ProgramowanieRynekPolecane tematy

Platforma Java 17 już dostępna

Najnowsza wersja najpopularniejszego na świecie języka programowania i platformy programistycznej zapewnia aktualizacje w zakresie wydajności, stabilności i zabezpieczeń, a także 14 funkcji JEP (JDK Enhancement Proposals), które mają pomóc programistom zwiększyć ich produktywność, informują przedstawiciele Oracle.

Platforma Java 17 już dostępna

Java 17 to najnowsza wersja ukazująca się w programie długoterminowego wsparcia (long-term support – LTS) w ramach sześciomiesięcznego cyklu wydawniczego Javy. Jest wynikiem współpracy pomiędzy inżynierami Oracle oraz członkami światowej społeczności programistów Java OpenJDK i Java Community Process (JCP). Oracle JDK 17 i przyszłe wersje JDK udostępniane są w ramach bezpłatnej licencji do pełnego roku od wydania następnej wersji LTS. Firma nadal dostarczać będzie również wersje Oracle OpenJDK na zasadach licencji open-source General Public License (GPL), tak jak odbywa się to od 2017 roku.

Jak poinformowali przedstawiciele Oracle, planowane jest, aby następną wersją LTS Java 21 udostępnić we wrześniu 2023 roku i zmienić obecny cykl wydań LTS z trzech do dwóch lat. Z kolei aktualizacje zabezpieczeń, wydajności i poprawki błędów dla Java 17 mają być zapewnione co najmniej do września 2029 roku.

„Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają dziś programiści Java jest to, że organizacje pozwalają im zwykle korzystać tylko z najnowszej wersji LTS. Z dwuletnim harmonogramem wydań LTS, programiści mają teraz większy wybór i dostęp do funkcji, których chcą używać” – powiedział Georges Saab, wiceprezes ds. rozwoju, szef Java Platform Group w Oracle.

JDK 17 zawiera nowe ulepszenia językowe, aktualizacje bibliotek, obsługę nowych komputerów marki Apple, usuwanie i wycofywanie starszych funkcji oraz procesy mające na celu zapewnienie, że napisany dzisiaj kod Java będzie działał bez zmian w przyszłych wersjach JDK.

Pełny wykaz aktualizacji JDK 17 można znaleźć pod tym linkiem.

Przyspieszenie adopcji Java w chmurze

Aby przyspieszyć wdrażanie języka Java w chmurze, firma Oracle wprowadziła niedawno Java Management Service, nową natywną usługę Oracle Cloud Infrastructure (OCI), która pomaga organizacjom zarządzać środowiskami wykonawczymi i aplikacjami Java lokalnie lub w dowolnej chmurze. Usługa ta zapewnia klientom wgląd w ich wdrożenia oparte na platformie w całym przedsiębiorstwie. Obejmuje wszystkie wersje Java zainstalowane w ich środowisku, w tym także wersje w fazie projektowania i produkcji. Wyróżnia również wszelkie niezarejestrowane aplikacje Java i sprawdza, czy wszystkie wersje są zgodne z najnowszymi poprawkami bezpieczeństwa – podsumowują specjaliści Oracle.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *