BiznesSprzętPREZENTACJA PARTNERA

Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji: wydajny i mobilny komputer dla profesjonalisty

Recenzja

Mocna konfiguracja, wysokiej rozdzielczości ekran, niewielkie gabaryty i waga, a przy tym charakterystyczna od 30 lat wysoka wytrzymałość komputerów rodziny ThinkPad oraz jakość wykonania sprawiają, że Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji to laptop, który z powodzeniem sprawdzi się w wielu profesjonalnych zastosowaniach.

Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji: wydajny i mobilny komputer dla profesjonalisty

Lenovo systematycznie rozszerza linię komputerów ThinkPad o kolejne urządzenia i generacje mobilnych stacji roboczych. W redakcji ITwiz mieliśmy niedawno okazję przetestować – wprowadzony na rynek w 2021 roku – komputer Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji. Testowany przez nas egzemplarz pracował pod kontrolą systemu Windows 11 Pro.

Wyposażony w procesor AMD Ryzen komputer Lenovo ThinkPad P14s drugiej generacji to najlżejsza stacja robocza oferowana obecnie w ramach linii ThinkPad P. Niewątpliwie jest to bardzo smukły i lekki komputer. Jego wymiary oraz waga nie odbiegają od tych, spotykanych w wielu urządzeniach skierowanych dla rynku konsumenckiego. Komputer waży bowiem niecałe 1,5 kg. Mierzy zaś niecałe 18 mm grubości. Jest więc także wyjątkowo smukły, jak na tego typu sprzęt. Jednocześnie możliwości sprzętowe istotnie przewyższają wydajność powszechnych laptopów.

Mocna konfiguracja

Testowany komputer został wyposażony w 8-rdzeniowy, dysponujący łącznie 16 wątkami obliczeniowymi procesor AMD Ryzen Pro 7 5850U wraz ze zintegrowanym układem graficznym Radeon. Oparty na architekturze AMD Zen 3 układ – bazowo taktowany zegarem 1,9 GHz – może osiągać nawet częstotliwość rzędu 4,4 GHz. Procesor dysponuje m.in. 4MB pamięci podręcznej L2 i czterokrotnie większą pamięcią cache L3. Posiada też szereg funkcji związanych z bezpieczeństwem.

Sprzęt, z którego mieliśmy okazję korzystać dysponował też 32GB pamięci operacyjnej DDR4 oraz szybką pamięcią masową o pojemności 1TB, za którą odpowiadał nośnik PCIe NVMe SSD. Co najważniejsze, konfiguracja ta zapewnia bardzo dobre wyniki wydajnościowe, w pełni wystarczające do większości zastosowań profesjonalnych.

Faktem jest, że brak dedykowanej karty graficznej przekłada się na pewne ograniczenia w zastosowaniach związanych z profesjonalnym projektowaniem, obróbką grafiki, czy obciążeniami specyficznymi dla niektórych operacji analitycznych. Nie oznacza to jednak, że możliwości Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji w obszarze grafiki są niewystarczające. Zintegrowany, 8-rdzeniowy układ AMD Radeon – w połączeniu z szybką pamięcią operacyjną (do 4GB pamięci RAM, która może być wykorzystana na wyłączność przed podsystem graficzny) oraz dedykowanym zestawem sterowników – umożliwia także korzystanie z aplikacji bardziej wymagających pod tym względem.

Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji został certyfikowany pod kątem zgodności z licznymi rozwiązaniami dla projektantów, w tym z oprogramowaniem: 3DEXPERIENCE, ArcGIS, AutoCAD, Creo, Revit oraz SOLIDWORKS. Swoje ograniczenia wydajnościowe z powodzeniem nadrabia zaś wysoką mobilnością. Świetnie sprawdza się w codziennej pracy. Szczególnie widać to w przypadku aplikacji obciążających procesor i pamięć operacyjną, a niekoniecznie podsystem graficzny.

Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji: wydajny i mobilny komputer dla profesjonalisty

Obraz i dźwięk

Jak wskazuje oznaczenie modelu, laptop Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji to model 14-calowy. Zastosowanie ekranu o takiej przekątnej, rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli) i jasności sięgającej nawet 500 nitów stanowi udany kompromis pomiędzy powierzchnią wyświetlanego pulpitu, widocznością treści, a fizycznymi wymiarami urządzenia. W praktyce, ekran ten zapewnia dobre odwzorowanie barw i kąty widzenia. Faktycznie jest też bardzo jasny.

Nie jest to jednak najwyższa z dostępnych opcji konfiguracyjnych. Laptop Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji może być wyposażony w – profesjonalny i zgodny z technologią Dolby Vision HDR oraz profesjonalnie skalibrowany pod kątem odwzorowania barw przy użyciu oprogramowania X-Rite Pantone – matowy ekran o rozdzielczości UltraHD (3840 × 2160 pikseli). Alternatywnie Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji może być wyposażony w trzy inne typy wyświetlaczy, w tym dotykowy i energooszczędny. Wszystkie 14-calowe, FullHD.

Umieszczona nad ekranem kamera zapewnia rozdzielczość HD 720p i dysponuje wbudowaną fizyczną przesłoną kamery ThinkShutter, za pomocą której można ręcznie zasłonić obiektyw, kiedy nie jest wykorzystywany. Jako opcja dostępna jest też hybrydowa kamera wspierająca rejestrowanie obrazu w podczerwieni, a więc zapewniająca m.in. zgodność z technologią uwierzytelniania Windows Hello.

Dwa wbudowane głośniki zapewniają – typową dla tej kategorii urządzeń – jakość dźwięku oraz wsparcie dla technologii Dolby Audio. Lenovo ThinkPad P14s drugiej generacji posiada także dwa wbudowane mikrofony pozwalające na dość swobodny udział w wideokonferencjach bez potrzeby wykorzystywania dodatkowego mikrofonu.

Wysokie bezpieczeństwo w standardzie

W kontekście zabezpieczeń wbudowanych w nowe urządzenia linii Lenovo ThinkPad warto wymienić m.in. kompleksowe szyfrowanie danych poprzez instalowany standardowo moduł dTPM (Discrete Trusted Platform Module) i pakiet funkcjonalności wspierających ochronę urządzenia końcowego – Lenovo ThinkShield. Komputer ThinkPad P14s 2. generacji posiada również czytnik linii papilarnych i gniazdo Kensington Lock.

Dla osób regularnie pracujących w miejscach publicznych przydatna może okazać się technologia ThinkPad Privacy Guard, która zapewnia funkcjonalność zintegrowanego z ekranem filtra prywatności. Uruchamiana za pomocą prostej kombinacji klawiszy funkcja ogranicza kąty widzenia wyświetlanego na ekranie obrazu tak, że jego zawartość staje się praktycznie niewidoczna dla osób postronnych.

W kontekście bezpieczeństwa oraz dostępności warto dodać, że Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji jest objęty zaawansowanym, 3-letnim wsparciem serwisowym producenta. Usługa Lenovo Premier Support obejmuje m.in. priorytetową obsługę techniczną dla sprzętu i standardowo dostarczanego wraz z nim oprogramowania w trybie 24/7, a także priorytetowy serwis i naprawę w siedzibie firmy. W ramach Lenovo Premier Support producent zapewnia też jeden punkt kontaktu ze wszystkich sprawach związanych z obsługą sprzętu.Ergonomia pracy

W kontekście ergonomii użytkowania, układu portów oraz konstrukcji obudowy, Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji nie odbiega od innych komputerów z rodziny ThinkPad. Jego obudowa – wykonana ze wzmocnionego włóknem szklanym tworzywa i wzmocniona szkieletem ze stopu magnezu – zapewnia wysoką sztywność i odporność na trudy codziennego użytkowania w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Lenovo nie tylko zachowuje, ale wręcz rozwija standardy jakościowe, z którymi od lat kojarzy się linia ThinkPad.

Producent deklaruje, że sprzęt ten został przetestowany pod kątem 200 wymogów jakościowych i zapewnia zgodność z 12 normami wykorzystywanymi w zastosowaniach wojskowych. Z oficjalnych informacji wynika, że komputer Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji podlega standardowo testom uwzględniających czynniki, takie jak: wibracje, wysoka wilgotność, zapylenie, czy wysoka lub niska temperatura. W tym przypadku jednak wysoka wytrzymałość komputera nie wiąże się z kompromisami dotyczącymi efektywności użytkowania czy mobilności.

Negatywnego wpływu na komfort codziennego użytkowania komputera Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji nie ma też układ chłodzenia. W stanie spoczynku oraz podczas typowej pracy biurowej układ chłodzenia komputera pozostawał bezgłośny. Najczęściej działał w trybie pasywnym. Także podczas bardziej wymagających operacji układ chłodzenia najczęściej pozostawał ledwie słyszalny. Szum wentylatorów stawał się zauważalny dopiero podczas dłuższej pracy z wysokim obciążeniem. Podczas korzystania z komputera niesłyszalne pozostawały też inne dźwięki związane z działaniem elektroniki.

Mówiąc o ergonomii pracy, jaką zapewnia Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji, nie sposób nie wspomnieć o klawiaturze Lenovo ThinkPad Precision Keyboard. Jej układ, wysoka precyzja działania i optymalny skok klawiszy przekładają się na wygodę pracy, docenianą m.in. przez osoby, których praca wymaga długotrwałego pisania na komputerze. Standardem jest tu zarówno płytka dotykowa, jak i manipulator TrackPoint. Klawiatura jest też odporna na zalanie i podświetlana.

Z racji na wymiar ekranu układ klawiatury montowanej w Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji pozbawiony jest wydzielonego bloku klawiszy numerycznych. Co ciekawe, klawiatura standardowo montowana w dzisiejszych komputerach rodziny Lenovo ThinkPad wywodzi się wprost z rozwiązań spotykanych trzy dekady temu w pierwszych generacjach sprzętu tej linii i rozwija ich najlepsze cechy w sposób zgodny z obecnymi trendami. Co więcej, obecna, wyspowa konstrukcja klawiatury została już sprawdzona w poprzednich generacjach komputerów z rodziny ThinkPad – jest bowiem oferowana już od dekady. I bardzo dobrze – po co zmieniać coś, co od lat doskonale się sprawdza?

Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji: wydajny i mobilny komputer dla profesjonalisty

Komunikacja

Testowany komputer wspiera praktycznie wszystkie powszechnie stosowane standardy sieci bezprzewodowych. Obsługiwane są bowiem sieci Wi-Fi działające w standardach: 802.11a/b/g/n/ac/ax. Wspierany jest także standard Bluetooth 5.2, zaś jako opcja dostępny jest moduł WWAN zgodny ze standardem eSIM.

Za wysoką wszechstronnością sprzętu oraz jego profesjonalnej naturze przemawia też rozbudowana – jak na dzisiejsze standardy – liczba portów. Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji dysponuje dwoma portami USB-A 3.2 Gen 1 i dwoma złączami USB-C. Jedno z nich jest wykorzystywane do zasilania komputera, drugie zaś stanowi element portu OneLink, który pozwala na podłączenie dedykowanej stacji dokującej. Nie brakuje portu HDMI i złącza RJ45.

Dedykowany port mini jack pozwala też na podłączenie słuchawek wraz z mikrofonem, bez konieczności sięgania po rozwiązania bezprzewodowe lub zajmowania złącza USB. Standardem jest też czytnik kart MicroSD. Komputer nie posiada natomiast złącza Thunderbolt. Większość portów umieszczono na lewym boku urządzenia.

W tym miejscu warto dodać, że analogiczny komputer Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji – choć oparty na platformie Intel – dysponuje nieco innym układem i zestawem złączy. Opcjonalnie ThinkPad P14s 2. generacji może być wyposażony w czytnik pozwalający na obsługę kart mikroprocesorowych, a także wsparcie dla komunikacji radiowej bliskiego zasięgu NFC (Near Field Communication).

Mobilność

Niewielkie rozmiary i waga w połączeniu z wysoką wydajnością sprawiają, że mobilna stacja robocza Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji doskonale sprawdzi się w realiach pracy zdalnej i hybrydowej, a także w zastosowaniach wymagających korzystania z wymagających aplikacji biznesowych, inżynierskich czy graficznych w sposób mobilny.

Według deklaracji producenta – popartych analizami MobileMark 2018 – ThinkPad P14s 2. generacji może działać na zasilaniu akumulatorowym nawet przez 12,5 godziny. Nam, podczas typowej pracy biurowej, udało się korzystać z komputera odłączonego od źródła zasilania przed nieco ponad 9 godzin. Co istotne, za sprawą wsparcia dla technologii Rapid Charge i dostarczanego w standardzie zasilacza o mocy 65W, możliwe jest naładowanie akumulatora do 80% jego pojemności zaledwie w ciągu godziny.

Maksymalna dostępna konfiguracja stacji roboczej Lenovo ThinkPad P14s 2. generacji:

  • Procesor: AMD Ryzen 7 PRO 5850U
  • Ekran: 14 cali, 4K UHD (3840 x 2160), IPS, antyodblaskowy z Dolby Vision HDR, 500 nitów
  • Pamięć operacyjna: 48 GB DDR4
  • Pamięć masowa: 2 TB, PCIe NVMe, PCIe 4.0 x4 Performance
  • Grafika: AMD Radeon Graphics, zintegrowana
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *