SprzętRynek

IDC: Spadki na rynku komputerów i tabletów potrwają do końca 2023 roku

Rynki komputerów osobistych i tabletów czekają burzliwe czasy. W związku z inflacją i słabnącą gospodarką światową globalne dostawy komputerów i tabletów gwałtownie spadają. Wzrosty przewidywane są w 2024 roku.

IDC: Spadki na rynku komputerów i tabletów potrwają do końca 2023 roku

Inflacja, słabnąca światowa gospodarka i gwałtowny wzrost zakupów w ciągu ostatnich dwóch lat mają spowodować, że globalna sprzedaż tradycyjnych komputerów PC spadnie o 12,8% w 2022 roku do 305,3 milionów sztuk, podczas gdy sprzedaż tabletów spadnie o 6,8% do 156,8 milionów — uważają analitycy IDC, którzy zgromadzili dane historyczne i analizy trendów prognoz z ponad 90 krajów, rozróżniając tradycyjne komputery PC (w tym komputery stacjonarne, notebooki i stacje robocze) oraz tablety (w tym tablety odłączane i tablety typu slate).

Z najnowszego raportu IDC Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker wynika, że dalszy spadek spodziewany jest również w 2023 roku. Wynika to z faktu, że popyt konsumencki uległ spowolnieniu, popyt na edukację został w znacznym stopniu zaspokojony, zaś popyt ze strony przedsiębiorstw zostaje wyparty z powodu pogarszających się warunków makroekonomicznych. W efekcie eksperci IDC przewidują, że połączony rynek komputerów PC i tabletów spadnie o 2,6% w 2023 roku, zanim powróci do wzrostu w 2024 roku. „Wraz z nabierającymi tempa wiatrami głównymi w gospodarce, spodziewamy się, że pogarszające się nastroje konsumentów spowodują dalsze kurczenie się rynku konsumenckiego w ciągu najbliższych sześciu kwartałów” — mówi Linn Huang, wiceprezes ds. badań, Devices & Displays. „Ożywienie gospodarcze, które nadejdzie przed kolejnym dużym cyklem odświeżania, może napędzić wzrost w końcowych latach naszej prognozy. Choć wolumeny nie osiągną pandemicznego szczytu, spodziewamy się, że rynek konsumencki będzie kierował się w stronę bardziej premium” — dodaje.

IDC: Spadki na rynku komputerów i tabletów potrwają do końca 2023 roku
Źródło: IDC, Worldwide Quarterly Personal Computing Device Tracker, Q22022

Specjaliści IDC spodziewają się wzrostu sprzedaży komputerów osobistych oraz tabletów po 2023 roku. Co ważne, prognozy IDC zakładają, że w skali świata do 2026 roku nabywców znajdzie łącznie około 477,7 mln takich urządzeń, w tym 269,3 mln trafi do konsumentów, 63,6 mln do sektora przedsiębiorstw, 75,9 mln do sektora SMB i 69 mln do sektora publicznego. „Chociaż popyt spowalnia, perspektywy dla dostaw pozostają powyżej poziomów sprzed pandemii” — zauważył Jitesh Ubrani, kierownik badań IDC Mobility and Consumer Device Trackers. „Długoterminowy popyt będzie napędzany przez powolne ożywienie gospodarcze w połączeniu z odświeżaniem sprzętu dla przedsiębiorstw, ponieważ wsparcie dla systemu Windows 10 zbliża się do końca. Oczekuje się, że wdrożenia edukacyjne i praca hybrydowa również staną się podstawą napędzającą dodatkowe ilości”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *