Agenda 2023

Hiperautomatyzacja – czy da się odnieść sukces? Czy da się bez niej przetrwać?

Sławomir Panasiuk, VP, CIO KDPW rekomenduje do agendy CXO HUB 2023 temat hiperautomatyzacji – co warunkuje powodzenie jej wdrożenia?

Hiperautomatyzacja – czy da się odnieść sukces? Czy da się bez niej przetrwać?

Członkowie Rady Programowej CXO HUB przedstawiają rekomendacje do tematów spotkań naszej społeczności w 2023 r. Jakie tematy zagoszczą w Agendzie CXO HUB “Ludzie – biznes – technologia” – o tym zadecydują głosy samej społeczności. Poprosiliśmy o rekomendacje:
  • Dlaczego warto rozmawiać o danym temacie?
  • W jaki sposób?
  • Z kim?

Zapraszamy do lektury rekomendacji do Agendy CXO HUB 2023 oraz oddania głosu w ankiecie udostępnionej w ramach Grupy CXO HUB w serwisie LinkedIn!
Państwa głos zdecyduje o czym będziemy dyskutować w 2023!

Hiperautomatyzacja – czy da się odnieść sukces? Czy da się bez niej przetrwać?

Mijają trzy lata od wprowadzenia przez Gartnera pojęcia hiperautomatyzacji – jako nadrzędnego trendu wykorzystującego fundament w postaci projektów transformacji cyfrowej oraz projektów wdrażających robotyzację. Jest zdefiniowana jako pewien Rubikon – przejście do zdecydowanych działań cyfryzacyjnych, aby uzyskać z technologii pełnię korzyści. Czy Państwo czują się jakbyśmy ten Rubikon przekraczali?

Czym tak naprawdę jest hiperautomatyzacja z perspektywy czasu i jak tworzyć strategię hiperautomatyzacji w firmie (od czego rozpocząć i kto powinien ją zainicjować)? Kiedy możemy przyjąć, że wdrożone w firmie nowe technologie (RPA, ML, AI) to już hiperautomatyzacja? Warto własny osąd zmierzyć z oceną ekspertów – dyskutując rzeczywisty potencjał dostępnych technologii wykorzystywanych w biznesie i z oceną biznesu – ich diagnozą potrzeb i ryzyka (np. niewykorzystania potencjału cyfryzacji) od strony biznesu. Ujęcie od strony biznesu powinno dotyczyć perspektywy procesów biznesowych, możliwości tworzenia zautomatyzowanego środowiska pracy.

Czy procesy IT też powinniśmy automatyzować w taki sam sposób jak procesy biznesowe? To jest bardzo ważne pytanie, jeśli przyszłość organizacji chcemy postrzegać w kategoriach zintegrowanego, spójnego modelu. A jeśli tak, to jaka jest nasza gotowość do działania w paradygmacie hiperautomatyzacji jako IT? I, czy w ogóle należy rozpatrywać te kwestie rozłącznie. Jeśli odpowiedź na pytanie o możliwość hiperautomatyzacji IT brzmi negatywnie, to być może nie ma mowy o hiperautomatyzacji w odniesieniu do biznesu.

Czy hiperautomatyzacja stanie się powszechna – a jeśli tak, to do czego doprowadzi? To uprawnione pytanie o konsekwencje można rozpatrywać z trzech perspektyw zapisanych w naszej agendzie: ludzkiej, biznesowej i technologicznej. Ludzkiej – a więc czy w zmienionych procesach odnajdą się ludzie, czy zapewnimy kompetencje do hiperzautomatyzowanego przetwarzania procesów, itd.? Biznesowo i technologicznie: jak w najbliższym czasie rozwijać portfel rozwiązań i narzędzi hiperautomatyzacji – czy czai się jakieś ryzyko złego wyboru technologii albo dostawcy? Jakie konsekwencje dla architektury niesie hiperautomatyzacja? W co będzie inwestował/angażował się biznes – jakie może odnaleźć korzyści i preteksty do tych inwestycji? Jakie może zrodzić nowe albo wzmocnić istniejące trendy technologiczne, organizacyjne i produktowe?

Niekwestionowanym specjalistą w tej dziedzinie jest profesor Andrzej Sobczak z SGH, który jest inicjatorem i od lat prowadzi konferencje Hiperautomatyzacja oraz program rozwojowy dla obecnych i przyszłych liderów automatyzacji „Tytani RPA”. Poszukajmy pola do dyskusji z działającą przy tej inicjatywie społecznością ekspertów i praktyków.

A może także dobrze byłoby porozmawiać z CEO dużych organizacji – czy w ich planach uwzględniona jest hiperautomatyzacja?

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *