Rynek

CeBIT 2015: Huawei i SAP podpisały umowę o współpracy w zakresie rozwiązań Industry 4.0 i IoT

Współpraca obu firm doprowadzić ma stworzenia nowych rozwiązań technologicznych i wspólnego wprowadzenia ich na rynek. Huawei zapowiada także stworzenie centrum R&D w Niemczech związanego z rozwojem rozwiązań typu Industry 4.0.

CeBIT 2015: Huawei i SAP podpisały umowę o współpracy w zakresie rozwiązań Industry 4.0 i IoT

Wspólne rozwiązania Huawei i SAP powstawać mają zarówno w Shenzen w Chinach, jak i w Walldorf w Niemczech. Wspólne rozwiązania mają zaś być oferowane zarówno w Chinach, jak i w regionie EMEA. W pierwszej kolejności obie firmy będą współpracować przy stworzeniu nowych rozwiązań związanych z internetem rzeczy (IoT), który stanowi jeden z elementów koncepcji Industry 4.0 (Przemysł 4.0). Koncepcja ta powstała w Niemczech, w USA powstało zaś Smart Manufacturing Leadership Consortium.

Industry 4.0 to tzw. czwarta rewolucja przemysłowa. Pierwszą rewolucję przemysłową zapoczątkowało wynalezienie silnika parowego, drugą wdrożenie technik masowej produkcji, trzecią wprowadzenie elektronicznych systemów i technologii informatycznych automatyzujących procesy produkcyjne. Rewolucja Industry 4.0 napędzana jest zaś przez rozwój nowych technologii, takich jak chmura obliczeniowa, Big Data czy internet rzeczy.

Właśnie IoT jest jednym z ważniejszych elementów rozwiązań Przemysłu 4.0. Internet rzeczy doprowadzić ma bowiem do połączenia wszystkich maszyn na linii produkcyjnej z siecią danego przedsiębiorstwa i na bieżąco zbierania i analizowania setek tysięcy informacji. Ideą jest stworzenie inteligentnej fabryki (smart factory), która da np. możliwość produkcji pojedynczych towarów pod indywidualne potrzeby klienta.

Oczekuje się, że technologie Industry 4.0 umożliwią wprowadzenie w pełni zautomatyzowanych procesów produkcji, zautomatyzowanie procesu usuwania błędów i awarii systemów produkcyjnych, a w efekcie zmaksymalizowanie efektywności produkcji i jej opłacalności.

Przeczytaj również
Hinduscy giganci sektora usług IT zaciskają pasa wobec spodziewanego spadku budżetów klientów z Europy

CeBIT 2015: Huawei i SAP podpisały umowę o współpracy w zakresie rozwiązań Industry 4.0 i IoT

Jednym z elementów wspólnych działań jest stworzenie wspólnych rozwiązań opartych na SAP HANA i sprzęcie Huawei. Rozwiązania sprzętowe Huawei mają zostać zintegrowane z SAP HANA Cloud Platform oraz aplikacjami i narzędziami analitycznymi SAP. W pierwszej kolejności powstać mają rozwiązania „związane z tzw. zwinnymi procesami produkcji, inteligentnymi rozwiązaniami energetycznymi oraz rozwiązaniami dla firm transportowych”. Będą one także stanowić platformę analityczną dla powstających systemów wykorzystujących możliwości internetu rzeczy i chmury obliczeniowej.

Firmy współpracują już od roku 2012, a serwery Huawei serii FusionCube oferowane są wspólnie z rozwiązaniem SAP HANA.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *