PracaCIOPolecane tematy

Ile zarabia informatyk?

Informatycy zatrudnieni w sektorze prywatnym mogą liczyć na wynagrodzenie wyższe nawet o jedną trzecią niż specjaliści pracujący w instytucjach publicznych. Z analiz firmy Sedlak&Sedlak wynika też, że 10% informatyków różnych specjalności zarabiało w 2012 roku więcej niż 11,3 tys. zł brutto.

Ile zarabia informatyk?

Analizy firmy Sedlak&Sedlak potwierdzają, że specjaliści ds. IT od lat pozostają w grupie najlepiej wynagradzanych zasobów. Według danych GUS wynika, że w 2012 roku mediana wynagrodzenia specjalisty ds. IT wynosiła 5,2 tys. zł brutto, 10% pracowników z tej grupy zarabiało mniej niż 2,7 tys. zł brutto., a 25% – więcej niż 7,85 zł brutto. Średnia zarobków tej grupy specjalistów w tym samym roku to niemal 6,5 tys. zł.

Co ciekawe, z opublikowanego w 2014 roku podsumowania GUS wynika, że dwa lata temu w Polsce na stanowiskach informatycznych zatrudnionych było ponad 151 tys. osób. Co czwarty (26%) specjalista pracował w sektorze publicznym. Eksperci firmy Sedlak&Sedlak, w oparciu o dane GUS i biorąc pod uwagę średni wzrost wynagrodzeń w ostatnich miesiącach br. prognozują, że na koniec pierwszego półrocza 2014 roku mediana wynagrodzeń informatyków wyniosła 5,6 tys. zł.

Mediana całkowitych zarobków brutto w sektorze prywatnym
• administrator baz danych: 5607 zł
• dyrektor ds. IT: 16025 zł
• programista aplikacji: 5700 zł
• projektant baz danych: 4744 zł
Źródło: Sedlak&Sedlak, dane GUS za 2012 rok.

Jednocześnie informatycy zatrudnieni w sektorze prywatnym mogą przy tym liczyć na wyższe wynagrodzenie nawet o jedną trzecią niż ci, pracujący w instytucjach publicznych. Przykładowo, administratorzy baz danych zatrudnieni w organizacjach komercyjnych mogli liczyć – biorąc pod uwagę medianę płace – na wynagrodzenie o 18% wyższe niż wykonujący analogiczne obowiązki specjaliści z instytucji publicznych. Różnica sięgała 30% w przypadku mediany płac dyrektorów ds. IT.

Eksperci firmy Sedlak&Sedlak wskazują jednak, że istnieją stanowiska informatyczne lepiej opłacane w instytucjach publicznych. W sektorze publicznym wyższe średnie wynagrodzenie w 2012 roku otrzymywali programiści aplikacji, czy projektanci baz danych. Skala rozbieżności jest też różna w zależności od poziomu wynagrodzenia – 25% programistów aplikacji zatrudnionych w sektorze prywatnym zarabiało mniej niż 4,05 tys. zł brutto. Taka sama grupa specjalistów z tego sektora mogła liczyć na wynagrodzenie brutto wyższe niż 7,8 tys. zł. Z analiz wynika również, że dyrektor IT w przedsiębiorstwach prywatnych zarabiał niemal o 4,8 tys. zł brutto więcej niż specjalista zatrudniony na takim samym stanowisku w sektorze publicznym.

Mediana całkowitych zarobków brutto w sektorze publicznym
• administrator baz danych: 4571 zł
• dyrektor ds. IT: 11230 zł
• programista aplikacji: 6021 zł
• projektant baz danych: 4930 zł
Źródło: Sedlak&Sedlak, dane GUS za 2012 rok.

Niezależnie od sektora wśród specjalistów IT widoczny jest natomiast wzrost wynagrodzenia w zależności od stażu pracy. Według ekspertów wyjątek stanowią specjaliści zatrudnieni przez okres 15 lat i więcej – w ich przypadku, w sektorze publicznym widać spadek dynamiki wzrostu płac. Z kolei w sektorze publicznym widoczny jest równomierny, uzależniony od stażu pracy, wzrost płac.

Szczegółowe wyniki analiz firmy Sedlak&Sedlak są dostępne na witrynie: http://wynagrodzenia.pl/artykul.php/n.1072/email.252048/wpis.3038

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Ile zarabia informatyk?”

  1. Te zarobki są chyba jakiś żart. Nie znam nikogo kto by tak mało zarabiał w IT. Już widzę administratorów baz danych pracujących za 5 000 zł. Jeśli większość ludzi w IT w Polsce tyle zarabia to w ogóle się nie ma co dziwić, że jest brak specjalistów IT w naszym kraju. Większość wyjechała, reszta planuje, a zostaną tylko Ci, którzy muszą/chcą oraz tzw. szrot.