dynamika wzrostu ma sięgnąć 3,1% wobec 3,7% wzrostu rynku IT prognozowanego – przy założeniu stałego kursu walut – w styczniu br.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *