Rynek

Hack4Lem: Setki uczestników pracowało nad rozwiązaniami z zakresu bankowości i cyberbezpieczeństwa

W miniony weekend w warszawskiej Rotundzie PKO Banku Polskiego, odbył się #Hack4Lem, hackathon online organizowany przez PKO Bank Polski, Instytut Lema i Microsoft. W wydarzeniu, które było elementem obchodów Roku Stanisława Lema w setną rocznicę urodzin pisarza, udział wzięło niemal pół tysiąca osób z całej Polski. Hasłem Roku Lema jest „Widziałem przyszłość” i takie też zadania postawiono przed uczestnikami – mieli wcielić się w Stanisława Lema, ujrzeć i wykreować rozwiązania, które zmienią przyszłość.

Hack4Lem: Setki uczestników pracowało nad rozwiązaniami z zakresu bankowości i cyberbezpieczeństwa

I tak uczestnicy zmierzyli się z dwoma zadaniami – mogli wybrać, czy wolą stworzyć rozwiązania futurystycznej bankowości, lub znaleźć sposób na zwalczanie cyberprzemocy. Jury do ocenienia dostało łącznie aż 60 różnych projektów, dlatego wyłonienie zwycięskich drużyn nie było proste – zwłaszcza, że do wygrania było łącznie 150 000 zł.

„Hack4Lem to ucieleśnienie Roku Lema, bo jest to święto technologii, kultury i nauki. Łączy więc wszystkie te elementy, który tak doskonale w swojej twórczości łączył też Stanisław Lem. Nasz Instytut prowadzi edukację cyfrową społeczeństwa, uczymy jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii, dlatego cieszymy się, że pojawiło się tyle ciekawych projektów w zakresie walki z cyberprzemocą” – powiedział Jakub Płodzich, dyrektor Instytutu Lema.

Podczas Hack4Lem powstało także wiele rozwiązań związanych z tematyką accessibility, czyli dostępności. „Tematyka ta jest bardzo bliska sercu i strategii Microsoftu. Dlatego przybliżaliśmy uczestnikom hackathonu sposoby i podejścia projektowania rozwiązań dostępnych dla wszystkich, które nikogo nie wykluczają. Uważamy, że jest to jeden z kluczowych elementów, które każdy tworzący rozwiązania technologiczne powinien brać pod uwagę. Zachęcaliśmy uczestników do projektowania rozwiązań dla konkretnych osób, które czasem mają wyzwania związane z brakiem pełnej sprawności, ograniczeniami wiedzy technicznej, czy też dostępnością do technologii” – stwierdziła Joanna Molik, Executive Director, Worldwide Financial Services, Microsoft.

Przeczytaj również
Europejski partner Microsoft rośnie w siłę

Inspirujące wykłady i webinary

Transmisję z całego wydarzenia można było oglądać (i dalej można zobaczyć jako nagranie) na stronie www wydarzenia i Facebooku. Jednocześnie w trakcie Hack4Lem uczestnicy mieli okazję na zdobycie wartościowej wiedzy – na scenie pojawili się między innymi: Aleksandra Przegalińska, Artur B. Chmielewski i Szymon Kloska, Wojciech Zemek. Jednak inspirujących wykładów było więcej – uczestnicy mogli posłuchać webinarów dotyczących licznych technologii z zakresu fintech, blockchain, AI, IoT i wielu innych. Webinary te prowadzili eksperci z PKO Banku Polskiego, Microsoft Polska oraz Instytutu Lema.

Jednak prawdziwa komunikacja hackathonu toczyła się online, na komunikatorze Discord – to właśnie tam formowały się drużyny, pojawiały najważniejsze informacje, odbywały się konkursy aktywizujące uczestników, a ci bardziej zmęczeni po zarwanej nocy motywowali się nawzajem. Nie brakowało też dzielenia się kreatywnymi zdjęciami, pokazującymi okoliczności, w których powstawały projekty. Było to również miejsce spotkań z mentorami – ponad 50 ekspertów specjalizujących się w rozmaitych dziedzinach technologii i biznesu zdecydowało się poprowadzić uczestników, aby ich pomysły były jak najbardziej dopracowane.

„Szukaliśmy rozwiązań, które będą dobrze pasować do naszej strategii – PKO Bank Przyszłości – ale też będą odpowiedzią na realne problemy klientów. Bankowość przyszłości powinna być intuicyjna, prawie niezauważalna, a jednocześnie bezpieczna. Odzew uczestników i ich zaangażowanie bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. To oczywiście nie pierwszy nasz hackathon, ale pierwszy, gdzie jednym z najważniejszych kryteriów oceny była skuteczność w przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu. Cieszę się, że mogliśmy współtworzyć to wydarzenie i wspierać jego uczestników w tworzeniu rozwiązań przyszłości” – podsumował Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Przeczytaj również
Red Hat Enterprise Linux dostępny na platformie Oracle Cloud

Zwycięzcy

Zwycięzcami w kategorii biznesowo-technologicznej zostały następujące projekty:

I MIEJSCE: „Twój Druh” – mechanizm wykrywania anomalii płatniczych, który informuje bliskich właściciela konta o nietypowych zachowaniach, zwłaszcza u osób cierpiących na choroby psychiczne.
II MIEJSCE: „Stokenizowane bony” – rozwiązanie blockchain generujące bony, które mogą zostać wydane tylko we wskazanych instytucjach w określonym czasie, aby stymulować poszkodowane sektory gospodarki w trakcie kryzysu.
III MIEJSCE: „BankVenture” – Usługa, która transformuje umowy bankowe do postaci krótkich, fabularnych opowiadań zawierających wszystkie kluczowe zapisy.

Z kolei w zadaniu związanym ze zwalczaniem cyberprzemocy wygrały:

I MIEJSCE: „HateSilencer” – dodatek do przeglądarki, który dzięki technikom NLP i Machine Learning potrafi wykryć na stronach internetowych różne objawy internetowej przemocy, takich jak mowa nienawiści, czy obrazy o nieodpowiedniej treści.
II MIEJSCE: „Przerwij spiralę hejtu” – projekt zwracający uwagę na krzywdzące czyny i komunikaty, poprzez uczenie pozytywnego języka komunikacji w formie interaktywnego quizu.
III MIEJSCE: „LoveBot” – bot oparty o głębokie sieci neuronowe, który rozpoznaje mowę nienawiści i generuje miłe, wspierające wypowiedzi, które wysyła do ofiary cyberprzemocy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *