Rynek

Intel chce skupić się na nowych obszarach rozwoju i zapowiada zwolnienia

W ramach restrukturyzacji ukierunkowanej na większe uniezależnienie działalności od rynku komputerów osobistych planowana jest konsolidacja wybranych oddziałów koncernu Intel oraz redukcje zatrudnienia. Zwolnienia obejmą ok. 11 proc. spośród niecałych 108 tys. pracowników firmy.

Intel chce skupić się na nowych obszarach rozwoju i zapowiada zwolnienia

Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że Intel zamierza w większym niż obecnie stopniu koncentrować się na rozwiązaniach przeznaczonych dla centrów danych. Ma to być jeden z najważniejszych obszarów działalności koncernu, a zwiększenie udziałów w rynku rozwiązań data center ma pozwolić na zdyskontowanie spadków na rynku komputerów PC. Warto dodać, że rozwiązania serwerowe pozostają obecnie najbardziej rentownym obszarem działalności firmy Intel. Plany kierownictwa firmy Intel zakładają również zwiększenie nakładów na rozwój w obszarze układów pamięci oraz technologii FPGA. W zakresie programowalnych układów FPGA Intel zamierza bazować m.in. na rozwiązaniach przejętej pod koniec ubiegłego roku firmy Altera. Intel zamierza także inwestować m.in. w układy przeznaczone do zastosowań związanych z infrastrukturą Internetu Rzeczy.

Realizacja tych celów wiązać ma się jednak z koniecznością przeprowadzenia restrukturyzacji oraz ograniczenia zatrudnienia. Planowane zwolnienia objąć mają 12 tys. osób zatrudnionych w światowych strukturach koncernu. Odpowiada to ok. 11 proc. obecnej liczby pracowników firmy Intel na całym świecie. Warto dodać, że – według danych z 2015 roku – ponad połowa pracowników koncernu Intel jest zatrudniona w amerykańskich oddziałach firmy. Zapowiadana jest też restrukturyzacja lokalnych struktur firmy w wybranych krajach. Już w tym roku ma ona przynieść oszczędności rzędu 750 mln USD.

Zapowiadanej restrukturyzacji towarzyszą też przeprowadzone niedawno zmiany w kierownictwie firmy. Za działalność koncernu na rynkach: komputerów osobistych, infrastruktury Internetu Rzeczy, a także rozwiązań aplikacyjnych od listopada zeszłego roku odpowiedzialny jest Venkata Renduchintala, wcześniej zajmujący wysokie stanowiska kierownicze w firmie Qualcomm.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *