Branża ITRynek

Kampania Woman Update wspiera kobiety w wejściu do branży IT

Według badań to głównie kobiety (61%) pracują w sektorach, które najbardziej ucierpiały w wyniku wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią. Również one w znacznie większym stopniu niż mężczyźni, odczuły zmniejszenie wynagrodzeń – wynika z danych Instytutu Analiz Rynku Pracy. Dodatkowo, zaledwie 19% kobiet jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej, 29% boi się zmiany pracy, a 23% wskazuje brak wiary w siebie jako główną przeszkodę stojącą na drodze do poprawy swojej sytuacji zawodowej, wskazują badania DELab UW. Odpowiedzią na te wszystkie wyzwania jest tegoroczna kampania Woman Update, która ma na celu dodanie kobietom odwagi i zachęcanie ich do zdobywania kompetencji cyfrowych oraz wejścia do IT – branży, która ma szansę zapewnić im lepszą, stabilniejszą przyszłość zawodową.

Kampania Woman Update wspiera kobiety w wejściu do branży IT

Główną osią tegorocznej kampanii są inspirujące historie kobiet, które mimo różnych barier, m.in. wieku, niepełnosprawności czy humanistycznego wykształcenia, podjęły decyzję o wyjściu z dotychczasowych ram i zmianie branży.

“Poprzez pokazanie ich historii chcemy przekonać inne kobiety, że takie rzeczy, jak wiek czy dotychczasowe doświadczenie, nie stoją na przeszkodzie w zmianie pracy i przebranżowieniu się, a często mogą stanowić atut w rozpoczęciu zupełnie nowej, bardziej satysfakcjonującej ścieżki zawodowej” – mówi Beata Jarosz jedna z inicjatorek kampanii Woman Update i założycielek Future Collars.

Pandemia utrudniła sytuację kobiet na rynku pracy

Ostatni rok pogłębia trudności, których doświadczają kobiety na rynku pracy na całym świecie. Zgodnie z raportem World Economic Forum wyrównanie pozycji kobiet i mężczyzn zajmie o pokolenie dłużej, niż wynikało to z poprzednich wyliczeń ekspertów. Według wspomnianej analizy do osiągnięcia równości między kobietami i mężczyznami potrzeba będzie ponad 130 lat. Polska zajmuje w tym rankingu 75 miejsce wśród 156 państw.

Dodatkowo, według najnowszego badania ośrodka DELab Uniwersytetu Warszawskiego, dwie na pięć kobiet (41%) czuje się przeciążonych pandemią i wprowadzanymi obostrzeniami, zaś jedna na pięć (18%) boleśnie odczuła izolację społeczną. Pandemia oddziałuje również negatywnie na ich kondycję fizyczną: ponad jedna trzecia kobiet (35%) zauważa, że zbyt wiele godzin pracy przed komputerem powoduje problemy zdrowotne (częstsze bóle kręgosłupa, kłopoty ze wzrokiem).

Co więcej, to kobiety w znacznie większej mierze niż mężczyźni obciążone są pracą wychowawczą i opiekuńczą, co negatywnie odbija się na ich kondycji psychofizycznej. Oprócz tego, dwie trzecie kobiet uważa, że kobiety i mężczyźni nie są równo traktowani przez pracodawców w Polsce (67%). I również dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że kobiety nie mają równych mężczyznom szans rozwoju zawodowego (63%) ani możliwości awansu (64%).

“Celem inicjatyw, które podejmujemy, jest walka z wykluczeniem, wspieranie równego dostępu do edukacji i możliwości, jakie daje cyfrowy świat, a także inspirowanie kobiet do rozpoczynania kariery w sektorze ICT. Dziś kobiety stanowią jedynie 20-25% pracowników firm technologicznych. Oznacza to olbrzymi niewykorzystany potencjał kadrowy, wynikający wyłącznie ze stereotypów, jakie narosły wobec zawodów inżynieryjno-technicznych” – mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji, Huawei Polska. “Dlatego tak istotne jest organizowanie działań, które mogą utwierdzać kobiety w przekonaniu, że nowe technologie to jak najbardziej ich świat. Zależy nam, aby kobiety były nie tylko użytkowniczkami, ale też współtwórczyniami produktów i rozwiązań ICT” – dodaje.

Wejdź do nowej branży z Woman Update

W ramach zaplanowanych podczas tegorocznej edycji kampanii Womad Update wydarzeń, odbędzie się m.in. cykl 7 spotkań online „Wyjdź poza ramy”, podczas których zaproszone ekspertki będą rozmawiać o tym, jak pokonać bariery w wejściu do IT i zmienić ścieżkę zawodową. W kolejnych spotkaniach swoją wiedzą podzielą się rekruterki IT, które opowiedzą o tym, jak wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie na nowej drodze zawodowej. Zaplanowano również warsztaty z podstaw programowania z jedną z ambasadorek kampanii – Sylwią Błach – programistką, pisarką i blogerką, uznaną przez Fundację Integracja za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób z niepełnosprawnością w Polsce. Nie zabraknie także spotkań z mentorką, coachem i trenerką biznesu – Małgorzatą Marczewską – na temat metod pomagających radzić sobie z lękiem związanym ze zmianą pracy oraz sposobów na budowanie pewności siebie

Podczas wydarzenia odbędzie się także premiera drugiej części e-poradnika „Przejdź przemianę z Woman Update” autorstwa Magdaleny Nowackiej, jednej z ambasadorek kampanii, która po wielu latach pracy jako specjalistka ds. szkoleń i rozwoju, zmieniła zawód i obecnie spełnia się jako scrum masterka. Celem tego e-booka jest pomoc w odkryciu swoich mocnych stron oraz wykonaniu pierwszego kroku do zmiany życia na lepsze.

“Rzeczy, które wczoraj były pewnego rodzaju innowacją, dziś są naszą codziennością. To zdanie obrazuje tempo towarzyszących nam zmian, a jest ono tak wysokie, że coraz trudniej nam przewidywać przyszłość. Nie oznacza to jednak, że nie możemy się przygotować na wyzwania, jakie ze sobą niesie, a najlepszym sposobem jest edukacja i rozwój nowych kompetencji. Zwłaszcza ostatni rok pokazał nam, jak bardzo potrzebujemy wiedzy. Walka z pandemią to triumf nauki, bo to właśnie dzięki niej i rozwojowi wiedzy świat mógł stawić czoło tej sytuacji. Dziś wygranymi są ci, którzy jeszcze przed pandemią nie bali się innowacji i nowości, którzy byli gotowi i otwarci na zmiany technologiczne. Dlatego zachęcam do odwagi i otwartości na nowe kompetencje – zwłaszcza te cyfrowe. One są podstawą naszej przyszłości” – podsumowuje Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *