ProgramowanieRynek

Java 15 już dostępna

Najnowsza wersja platformy Java wprowadza m.in. nowe funkcje pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa oraz wydajności aplikacji. Pakiet Java Development Kit zawiera też ułatwienia dla programistów.

Java 15 już dostępna

Do nowości, wprowadzonych w ramach Java 15, należy m.in. obsługa bloków tekstowych (Java Enchancement Proposal – JEP 378), klas ukrytych (JEP 371) i zamkniętych (JEP 360). Jedną z nowości jest też wbudowany algorytm podpisu cyfrowego EdDSA (JEP 339). Wraz z wprowadzeniem JDK 15 status rozwiązania produkcyjnego zyskał też wydajny, wprowadzony testowo w JDK 11, mechanizm odśmiecania pamięci Z Garbage Collector. Wprowadzone został też nowy interfejs pozwalający na łatwe wykorzystanie obszarów pamięci spoza stosu Java w aplikacjach opartych na tej technologii (JEP 383). Co ciekawe, z JDK 15 usunięty został kod związany z zapewnieniem wsparcia dla portów Java dla platform Solaris/SPARC, Solaris/x64 oraz Linux/SPARC (JEP 381). Zmiana ta ma pozwolić na zdynamizowanie rozwoju platformy Java przez wzgląd na brak konieczności zapewnienia zgodności ze wspomnianymi platformami.

Jak podkreślają przedstawiciele Oracle, Java pozostaje najpopularniejszym językiem programowania – wykorzystuje ją bowiem 69% zawodowych programistów. Choć technologia Java jest rozwijana od 25 lat, to obecnie znajduje ona zastosowanie m.in. w najbardziej zaawansowanych w projektach powiązanych z najnowszymi metodykami lub koncepcjami rozwoju aplikacji. “Java jest powszechnie stosowana w firmach każdej wielkości i we wszystkich branżach. Na całym świecie wdrożonych jest 51 miliardów aktywnych wirtualnych maszyn Javy, jest to więc najczęściej wybierana technologia do programowania nowoczesnych aplikacji biznesowych w takich obszarach jak analiza danych, mikrousługi, zarządzanie danymi, narzędzia społecznościowe, wielkie zbiory danych, DevOps, narzędzia mobilne, narzędzia do programowania i chatboty” – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.

Najnowsza wersja platformy została udostępniona przez firmę Oracle zgodnie z wprowadzonym w 2018 roku, sześciomiesięcznym cyklem wydawania nowych wersji. Zdaniem przedstawicieli Oracle uporządkowane i systematyczne podejście do rozwoju JDK przekłada się na podniesienie przewidywalności i stabilności aplikacji tworzonych przy wykorzystaniu technologii Java. Pozwala też na zwiększenie dostępności innowacji wprowadzanych w kolejnych wersjach platformy JDK. Jednocześnie, najnowsza wersja technologii Java ma być efektem szerokiej współpracy inżynierów Oracle i globalnej społeczności programistów związanych z technologią Java w ramach inicjatywy OpenJDK Community i programu Java Community Process. “Java obchodzi 25. urodziny, a my kontynuujemy inwestycje techniczne, które zwiększają jej innowacyjność i pomagają sprostać potrzebom dynamicznie zmieniającego się środowiska technologicznego. Dostępność wersji Java 15 i zawarte w niej przyrostowe innowacje, które są możliwe dzięki przejściu na sześciomiesięczny cykl wydawania nowych wersji, zapewniają społeczności Javy narzędzia niezbędne do tworzenia nowoczesnych aplikacji, które pozwalają naszemu światu iść do przodu” – podkreśla Georges Saab, wiceprezes firmy Oracle ds. rozwoju w dziale Java Platform Group. Co ważne, zgodnie z planami JDK 15 będzie wspierane w ramach usług Oracle Premier Support do oficjalnego debiutu kolejnej wersji Java, w marcu 2021 roku. Najbliższą, wspieraną przez firmę Oracle długoterminowo (przez 8 lat) będzie JDK 17, która ma zostać udostępniona za rok.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *