CDORynek

Główną barierą uniemożliwiającą firmom cyfryzację dokumentów jest niedobór specjalistów w tej dziedzinie

Tak wskazało 61% organizacji badanych na potrzeby raportu ”Luka paperless i inne wyzwania na drodze do cyfryzacji dokumentów w biznesie”, przygotowanego przez Asseco z okazji zbliżającej się konferencji Trusted Economy Forum (8-9 czerwca, Warszawa). Co ciekawe, jeszcze mocniej wspomniany problem odczuwają firmy, które już korzystają z rozwiązań cyfrowych i wdrożyły w swojej organizacji podpis elektroniczny (65%). Z kolej wśród tych, które jeszcze tego nie zrobiły, niedobór specjalistów dostrzega 49%. 

Główną barierą uniemożliwiającą firmom cyfryzację dokumentów jest niedobór specjalistów w tej dziedzinie

Branża IT od dawna zmaga się z niedoborem specjalistów, co ogranicza dostępność usług i powoduje wzrost ich kosztów. Szacuje się, że w Polsce brakuje obecnie 50 tys. informatyków w tym: programistów, deweloperów i architektów, ale również liderów, którzy są w stanie przeprowadzić organizację przez cyfrową zmianę.

“Z naszego badania wynika, że problem dostrzegają również przedsiębiorcy z innych branż, którzy chcieliby cyfryzować swój biznes, ale często nie posiadają w zespołach wiedzy i kompetencji, aby wdrożyć odpowiednie rozwiązanie. Problem pojawia się już na samym początku, bo wiele firm nie jest nawet w stanie precyzyjnie sformułować swoich oczekiwań, jeśli chodzi o rozwiązania cyfrowe czy z zakresu cyberbezpieczeństwa. A cyfryzacja wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy technicznej, ale również kompleksowego podejścia na różnych poziomach i zrozumienia zmiany wewnątrz organizacji” – komentuje Andrzej Dopierała, prezes Asseco Data Systems, wiceprezes Asseco Poland. “Dlatego potrzebna jest szeroka współpraca różnych środowisk biznesu, ekspertów branżowych, administracji i uczelni wyższych, aby z jednej strony podnosić kompetencje obecnych pracowników, a z drugiej intensywnie rozwijać system kształcenia przyszłych pokoleń specjalistów IT. Asseco jako lider cyfryzacji w Polsce już teraz angażuje się w inicjatywy takie jak Cyber Science, aby wspierać środowisko akademickie w przygotowywaniu programów nauczania i specjalistycznych kierunków studiów” – dodaje.

Okazuje się, że wśród barier utrudniających cyfryzację przedsiębiorcy widzą również słabe dostosowanie prawa (43%), a także brak dobrych, branżowych przykładów udanych cyfryzacji, które przyniosły realne korzyści firmom. Takie ograniczenie dostrzega 41% badanych – czytamy w raporcie, którego pełne wyniki zaprezentowane zostaną 8 czerwca w Warszawie podczas Trusted Economy Forum, międzynarodowej konferencji poświęconej elektronicznym usługom zaufania, digitalizacji procesów biznesowych i cyberbezpieczeństwu.

Rejestracja na wydarzenie na stronie www.trustedeconomyforum.pl

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *