PracaElektronika użytkowaRynek

Jak dobrze wybrać komputery do pracy na kolejne lata?

Wybór odpowiedniego komputera do pracy to decyzja, która może w istotny sposób wpłynąć na efektywność i komfort pracy. Wybór sprzętu powinien zatem uwzględniać nie tylko indywidualne potrzeby, ale także aspekty techniczne, użytkowe oraz biznesowe. W dobie rosnącej roli sztucznej inteligencji w technologiach komputerowych, warto także rozważyć, jak AI może wspierać codzienną pracę i zrewolucjonizować sposób, w jaki korzystamy z urządzeń. Podpowiadamy, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę.

Jak dobrze wybrać komputery do pracy na kolejne lata?

Kwestie techniczne

  • Laptop czy komputer stacjonarny?

Wybór między laptopem a komputerem stacjonarnym zależy od kilku kluczowych kwestii, takich jak mobilność, wydajność, budżet, sposób użytkowania oraz preferencje osobiste.

Laptopy są idealne do pracy biurowej, a ich wersje z wyższej półki sprawdzą się również w bardziej wymagających zadaniach. To też perfekcyjne rozwiązanie dla pracowników wykonujących pracę w modelu hybrydowym i często podróżujących. Z tego powodu laptopy są też bardziej uniwersalne, a w połączeniu z nowoczesnymi funkcjami AI – jak automatyczne dostosowanie jakości kamery czy optymalizacja zużycia energii – stają się jeszcze bardziej atrakcyjne.

Idąc dalej, nowoczesne mobilne stacje robocze wyposażone w koprocesory NPU i wysokowydajne procesory efektywnie umożliwiają wykorzystanie w codziennej pracy narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.

Z kolei sprzęt stacjonarny to przede wszystkim wybór dla profesjonalistów, którzy potrzebują naprawdę dużej mocy obliczeniowej.

  • Jaki system operacyjny?

Tu mamy do wyboru w zasadzie dwóch głównych kandydatów – Windows firmy Microsoft i macOS firmy Apple. Decyzja o wyborze konkretnej platformy to głównie pochodna indywidualnych preferencji, firmowych polityk i regulacji, ale też rodzaju wyspecjalizowanych aplikacji wykorzystywanych w danej organizacji. Warto dodać, że według danych z lutego 2025 roku, system Windows posiada 70,62% udziału w rynku systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych i laptopów na całym świecie. Windows jest zatem dominującym systemem operacyjnym na komputerach osobistych. Ewentualną alternatywą dla dwóch najpopularniejszych platform są Chromebooki i system ChromeOS. Warto jednak pamiętać, że te urządzenia nie działają dobrze bez połączenia z Internetem. Dysponują też ograniczonymi możliwościami i użytecznością.

Jednocześnie, należy zauważyć, że nowoczesne systemy, takie jak Windows 11 i macOS, w pełni wspierają integrację z algorytmami AI, umożliwiając wykorzystanie technologii takich jak rozpoznawanie twarzy, analiza obrazów, inteligentne zarządzanie zasobami systemowymi czy energią, co przyspiesza pracę. Dodatkowo Windows Copilot zwiększa produktywność poprzez inteligentne asystowanie w codziennych zadaniach.

  • Ile pamięci RAM?

Wielkość pamięci operacyjnej to – obok mocy obliczeniowej – jeden z głównych czynników wpływających na ergonomię pracy, szybkość działania aplikacji i możliwość wykonywania wielu zadań jednocześnie. W obliczeniach z zakresu uczenia maszynowego czy analizy danych duża pamięć RAM pozwala na szybsze przetwarzanie danych, co ma kluczowe znaczenie przy korzystaniu z programów wspomaganych przez AI.

Standardowa pamięć RAM dla pracy biurowej to 8-16 GB. Ale przy pracy z zaawansowanymi aplikacjami wykorzystującymi AI – jak analiza wideo czy rozpoznawanie obrazu – warto rozważyć konfiguracje dysponujące przynajmniej 32 GB pamięci operacyjnej.

  • Jaki procesor?

Na rynku do wyboru mamy szeroką gamę procesorów firm: Intel (seria Intel Core i3, i5, i7, i9), AMD (seria AMD Ryzen 3, 5, 7, 9), Apple (seria Apple Silicon M1, M2, M3) oraz Qualcomm Snapdragon (seria Qualcomm Snapdragon 8). Wybór spośród nich zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb użytkownika. Praktyka pokazuje, że im bardziej wydajny procesor CPU, tym większe zbiory danych może bardziej złożone aplikacje jest w stanie obsłużyć komputer.

Warto też wspomnieć o koprocesorach AI i NPU (Neural Processing Unit), a więc dedykowanych układach zapewniających efektywną obsługę obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym czy sieciami neuronowymi.

  • Jaką pamięć wybrać?

Dyski SSD o pojemności 256 GB lub 512 GB będą wystarczające do większości zastosowań biurowych. Są one zdecydowanie preferowane, ponieważ działają średnio 2,5 razy szybciej od stosowanych w starszych urządzeniach dyskach HDD. Jednak w przypadku pracy z aplikacjami AI, które przetwarzają duże zbiory danych, warto rozważyć dyski SSD o pojemności 1 TB lub więcej. Istotna jest też kwestia wydajności operacji odczytu i zapisu (I/O) na takich nośnikach, a także gwarantowanej przez producenta bezawaryjności.

  • Jaką kartę graficzną (GPU) zastosować?

W przypadku komputerów do pracy biurowej, zintegrowana karta graficzna w procesorach Intel (np. Intel UHD Graphics) lub AMD (np. Radeon Vega) jest wystarczająca. Jednak do bardziej wymagających zadań, takich jak edycja wideo czy korzystanie z programów wspieranych przez AI, lepsza, dedykowana GPU z potężnymi jednostkami obliczeniowymi – jak np. NVIDIA RTX – może znacząco przyspieszyć czas renderowania oraz umożliwić obsługę zaawansowanych algorytmów AI.

  • Jaki ekran?

Jeśli chodzi o laptopy, standardem w większości z tych urządzeń jest rozdzielczość Full HD (1920×1080). Warto rozważyć też modele z matową matrycą, co zmniejsza odbicia światła i ułatwia pracę. Z kolei ekrany laptopów wyposażone w technologie wspomagane przez AI mogą również automatycznie poprawiać balans kolorów, dostosowywać jasność i kontrast obrazu, poprawiając tym samym komfort pracy w różnych warunkach oświetleniowych.

W przypadku komputera stacjonarnego, ekran o przekątnej 24-27 cali z technologią IPS oraz wyższą rozdzielczością, np. 4K, pozwoli na wygodną pracę z grafiką i aplikacjami wspieranymi przez AI.

  • Jaka kamera?

W dobie powszechnej pracy zdalnej i hybrydowej bardzo istotna okazuje się jakość wbudowanej kamery oraz systemu mikrofonów. Laptopy podstawowej klasy są zazwyczaj wyposażone w kamerę internetową 720p i 30 klatek na sekundę (30 FPS). Tego typu sprzęt coraz częściej okazuje się jednak niewystarczający. Dla osób regularnie korzystających z wideokonferencji zalecany jest sprzęt dysponujący kamerą o rozdzielczości na poziomie 1080p (Full HD) i 60 FPS. Nowoczesne komputery posiadają też m.in. rozbudowane i zapewniające wysoką jakość dźwięku systemy mikrofonów z wbudowanymi systemami wyciszania odgłosów otoczenia. Tego typu funkcje okazują się przydatne niemal w każdych warunkach pracy zdalnej.

W laptopach AI PC dostępne są też urządzenia wyposażone w technologie przetwarzania obrazu wspomagane przez algorytmy AI. Dzięki nim komputer może przeprowadzać zaawansowane analizy obrazu w czasie rzeczywistym. Pozwala to m.in. na automatyczne dostosowywanie ustawienia kamery, poprawę jakości obrazu, lepsze rozpoznawanie twarzy i gestów czy zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Funkcje te są niezwykle przydatne w pracy zdalnej, wideokonferencjach oraz podczas korzystania z aplikacji rozpoznających gesty i interakcje wizualne. Z kolei użycie technologii AI w systemach audio filtruje hałas otoczenia zapewniając użytkownikom krystalicznie czysty dźwięk.

Kwestie użytkowe

Poza kwestiami ergonomicznymi, tj. układem klawiatury, ilością dostępnych portów, czy jakością ekranu, istotnym czynnikiem warunkującym decyzje o wyborze konkretnego komputera przenośnego jest czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Typowe modele biznesowe dysponujące akumulatorami o pojemności powyżej 60Wh są w stanie działać bez dostępu do źródła energii średnio przez 8 do 12 godzin, co w przypadku obciążeń typowych dla pracy biurowej wystarcza na cały dzień roboczy. Warto także rozważyć zakup laptopów z dedykowaną funkcją AI optymalizującą zarządzania energią. Komputery takie pozwalają nawet na 20 godzin pracy bez ładowania, co jest kluczowe dla mobilnych profesjonalistów.

Modele wykorzystujące sztuczną inteligencję potrafią analizować sposób użytkowania komputera i dostosowywać ustawienia klawiatury, jasność ekranu czy temperaturę urządzenia, zapewniając lepszy komfort pracy.

Nowoczesne laptopy biznesowe posiadają też zintegrowane technologie AI analizujące zagrożenia w czasie rzeczywistym i zabezpieczające sprzęt przed cyberatakami. Z kolei funkcje AI do ochrony prywatności automatycznie wykrywają nieautoryzowanych obserwatorów i rozmazują ekran chroniąc wrażliwe informacje.

W praktyce, istotnymi parametrami komputerów przenośnych są też: waga, rozmiar i jakość wykonania.

Warto postawić na laptop AI PC

Komputery wyposażone w AI to bez wątpienia przyszłość środowisk pracy – rewolucjonizują bowiem sposób, w jaki wykonujemy codzienne zadania. Sztuczna inteligencja dysponuje ogromnym potencjałem w zakresie poprawy efektywności i automatyzacji rutynowych działań, co pozwala zaangażować pracowników w bardziej kreatywne, złożone operacje. Co więcej, technologie oparte na sztucznej inteligencji podnoszą komfort pracy. Poprawiają też bezpieczeństwo i pozwalają optymalizować czas działania komputera.

  • Technologie AI wykorzystywane w komputerach zapewniają dłuższą żywotność i niższe koszty eksploatacji, ponieważ systemy optymalizujące sprzęt wydłużają jego efektywne działanie.
  • Wybierając komputery z funkcjami AI, warto zwrócić uwagę na regularne aktualizacje oprogramowania i serwis AI-driven, który proaktywnie i w zautomatyzowany sposób diagnozuje problemy i rekomenduje optymalne rozwiązania.

Sztuczna inteligencja wbudowana w laptopy klasy AI PC zapewnia dodatkowe funkcjonalności, które przekładają się na długoterminową efektywność i wygodę użytkowania. Zakup AI PC to inwestycja, która zapewni nowoczesne wsparcie dla użytkowników, podniesie efektywność ich pracy, a także ułatwi dostosowanie się do przyszłych, technologicznych zmian w miejscu pracy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *