PracaBranża ITProgramowanieRynek

IT Manager, IT Architect czy Cloud Engineer? Kto zarabia najwięcej w IT?

Mimo wielu trudności, jakie w czasie pandemii nie ominęły także branży IT, zarobki oferowane programistom pozostają jednymi z najbardziej atrakcyjnych na rynku pracy. Na stanowiskach, gdzie odczuwalne są największe braki kadrowe, w 2020 roku specjaliści IT zarabiali nawet 30 tys. zł miesięcznie. Rynek wynagrodzeń IT prześledzili eksperci DCG, przygotowując raport, który powstał na podstawie danych o oczekiwaniach finansowych niemalże 3000 kandydatów z całej Polski.

IT Manager, IT Architect czy Cloud Engineer? Kto zarabia najwięcej w IT?Z oficjalnych danych przygotowanych dla Komisji Europejskiej, przez firmę Empirica wynika, że maleje deficyt programistów w krajach Unii Europejskiej. Pięć lat temu prognozowano, że w 2020 roku wyniesie on 1 mln wakatów, a według obecnych szacunków KE liczba ta będzie niższa i sięgnie 600 tys. Wynika z tego, że kształcenie programistów oraz innych specjalistów IT przynosi efekty. Mimo tego biznes w dalszym ciągu zmaga się z brakami specjalistów IT. Poszukiwanie programistów nasiliło się zwłaszcza w okresie pandemii, co wynika głównie z przyspieszonej transformacji cyfrowej krajowych firm, na którą wskazuje choćby 57% respondentów badania przeprowadzonego przez firmę EY.

“W 2020 roku zaobserwowaliśmy, że wielu pracodawców – nie tylko z branży IT – przełączyło się na zdalny tryb pracy. W związku z tym, pojawiła się na rynku potrzeba kompetencji wdrożeniowych, które miały między innymi skutecznie wprowadzić narzędzia i technologie do efektywnej oraz bezpiecznej komunikacji” – mówi Bartłomiej Kondratowicz, Head of Business Maintenance z firmy DCG. “Bardzo wyraźnie widać te zmiany w stawkach ekspertów IT, które – mimo globalnego spowolnienia gospodarczego – nie zmniejszyły się, a wręcz przeciwnie, w niektórych wypadkach nawet wzrosły”

Cloud Engineer – najlepiej opłacane stanowisko IT w 2020

Z danych raportu DCG wynika, że na najwyższą pensję w 2020 roku mógł liczyć Cloud Engineer. W ubiegłym roku zaobserwowano zarówno znaczący przyrost zapytań o takich specjalistów, jak i podwyższenie oczekiwań
finansowych kandydatów. I tak, mediana zarobków na tym stanowisku w oparciu o umowę o pracę wyniosła 29 450 zł brutto.

Na drugim miejscu znalazł się IT Manager, czyli osoba odpowiedzialna za opracowywanie, wdrażanie i administrowanie strategii IT – włącznie z zarządzaniem zespołem i jego rozwojem. W tym wypadku mediana zarobków w oparciu o umowę o pracę sięgnęła 26 250 zł. Trzecim stanowiskiem pod względem wysokości zarobków był IT Architect, który mógł liczyć na 23 750 zł pensji przy umowie o pracę. A na kolejnych miejscach znaleźli się m.in. Deevops Engineer (22 tys. zł na UoP) czy Business Analyst (21 tys. na UoP).

Senior Java Developer ze stawką 152,50 zł na godzinę

Mimo, że w kwietniowym zestawieniu najpopularniejszych języków programowania TIOBE Index, prowadzonego przez globalną społeczność programistów, Java musiała ustąpić miejsca lidera w rankingu (na korzyść C), to zapotrzebowanie na specjalistów w tej technologii rośnie z roku na rok. Z raportu DCG wynika, że programiści Java nie narzekali w 2020 roku na brak propozycji zawodowych, a ich zarobki w oparciu o umowę o pracę wynosiły od 7000 do 20 000 zł brutto (mediana od 9250 do 18 000 zł brutto) – w zależności od doświadczenia. Z kolei na kontrakcie B2B rozpiętość mediany wynagrodzenia wynosiła od 85 do 152,50 zł netto za godzinę pracy.

IT Manager, IT Architect czy Cloud Engineer? Kto zarabia najwięcej w IT?
Źródło: Raport DCG

Z zestawienia DCG wynika także, iż w porównaniu z zeszłym rokiem, zapotrzebowanie na Business Intelligence Developerów wzrosło w 2020 roku aż dwukrotnie. Firmy dostrzegły w ostatnich miesiącach, jak ważne są procesy związane ze zbieraniem, automatyzacją i standaryzacją danych z procesów biznesowych firmy. Senior Developer w obszarze BI mógł liczyć na wynagrodzenie w wysokości nawet 130 zł netto za godzinę na kontrakcie B2B, a na umowie o pracą nawet 21 100 zł brutto.

IT Manager, IT Architect czy Cloud Engineer? Kto zarabia najwięcej w IT?
Źródło: Raport DCG

Doświadczenie i kompetencje to wysokie zarobki w IT

Wysokość pensji w IT uzależniona jest od wielu czynników. Głównym jest jednak doświadczenie pracowników. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby, które w branży pracują najdłużej. Innym istotnym czynnikiem są kompetencje i znajomość konkretnych technologii oraz narzędzi. Co ciekawe, posiadane certyfikaty nie mają większego wpływu na wysokość zarobków – z wyjątkiem ról administratorów systemów.

Pełna treść raportu wynagrodzeń IT w 2020, dostępna jest pod linkiem: https://raport.dcg.pl/

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *