Branża ITRynek

Gartner zwiększa prognozy spadków na rynku smartfonów i komputerów PC

W związku z rosnącą na całym świecie inflacją, wojną na Ukrainie oraz blokadą w Chinach z powodu pandemii specjaliści Gartnera poinformowali, że globalna sprzedaż telefonów komórkowych spadnie w tym roku o 7,1%, zwiększając swoje wcześniejsze szacunki wzrostu o 2,2%. Istotnie mniejsza niż przed rokiem będzie także sprzedaż komputerów osobistych.

Gartner zwiększa prognozy spadków na rynku smartfonów i komputerów PC

Według ekspertów obawy o globalną recesję i wysoką inflację mogą istotnie wpłynąć na decyzje konsumentów dotyczące wydatków na artykuły uznaniowe. Aktualne szacunki firmy Gartner zakładają, że w 2022 roku na świecie sprzedanych zostanie 1,46 mld telefonów komórkowych. W 2021 roku do nabywców trafiło ok. 1,57 mld takich urządzeń. Wcześniejsza prognoza Gartnera na 2022 rok zakładała z kolei sprzedaż na poziomie 1,60 mld sztuk telefonów komórkowych.

Analitycy Gartnera spodziewają się również spadku sprzedaży na rynku komputerów osobistych. Prognozy zakładają bowiem, że w 2022 roku światowe dostawy komputerów osobistych spadną względem o 9,5% względem roku poprzedniego. Wcześniejsza prognoza zakładała zmniejszenie sprzedaży na poziomie jedynie 4%.

Co jednak ważne, oczekiwane spadki sprzedaży na rynku elektroniki użytkowej mogą jeszcze w tym roku złagodzić skutki niedoboru mikroprocesorów na światowych rynkach. Warto przypomnieć, że wyższy popyt na smartfony i komputery PC w szczytowym okresie pandemii doprowadził firmy technologiczne do złożenia dużych zamówień u producentów półprzewodników, co spowodowało niedobór mikroprocesorów, które są wykorzystywane także w branżach, takich jak motoryzacja, czy telekomunikacja.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *