Branża ITRynek

IBM kupuje Apptio za 4,6 mld USD, wzmocni usługi optymalizacji IT

Transakcja pozwoli na wzmocnienie oferty IBM w obszarze rozwiązań chmurowych oraz narzędzi do monitoringu i optymalizacji kosztów funkcjonowania środowisk IT. Technologie Apptio zostaną zintegrowane m.in. z platformą sztucznej inteligencji Watsonx. Rozwiązania Apptio mają również pomóc m.in. w rozwoju oferty należącej do IBM firmy Red Hat, a także usług konsultingowych Big Blue.

IBM kupuje Apptio za 4,6 mld USD, wzmocni usługi optymalizacji IT
Źródło: IBM

Na mocy ogłoszonej właśnie umowy IBM odkupi udziały w firmie Apptio od funduszu Vista Equity Partners. Wedle zapewnień, zakup firmy Apptio przyspieszy rozwój oferty IBM m.in. w obszarze automatyzacji zarządzania coraz bardziej złożonymi środowiskami IT, a co za tym idzie – zapewni klientom nowe możliwości budowania wartości biznesowej w oparciu o inwestycje technologiczne. Można oczekiwać, że technologie Apptio znajdą zastosowanie m.in. w kontekście usług wspierających zarządzanie zasobami IT, w tym zasobami ludzkimi, a także bardziej całościowo – środowiskami IT budowanymi w modelu multi-cloud, a także przy wykorzystaniu zróżnicowanych architektur, rozwiązań i koncepcji. Zapowiadane jest także zintegrowanie rozwiązań Apptio z rozwiązaniami sztucznej inteligencji dostępnymi w ramach platformy IBM Watsonx. “Technologia zmienia biznes w tempie, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Wykorzystanie potencjału tych zmian wymaga jednak optymalizacji nakładów na rozwiązania napędzające budowanie wartości biznesowej, a na tym właśnie polega specjalizacja Apptio. Oferta firmy Apptio w połączeniu z oprogramowaniem IBM do automatyzacji IT, a także platformą watsonx AI zapewni klientom najbardziej kompleksowe podejście do optymalizacji i zarządzania wszystkimi inwestycjami technologicznymi” – podkreśla Arvind Krishna, dyrektor generalny IBM.

IBM przejmuje Apptio w momencie, gdy wiele organizacji poszukuje sposobu na ograniczenie nakładów na IT wskutek pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Jest to o tyle istotne, że firma Apptio specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach wspierających zarządzanie wydatkami na technologie, optymalizację wykorzystania zasobów IT, a także narzędzi z zakresu obserwowalności i zarządzania aplikacjami. Jednocześnie, Apptio posiada liczącą ponad 1,5 tys. firm bazę klientów. Jest także partnerem wiodących dostawców usług publicznej chmury obliczeniowej. Apptio współpracuje także z firmami, takimi jak SAP i Oracle. Za sprawą ogłoszonej właśnie transakcji koncern IBM zyska także dostęp do zanonimizowanych, pozyskiwanych od klientów firmy Apptio, danych o faktycznych obszarach wydatkowania środków na IT, które mogą posłużyć m.in. do poszukiwania nowych sposobów optymalizacji kosztów obsługi środowisk IT. Efekty synergii mają być także osiągalne w ramach istniejącej współpracy IBM z największymi firmami konsultingowymi oraz integratorami, w tym Accenture, KPMG, Deloitte oraz EY.

Plany zakładają, że umowa przejęcia Apptio zostanie sfinalizowana w drugiej połowie br. Wartość transakcji sięga 4,6 mld USD. Warto dodać, że od 2 lat w Polsce funkcjonuje centrum innowacji Apptio, które pełni rolę głównego ośrodka rozwoju oprogramowania w regionie. Ledwie kilka dni temu przedstawiciele firmy Apptio poinformowali o zmianie siedziby krakowskiego centrum rozwojowego.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *