SprzętBranżaRynek

IBM planuje do 2025 roku stworzyć komputer kwantowy z 4000 kubitów

Przedstawiciele IBM ogłosili, że w ciągu trzech lat chcą zbudować nadające się do powszechnego użytku systemy obliczeń kwantowych. Mają być one wyposażone w inteligentną warstwę orkiestracji oprogramowania, która pozwoli wydajnie dystrybuować obciążenia i neutralizować wyzwania typowe dla przetwarzania kwantowego.

IBM planuje do 2025 roku stworzyć komputer kwantowy z 4000 kubitów
Źródło: IBM

Za główny cel firma stawia sobie zbudowanie ogromnego komputera kwantowego — z ponad 4000 systemów kubitowych zbudowanych z klastrów procesorów kwantowych. Aby osiągnąć ten cel i połączyć trzy 1386-kubitowe procesory wieloukładowe, pracownicy IBM będą musieli wraz z partnerami, opracować nowe oprogramowanie, które będzie w stanie kontrolować i wiązać ze sobą takie systemy, eliminując jednocześnie błędy mogące spowalniać działanie systemu kwantowego. „Sądzimy, że do przyszłego roku rozpoczniemy prototypowanie aplikacji oprogramowania kwantowego dla konkretnych przypadków użycia” – czytamy w oświadczeniu IBM. Zapowiadana jest ponadto m.in. współpraca z partnerami, która ma pozwolić na przyspieszenie procesu tworzenia oprogramowania kwantowego odpowiadającego na konkretne potrzeby. Prace nad pierwszymi prototypami mają ruszyć już w przyszłym roku. „Naszym celem jest budowa superkomputerów kwantowo-centrycznych” – napisano na blogu IBM. „Superkomputer kwantowo-centryczny będzie zawierał procesory kwantowe, procesory klasyczne, kwantowe sieci komunikacyjne i klasyczne sieci, które będą współpracować, aby całkowicie zmienić sposób, w jaki wykonujemy obliczenia” – czytamy w komunikacie.

Warto dodać, że obecny procesor kwantowy IBM, Eagle, obsługuje 127-kubitowe przetwarzanie. Jeszcze w tym roku do użytku trafić ma Osprey, 433-kubitowy procesor kwantowy IBM. Z kolei na 2023 rok planowana jest premiera procesora Condor. Ma on dysponować 1121 kubitami.

Przeczytaj również
Bank Pekao ogłosił nabór dla startupów

Co ważne, IBM planuje wykorzystać swoje obecne oprogramowanie Qiskit Runtime do tworzenia i obsługi programów kwantowych. W pierwszej kolejności powstać ma jednak dedykowane środowisko uruchomieniowe wspierające m.in. bezserwerowy model programowania, który pozwoli na zapewnienie współpracy procesorów kwantowych i klasycznych.

I tak, już w 2023 roku rozwiązania IBM mają obsługiwać środowisko uruchomieniowe Qiskit i przepływy pracy zbudowane w chmurze, aby za ich pośrednictwem wprowadzić podejście bezserwerowe do podstawowego stosu oprogramowania kwantowego, co przełoży się na uproszczenie prac programistycznych oraz poprawę elastyczności środowiska. Podejście bezserwerowe ma także pomóc w osiągnięciu inteligentnej i wydajnej dystrybucji problemów między systemami kwantowymi i klasycznymi. W tym samym roku IBM planuje dodać możliwość równoległej pracy procesorów kwantowych i opracować rozwiązania pozwalające łączyć układy kwantowe w większe struktury obliczeniowe. „W 2024 i 2025 roku wprowadzimy do Qiskit Runtime techniki łagodzenia i tłumienia błędów, aby użytkownicy mogli skupić się na poprawie jakości wyników uzyskiwanych ze sprzętu kwantowego. Techniki te pomogą położyć podwaliny pod korekcję błędów kwantowych w przyszłości” — zapowiadają przedstawiciele IBM. W 2025 roku dostępne mają być też pierwsze, pilotażowe wdrożenia aplikacji kwantowych m.in. w obszarze uczenia maszynowego, optymalizacji, czy nauk przyrodniczych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *