BranżaRynekPolecane tematy

IDC: bardzo duże spadki sprzedaży sprzętu IT w roku 2016

Jak komentują analitycy IDC, co prawda cyfrowa transformacja nabiera tempa również w Polsce, to jednak wzrost sprzedaży nowych technologii jeszcze nie równoważy spadków na rynku tradycyjnych rozwiązań IT.

IDC: bardzo duże spadki sprzedaży sprzętu IT w roku 2016

W 2016 roku znacząco, bo aż o 20,5% spadła sprzedaż rozwiązań opartych o tradycyjną architekturę typu klient-serwer (tzw. druga platforma). Rynek ratują inwestycję w nowe technologie. W 2016 roku zanotowano dwucyfrowy wzrost wydatków na chmurę obliczeniową czy Internet Rzeczy, jednak na tle Ameryki Północnej czy Europy Zachodniej są one wciąż relatywnie niewielkie. Dane te podano w trakcie – odbywającej się wczoraj (7 lutego) konferencji IDC Prediction 2017.

Wielkość spadków w poszczególnych kategoriach sprzętowych
  • ·      serwery x86 – 41,8%
  • ·      serwery high-end – 25,9%
  • ·      pamięci masowe – 21,1%
  • ·      tablety – 18,7%
  • ·      komputery PC – 17,7%
  • ·      serwery midrange – 12,1%
  • ·      rozwiązania sieciowe – 1,6%
  • ·      telefony komórkowe – 0,5%

Rynek chmury obliczeniowej w Polsce

W 2016 roku wydatki na chmurę publiczną wzrosły w Polsce o 25% do ok. 160 mln USD (ok. 630 mln zł).  W tym roku mają one wzrosnąć do co najmniej 200 mln USD. Mimo tych wzrostów, są one wciąż znacznie niższe w porównaniu do rynków rozwiniętych. Jak szacuje IDC, do 2020 r. już co najmniej 45% oprogramowania oraz infrastruktury IT w europejskich przedsiębiorstwach będzie dostarczane w modelu cloud computing. Tym samym, w 2020 r. inwestycje w rozwiązania chmurowe będą stanowiły 20% wydatków na infrastrukturę IT i 25% wydatków przeznaczanych na zakup oprogramowania, usług i sprzętu.

Przeczytaj również
Atos OneCloud ułatwi transformację IT w oparciu o rozwiązania wiodących dostawców

Największy udział w Polsce mają rozwiązania SaaS (67%), a następnie IaaS (23%) i PaaS (10%). W przypadku dwóch ostatnich modeli udostępniania rozwiązań cloud computing przewagę w Polsce wciąż mają lokalne firmy posiadające centra danych, choć zauważa się – na razie powolny – wzrost udziału globalnych graczy (Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google).

IDC: bardzo duże spadki sprzedaży sprzętu IT w roku 2016

Cyfrowa transformacja motorem inwestycji

Inwestycje w nowe technologie związane są z tzw. digitalizacją biznesu. Cyfrowa transformacja staje się faktem. Już blisko 58% europejskich firm stworzyło – w ramach działu biznesowego lub działu IT – jednostkę odpowiedzialną za cyfrową transformację. Jak szacuje IDC, do końca 2017 r. ponad 80% przedsiębiorstw będzie posiadało zespół odpowiedzialny za cyfryzację. W przypadku 33% firm z listy Fortune 500, wzrost sprzedaży produktów i usług opartych na danych przewyższy już dwukrotnie wartość sprzedaży tradycyjnych produktów i usług.

W 2016 roku wydatki na chmurę publiczną wzrosły w Polsce o 25% do ok. 160 mln USD (ok. 630 mln zł).  W tym roku mają one wzrosnąć do co najmniej 200 mln USD. Mimo tych wzrostów, są one wciąż znacznie niższe w porównaniu do rynków rozwiniętych. Największy udział w Polsce mają rozwiązania SaaS (67%), a następnie IaaS (23%) i PaaS (10%).

Badania IDC pokazują, że choć nadrabiamy technologiczne zaległości, to wciąż dzieli nas duży dystans od dojrzałych i dobrze zinformatyzowanych zachodnich rynków. Ale jest też dobra informacja: polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej inwestują w nowe technologie. W ostatnich latach lokalne firmy z często niewielkich, rodzinnych organizacji przekształciły się w duże przedsiębiorstwa działające także poza granicami kraju, a ich menedżerowie zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że bez inwestycji w nowe technologie, w szczególności chmurę obliczeniową, analitykę, rozwiązania mobilne czy Internet Rzeczy, nie będą w stanie konkurować na globalnym rynku.

Przeczytaj również
Comarch zwiększa przychody w I półroczu 2020 roku

W 2016 roku znacząco, bo aż o 20,5% spadła sprzedaż rozwiązań opartych o tradycyjną architekturę typu klient-serwer (tzw. druga platforma). Rynek ratują inwestycję w nowe technologie. W 2016 roku zanotowano dwucyfrowy wzrost wydatków na chmurę obliczeniową czy Internet Rzeczy, jednak na tle Ameryki Północnej czy Europy Zachodniej są one wciąż relatywnie niewielkie.

Dla ponad 50% polskich firm priorytetem jest poprawa zadowolenia klienta z kierowanej do niego oferty, a nie da się tego osiągnąć nie poznawszy dokładnie jego preferencji, zainteresowań. Te informacje można pozyskać dzięki inwestycjom w rozwiązania Trzeciej Platformy. Firmy coraz częściej to rozumieją” – zwraca uwagę Ewa Zborowska analityk IDC.

Bezpieczeństwo związane z inwestycjami w nowe technologie

Cyfrowa rewolucja niesie ze sobą więcej możliwości, ale także większe ryzyko. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w poziomie inwestycji w IT. Sprzedaż rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa IT dla najnowszych technologii – takich, jak chmura, mobilność czy Internet Rzeczy – będzie rosła w tempie dwucyfrowym. Jak wskazują analitycy IDC, w regionie CEE sam tylko rynek bezpieczeństwa dla IoT będzie rósł ponad 20%. W Polsce – która jest jednym z jego liderów – można się spodziewać nawet szybszego wzrostu.

Sprzedaż rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa IT dla najnowszych technologii – takich, jak chmura, mobilność czy Internet Rzeczy – będzie rosła w tempie dwucyfrowym. Jednocześnie – wg szacunków IDC – w związku z regulacjami GDPR związanej z ochroną danych osobowych, w latach 2017-2019 organizacje w Europie wydadzą na oprogramowanie do bezpieczeństwa i storage prawie 9 mld USD.

Przeczytaj również
COVID19 w sektorze handlu: cyfrowe przeciwciała

Sprzedaż systemów bezpieczeństwa IT wzrośnie także ze względu na wprowadzenie nowych regulacji prawnych. Według szacunków IDC, w związku z regulacjami GDPR związanej z ochroną danych osobowych, w latach 2017-2019 organizacje w Europie wydadzą na oprogramowanie do bezpieczeństwa i storage prawie 9 mld USD. Firma analityczna przewiduje, że wzrost sprzedaży oprogramowania i infrastruktury niezbędnej do tego, by spełnić wymagania regulatora, przekroczy 30% rocznie na przestrzeni najbliższych dwóch lat.

Tagi

Komentarze

Dodaj także na LinkedIn feed

Powered by WP LinkPress