RynekPolecane tematy

Gartner: Światowe wydatki na IT spadają. Winny silny dolar

W 2015 roku globalne wydatki na rozwiązania IT mają wynieść 3,66 bln dolarów. Oznacza to spadek o 1,3% względem minionego roku. Co ważne, według styczniowych szacunków skala wydatków miała przekroczyć 3,8 bln dolarów. Nowa prognoza uwzględnia obecny, wysoki kurs dolara względem innych walut.

dolary

Wcześniejsze prognozy analityków firmy Gartner zakładały, że w 2015 roku wartość światowego rynku IT wzrośnie o 2,4%. Obecnie eksperci zwracają jednak uwagę na efekty rosnącego kursu dolara względem innych, znaczących walut. Wzmocnienie kursu amerykańskiego dolara wpłynie na realny spadek mocy nabywczej klientów z wielu regionów świata, a tym samym może spowodować ograniczenie popytu na nowe rozwiązania. Obecny kurs dolara amerykańskiego do euro wynosi 0,94, podczas gdy rok temu oscylował w granicach 0,72. Warto nadmienić, że dolar jest bazową walutą w cennikach wielu – nie tylko amerykańskich – dostawców rozwiązań i usług IT. Co ciekawe, zdaniem ekspertów w przypadku niektórych segmentów rynku – zwłaszcza tych, charakteryzujących się wysoką konkurencją – dojść może do ogólnego wzrostu cen. Strategii równania cen w górę towarzyszyć ma jednak poszerzenie oferty ujętych w umowie usług komplementarnych.

Według aktualnych prognoz firmy Gartner o 1,2% w skali roku spadnie sprzedaż sprzętu konsumenckiego – komputerów osobistych, urządzeń przenośnych i drukarek. Wartość tego segmentu na koniec 2015 roku ma sięgnąć 685 mld USD. Nieznaczny spadek – z 948 mld USD w 2014 roku do 942 mld USD w roku obecnym – dotyczyć ma sprzedaży usług IT. O 2,6% zmniejszy się natomiast skala globalnych wydatków na usługi telekomunikacyjne. Prognozowana wartość wydatków na tego typu usługi w 2015 roku wyniesie 1,57 bln USD.

Prognozy nie uwzględniające zmian kursowych nadal zakładają, że globalne wydatki na rozwiązania IT w 2015 roku będą wyższe niż rok wcześniej.

Wzrosty spodziewane są natomiast w segmencie rozwiązań dla centrów danych oraz na rynku oprogramowania biznesowego. Prognozowana wartość wydatków na rozwiązania przeznaczone dla centrów danych w 2015 roku wynosi 142 mld USD, co oznacza wzrost rzędu 0,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Większy wzrost skali wydatków ma być zaś obserwowany w segmencie oprogramowania biznesowego. Wartość tego segmentu przekroczy 320 mld USD i wedle prognozy Gartnera będzie o 2,3% wyższa niż w roku 2014. Będzie to jednak wzrost niższy od prognozowanego wcześniej. Analitycy firmy Gartner podkreślają jednak, że struktura światowych wydatków na oprogramowanie dla biznesu ulega zmianie wraz z popularyzacją modelu cloud computing – przychody ze sprzedaży rozwiązań chmurowych charakteryzują się niższą wysokością w krótkiej skali czasu.

Prognozy nie uwzględniające zmian kursowych nadal zakładają, że globalne wydatki na rozwiązania IT w 2015 roku będą wyższe niż rok wcześniej. Dynamika wzrostu ma sięgnąć 3,1% wobec 3,7% wzrostu rynku IT prognozowanego – przy założeniu stałego kursu walut – w styczniu br.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *