InfrastrukturaCIOPolecane tematy

Historia Wi-Fi 6 od strony grupy roboczej ds. standardów

Od momentu swoich skromnych początków w 1997 roku, Wi-Fi stało się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Połączenia za pośrednictwem Wi-Fi uznajemy za powszechne i polegamy na nich, aby utrzymać naszą produktywność i sprawność biznesową – szybciej wprowadzać innowacje, sprostać nowym wyzwaniom i wymaganiom klientów.

Historia Wi-Fi 6 od strony grupy roboczej ds. standardówHistoria Wi-Fi 6 od strony grupy roboczej ds. standardów
Osama Aboul Magd, pracownik Huawei, został wybrany na przewodniczącego grupy ds. standardu IEEE 802.11ax WLAN. Niedawno Osama Aboul Magd udzielił wywiadu na temat najnowszego standardu Wi-Fi, jego konsekwencji oraz różnych przypadków jego użycia związanych z nowym standardem. Powiedział w nim: „Wi-Fi 6 jest niezbędny do zmiany sposobu, w jaki obsługujemy aplikacje w dzisiejszych sieciach Wi-Fi, a jego wdrożenie pozwala na nowe i lepsze wrażenia użytkownika w scenariuszach o dużym zagęszczeniu w porównaniu do poprzednich generacji Wi-Fi”.

Biorąc pod uwagę, że standardowe nazwy Wi-Fi były trochę niezrozumiałe, pod koniec ubiegłego roku zdecydowano, że nazwy Wi-Fi będą bardziej przyjazne dla użytkownika. Nowy standard 802.11ax będzie zatem nazywany Wi-Fi 6, podczas gdy dwie poprzednie generacje technologii Wi-Fi będą się nazywały Wi-Fi 4 (dla 802.11n) i Wi-Fi 5 (dla 802.11ac). Z punktu widzenia wizualnego, użytkownicy będą mogli, zerkając do smartfonów, zobaczyć numer obok ikony Wi-Fi i sprawdzić, czy jest to Wi-Fi 4, Wi-Fi 5 czy Wi-Fi 6, co pomoże w rozpoznaniu używanych protokołów.

Jednym z ważniejszych przypadków wykorzystania Wi-Fi 6 jest przestrzeń, w której znajduje się duża liczba użytkowników, np. na zewnątrz: na stadionach, w centrach handlowych i lotniskach lub wewnątrz: w salach wykładowych czy lekcyjnych. Wi-Fi 6 najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie duża liczba klientów korzysta z aplikacji wymagających dużej przepustowości lub wrażliwych na opóźnienia. Wi-Fi 6 pomaga nie tylko zwiększać przepustowość, ale także dostarczać doskonałe wrażenia z wydajności aplikacji, niezależnie od tego, czy jest to nauka na żądanie czy aplikacje AR/VR. Dzięki Wi-Fi 6 aplikacje IoT uzyskują dodatkowe wsparcie dzięki TWT (ang. Target Wait Time), które pomaga zmniejszyć zużycie energii i pozwala oszczędzić czas pracy baterii.

W środowiskach uniwersyteckich, gdzie jest wielu studentów lub na arenach sportowych na świeżym powietrzu z tysiącami fanów mogą pojawić się problemy z zatorami sieci Wi-Fi 5. Wi-Fi 6 rozwiązuje problem, umożliwiając większej liczbie klientów jednoczesne łączenie się z pojedynczym punktem dostępowym. W rzeczywistości, dla tej samej liczby użytkowników i tego samego obszaru pokrycia, liczba punktów dostępu wymaganych dla Wi-Fi 6 jest mniejsza w porównaniu z poprzednimi standardami. Wi-Fi 6 wspomaga nie tylko istniejące aplikacje, ale również wiele nowych, szczególnie w przypadku filmów UHD i 4K oraz takich technologii jak wirtualna rzeczywistość.

Według Osamy Aboul Magda, firmy takie jak Huawei pełniły kluczową rolę w rozwoju standardu i protokołu Wi-Fi 6. Oprócz wspierania prac grupy w roli przewodniczącego, delegaci Huawei zapewnili prawie 25% opracowań technicznych przekazanych grupie technicznej i większość z nich została przyjęta w ramach standardu. Huawei jest też jednym z pierwszych użytkowników Wi-Fi 6 – już w 2014 roku wypuścił swój prototyp i wprowadził punkt dostępu w 2017 roku.

Teraz jest dobry moment, aby rozpocząć planowanie wprowadzenia Wi-Fi 6. Z punktu widzenia strategii cyfrowej transformacji i jej wpływu na zmiany infrastruktury IT, CIO i menedżerowie IT powinni zacząć myśleć o aktualizacji do Wi-Fi 6 w celu płynniejszej migracji w przyszłości. Oczekujemy, że 2019 będzie rokiem przejścia na Wi-Fi 6, ponieważ wiele organizacji weryfikuje swoją długoterminową strategię Wi-Fi w kontekście nowych wyzwań stojących przed cyfryzacją.

Zachęcamy do obejrzenia pełnego webinaru na wiecejniztechnologia.pl

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *