BranżaRynekPolecane tematy

Jaki był 2022 rok dla branży IT?

Mijający rok stał dla gospodarki pod znakiem niestabilności geopolitycznej, wzrostu cen, spadków na giełdzie, rysującego się na horyzoncie kryzysu energetycznego oraz widma recesji. Środowiska biznesowe dążyły więc do odbudowania stabilności i odnalezienia się w nowych realiach – w wielu z nich oznaczało to niestety ograniczenie zatrudnienia, zamknięcie się na nowe projekty czy spowolnienie innowacji. Według przedstawicieli organizacji SoDA, firmy z branży IT wyszły z 2022 roku obronną ręką i zachowują spokój przed nadejściem roku 2023.

Jaki był 2022 rok dla branży IT?

W 2022 roku pracodawcy z sektora IT wciąż zmagali się nie z niedoborem zamówień, a specjalistów, którzy mogliby odgrywać wystarczająco samodzielną rolę w realizacji projektów. Według ostatnich szacunków, luka kadrowa zwiększyła się w skali roku z ok. 250-300 tys. do ok. 300-350 tys. osób. Opublikowany w ubiegłym roku raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego i SoDA dowodzi również, że 147 tys. pracowników musiałoby zasilić polski rynek IT, żeby podnieść zatrudnienie w tym sektorze do średniego poziomu krajów Unii Europejskiej. Obecna skala napływu nowych specjalistów na rynek pracy pozwala sądzić, że braki kadrowe nie zmniejszą się prędko. Firmy IT podkreślały przy tym niezmiennie największe zapotrzebowanie na tzw. „midów”, czyli doświadczonych specjalistów: szczególnie Java Developerów, DevOps Engineerów, oraz Frontend Developerów.

Pomimo zjawisk takich jak deficyt mocy przerobowych oraz potrzeba szczegółowego doszkalania nowych pracowników, polskie firmy IT nie uległy presji i zachowały status wysoko cenionych pracodawców, uważają eksperci SoDA. Branża IT w Polsce wciąż kojarzy się nie tylko z wysoką konkurencyjnością na tle rynków europejskich i światowych, ale też z najlepszą etyką pracy. Spośród 44 organizacji znajdujących się na ogłoszonej przez Great Place to Work dorocznej liście, ponad 1/3 – bo 16 z nich – stanowiły firmy informatyczne. W kategorii MŚP (<500 zatrudnionych) wygrał pochodzący z Gdyni software house Idego (Idego Group). Z kolei w top 5 w kategorii dużych firm znalazły się trzy firmy informatyczne: Cisco Poland, Sii Polska, oraz Akamai Technologies Poland. Co więcej, w rankingu 10 miejsc pracy, które otrzymały najwyższe oceny od przedstawicieli pokolenia Y, znalazło się aż 5 firm z sektora IT: Idego, WP Engine Poland, Cisco, Sii Poland, oraz Onex.

Przeczytaj również
Google tworzy w Krakowie zespół inżynierski chmury obliczeniowej

Jak podają autorzy badania, o miejscu zajętym w plebiscycie decyduje przede wszystkim wynik ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie, Trust Index). Na końcową ocenę ma także wpływ wynik audytu kulturowego (Culture Audit), którego głównymi obszarami są: skuteczne przywództwo, powszechna innowacyjność oraz wartości. Badanie według tej metodologii przeprowadzane jest przez Great Place to Work w ponad 150 krajach.

Cyfrowe przyspieszenie

Pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej, polskie firmy IT dążyły do realizowania w 2022 roku coraz większej liczby projektów i opracowywały w tym celu kolejne potrzebne innowacje. W wielu przypadkach zwiększyło się także znaczenie doradztwa strategicznego i wkładu firm IT we współzarządzanie realizowanymi projektami. Polscy software developerzy nawiązywali i dbali o dobre relacje ze swoimi partnerami biznesowymi, o czym świadczyć mogą ich pozycje w aktualnym rankingu firm clutch.co. Portal przedstawia firmy według zweryfikowanych recenzji zrealizowanych projektów, jakie otrzymują one od zleceniodawców.

“Rok 2022 zapowiadał się ciężko. Głównymi wyzwaniami były rekordowe wzrosty oczekiwanych przez pracowników wynagrodzeń w IT oraz niepewność rynkowa związana z wybuchem wojny w Ukrainie. Następnie zaczęliśmy zauważać sygnały spowolnienia na rynku, w tym zmniejszenia dofinansowań dla startupów czy cięcia w budżetach korporacji. Wyzwania te były impulsem do zmian strategii i wewnętrznych procesów” – komentuje Jerzy Biernacki, Head of Operations, Miquido. “Zmiany na rynku sprawiły, że nie ograniczamy naszych działań do dostarczenia technologii, tylko stawiamy na partnerską współpracę w budowaniu produktów. Bardzo cieszy nas przełożenie wprowadzonych przez naszą firmę zmian na satysfakcję klientów. Wzmocnieni doświadczeniami i podbudowani tegorocznym sukcesem, o jakim świadczy podniesienie średniej oceny na Clutch do 4.9, z dużymi ambicjami patrzymy na kolejny rok i planujemy dalszy rozwój” – dodaje.

Przeczytaj również
W 2022 roku światowe wydatki na IT osiągną wartość 4,5 biliona dolarów

Na szczycie obecnego zestawienia Top Software Developers in Poland 2022 znajdują się liczne firmy, które za zlecone im projekty uzyskały wyłącznie najwyższe noty, dzięki czemu utrzymały lub podniosły łączną ocenę przedsiębiorstwa powyżej poziomu 4.7. Wśród nich poza Miquido wymienić można JCommerce (4.8), Espeo Software (4.7), TestArmy (4.8), Liki (4.8), createIT (5.0), Better Software Group (4.9), White Label Coders (4.9), SoftwareMill (4.9), NETGURU (4.8), STX Next (4.8), 10Clouds (4.9), Appstronauts (5.0), czy Apzumi (5.0).

“Gdybym miał podsumować rok 2022 jednym hasłem, byłoby nim bez wątpienia cyfrowe przyspieszenie (digital acceleration). W ostatnich latach kompleksowa cyfryzacja stała się warunkiem przeżycia dla tych firm, które jeszcze rok czy dwa wcześniej nie uznawały jej za priorytet. To jednak tylko pierwszy krok dla tych, którzy chcą się rozwijać, utrzymać konkurencyjność, czy zostać liderem swojej kategorii” – mówi Mateusz Krawczyński, Product Management Lead, Netguru. “Dziś kluczowa jest zdolność podejmowania szybkich decyzji, wdrażania nowych funkcji i produktów w krótszym czasie, ale też zmiany sposobu myślenia o sprzedaży, budowaniu cyfrowych produktów czy zarządzania zespołami. Rok 2022 był dla nas czasem, kiedy nie tylko towarzyszyliśmy klientom w dokonaniu takiej zmiany, aby pomóc im przejść przez okres niestabilności, ale sami współedukowaliśmy rynek. Właśnie tak widzimy przyszłość consultingu i technologii w ogóle” – dodaje.

2023 – wstępny optymizm

Brytyjski doradca biznesowy Bernard Marr w swoim ostatnim artykule stawia rozwój sztucznej inteligencji oraz związanych z nią technologii na pierwszym miejscu listy czynników, które będą kształtować nasze życie w 2023. Pomimo niepewności związanej z wciąż przywoływanym w debacie publicznej widmem recesji, zapotrzebowanie na rozwiązania IT nie maleje, a biorąc pod uwagę rozwój branży mający miejsce w ostatnich, równie kryzysowych latach, możemy stwierdzić, że najprawdopodobniej nie zmaleje także w roku 2023 – uważają specjaliści SoDA. Wartość usług informatycznych zostaje dostrzeżona przez kolejne przedsiębiorstwa oraz organy, które zmuszone są dostosowywać się do swojego otoczenia rynkowego, a branża informatyczna pozostaje jednocześnie w wysokim stopniu odporna na rozwijającą się automatyzację.

Przeczytaj również
Lenovo prezentuje inteligentne rozwiązania HPC i AI

Biorąc pod uwagę te czynniki, przedstawiciele branży IT powinni zastanowić się m.in. nad tym, jakie aspekty ich funkcjonowania w 2023 roku uwarunkowane są lokalnie. SoDA podkreśla, że niewystarczająca liczba osób kształcących się obecnie w kierunku specjalizacji z zakresu IT przełoży się na powolne i ograniczone, jeśli w ogóle mające miejsce zapełnianie luki kadrowej. 2023 rok może więc być dla tego sektora bardzo dobry, względnie lepszy niż poprzedni, ale może być to także czas mnożących się wyzwań i zmagań ze starymi problemami.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *