Rynek

IDC: W 2020 roku spadła sprzedaż smartfonów w Polsce. Xiaomi i Apple liderami krajowego rynku

Według analityków IDC, w ubiegłym roku sprzedaż smartfonów w Polsce spadła o 8,5% w ujęciu ilościowym i o 11,4% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do 2019 roku. Za ten drugi spadek odpowiada zwiększony popyt na tańsze modele smartfonów. W badanym okresie na krajowy rynek dostarczono łącznie 8,5 mln tych urządzeń.

IDC: W 2020 roku spadła sprzedaż smartfonów w Polsce. Xiaomi i Apple liderami krajowego rynku

Pandemia COVID-19 negatywnie wpłynęła na sprzedaż smartfonów, ponieważ do zdalnej pracy czy nauki dużo praktyczniejszym zakupem od smartfonu był laptop czy nawet tablet – wskazują eksperci IDC. “Spadł także popyt na flagowe modele, a do łask klientów wróciły tańsze smartfony, które do niedawna jeszcze ich zdaniem nie zapewniały im wystarczająco dobrych doświadczeń z użytkowania. Dlatego też spadły średnie ceny a przez to wartość rynku” – zwraca uwagę Marek Kujda, analityk IDC.

Liderem rynku w ujęciu ilościowym została firma Xiaomi z blisko 31% udziałem w 2020 roku. Na drugim miejscu znalazł się Samsung (21,8%), a na trzecim Huawei (16,1%). Mimo dobrej lokaty za cały ubiegły rok, już tylko w jego IV kwartale Huawei uplasowała się dopiero na 6 miejscu za Xiaomi, Samsungiem, Apple, Lenovo i Oppo.

Z kolei w ujęciu wartościowym liderem sprzedaży w 2020 roku była firma Apple z ponad 26% udziałem w rynku.

„Sankcje USA pozbawiły Huawei możliwości dostarczania na rynek nowych smartfonów z usługami i aplikacjami Google, co niestety negatywnie odbiło się na zainteresowaniu klientów. Dało to firmom Xiaomi, Oppo i Lenovo możliwość zwiększenia ich udziałów w rynku kosztem Huawei. Z kolei w przypadku Apple w Polsce dobrze sprzedawały się mniejsze modele iPhone’ów tj. SE i 12 Mini, dzięki którym firma zwiększyła sprzedaż” – podsumowuje Marek Kujda.

IDC: W 2020 roku spadła sprzedaż smartfonów w Polsce. Xiaomi i Apple liderami krajowego rynku

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *