RynekPolecane tematy

IBM, Samsung i partnerzy stworzyli procesor o wielkości 7nm

Wynalazek pozwala na umieszczenie ponad 20 miliardów tranzystorów na jednym chipie wielkości paznokcia, który może być stosowany w każdym urządzeniu – od smartfonów i urządzeń wearable do statków kosmicznych.

IBM, Samsung i partnerzy stworzyli procesor o wielkości 7nm

Procesor o wielkości 7 nm stworzyli naukowcy z IBM, GLOBALFOUNDRIES, Samsung, STMicroelectronics oraz SUNY Polytechnic Institute’s Colleges of Nanoscale Science and Engineering. W produkcji tego układu wykorzystano m.in. tranzystory oparte na krzemogermanie (SiGe) i litografii ultrafioletowej (EUV). Dzięki temu można było osiągnąć niższe zużycie prądu, lepszą wydajność i skalowalność.

Grupa badawcza – kierowana przez naukowców z IBM – udowodniła, że możliwa jest poprawa wydajności i skalowalności rozwiązań o prawie 50% w stosunku do używanych dziś najbardziej zaawansowanych technologii. Oznacza to nowe możliwości dla twórców rozwiązań typu mainframe i POWER systems – przy mniejszych kosztach i rozmiarach procesory zyskują znacznie większą wydajność” – przekonują przedstawiciele firmy IBM.

Eksperci uznają technologię 7nm za kluczową dla rozwoju urządzeń mobilnych i komputerów kognitywnych, a nawet systemów chmurowych i Big Data. Dziś w tych urządzeniach stosowana jest technologia 22 nm i 14 nm.

Stworzenie procesora o wielkości 7nm, umożliwi to w niedługim czasie budowę wydajniejszych, wysoce zintegrowanych i bardziej optymalnych energetycznie układów nowej generacji.

IBM, Samsung i partnerzy stworzyli procesor o wielkości 7nm

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *